Doprava

Vpřed do budoucnosti: takto bude vypadat nové letiště v Istanbulu

V říjnu 2018 by se mělo otevřít nové letiště, které leží ve čtvrti Arnavutköy v evropské části Istanbulu. Vedle letišť Atatürk (IST) a Sabiha Gökçen (SAW) to bude již třetí velké letiště v turecké metropoli. Podívejte se, jak bude vypadat.

Foto: AECOM, Pininfarina

Řídící věž bude 95 metrů vysoká a tvarem bude připomínat tulipán. Navrhlo ji italské designové studio Pininfarina, které je známé například návrhy automobilů Ferrari a Alfa Romeo. A také návrhem lahve pro minerální vodu Mattoni.

Foto: AECOM, Pininfarina

Letiště by mělo zpočátku obsloužit roně 90 milionů cestujících. Později, po další fázi rozšíření, by se mohlo stát největším letištěm světa, s roční kapacitou 150 milionů cestujících, kterou bude možné dále zvýšit až na 200 milionů cestujících.

Foto: AECOM, Pininfarina

Letištní hala bude mít obrovské skleněné průčelí. Po uvedení nového letiště do provozu přestanou z letiště Atatürk létat pravidelné linky a jeho stávající kód IST bude převeden na nové letiště. S centrem Istanbulu bude nové letiště spojené několika linkami metra.

Foto: AECOM, Pininfarina

Kritici výstavby letiště namítají, že dojde k zastavění a zničení obrovských zelených ploch. Podle zprávy o posouzení vlivu na životní prostředí z dubna 2013 bude kvůli letišti pokáceno přes 600 000 stromů a téměř dva miliony dalších bude třeba přemístit. Drobnou útěchou může být živá zeleň v interiéru letiště.

Foto: AECOM, Pininfarina

Výběrové řízení na výstavbu a provoz letiště do roku 2030 se konalo v roce 2013. Ze čtyř uchazečů, kteří splnili podmínky zvítězilo turecké konsorcium Cengiz-Kolin-Limak-Mapa-Kalyon. Za nájem letiště na 25 let, počínaje rokem 2018, zaplatí konsorcium státu 26,142 miliardy eur, včetně DPH. První fáze letiště bude letos dokončena po 42 (!) měsících od vyhlášení výsledku výběrového řízení.

Foto: AECOM, Pininfarina

Stavební práce ze vzduchu. Projekt se skládá celkem ze čtyř fází a celkové náklady by měly dosáhnout přibližně 7 miliard eur bez nákladů na financování.

TTG Newsroom

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button