Partnerská sekceZprávy

Vlakem po hradech – napříč historií Trentina

Partnerský článek

Třetí ročník zajímavé akce probíhá od 15. dubna do 16. září v Trentinu. Dramatická historie Trentina dala vzniknout mnoha majestátních hradům a pevnostem a vlak je jedním z nejlepších způsobů, jak je navštívit. Po zcela vyprodaných sezónách 2015 a 2016 vyjede tzv. “Hradní vláček” (Trenino dei Castelli) na trase Trento – Malé i letos. Návštěvníky bude po celý den doprovázet průvodce, který povede prohlídky čtyř hradů patřících mezi nejzajímavější v Trentinu: San Michele a Caldes (údolí Val di Sole), Valer a Thun (údolí Val di Non).

Foto: archiv Trentino

Po staletí stálo Trentino vždy v přední linii – a to díky své pozici mezi Itálií a Alpami, mezi severní a jižní Evropou a mezi královstvími a impérii, jejichž vztahy nebyly vždy přátelské. Důsledkem je vysoká koncentrace hradů a pevností na území Trentina. Některé si stále uchovávají svoji původní gotickou podobu, mnoho z nich bylo později zásluhou arcibiskupů z Trenta přestavěno v elegantním renezančním stylu. Některé zase reflektují napětí, které vedlo k vypuknutí 1. světové války. Ať se vám líbí jakýkoliv styl opevnění, v Trentinu ho dozajista najdete.

Nachází se tu pohádkové hrady u jezera, pevnosti s cimbuřím, ale i betonové bunkry, které se noří hluboko do podzemí. Spousta z nich je nyní otevřená i pro veřejnost. Způsobů, jak prozkoumat toto bohaté kulturní a historické dědictví, je mnoho. Ale nejzajímavější a nejoriginálnější způsob je využití Hradního vláčku (Il Trenino dei Castelli). Tento rok bude v provozu každou sobotu od 15. dubna do 10. června a od 29. července do 16. září. Tento spoj propojuje Trento s údolím Val di Sole a Val di Non. Zájemci navštíví v doprovodu našich zkušených průvodců čtyři hrady, které patří mezi nejpůsobivější v Trentinu, a ochutnají místní speciality a víno.

Hned 3 soboty (4. června, 30. července a 20. srpna) jsou věnovány dětem, kterým je přizpůsoben take celý program. Nejmenší návštěvníci hradů budou cestovat se slevou a užijí si širokou nabídku akcí pro děti: workshopy, průvodcované prohlídky i hledání pokladu, kterých se může zúčastnit samozřejmě celá rodina.

 

Program Hradního vláčku

Sraz je vždy v sobotu ráno v 8:20 na vlakovém nádraží v Trentu, vlak vyjíždí v 8:45. Milou pozorností je snídaně od místních jablečných sadů Melinda a mlékárny Latte Trento, která se podává cestou ve vlaku. Ten dojede až do horského městečka Mezzana, odkud se v 10:35 pokračuje autobusem do horní části údolí Val di Sole. Začíná se prohlídkou hradu Castel San Michele s 25m vysokou věží, která je jeho dominantou. Hrad stojí na skalním útesu, odkud shlíží do údolí. Jeho strategická pozice zajišťovala v průběhu staletí jeho majitelům v rámci elity kraje významné postavení.

Další zastávkou je hrad Castel Caldes, v jehož architektuře se mísí hned několik stylů (benátský, germánský a lombardský), což je pro tuto pohraniční oblast poměrně charakteristické. Okouzlující interiér je vyhlášený svými freskami. Legenda praví, že jednu z místností vymalovala osobně mladá kněžna Marianna Elisabetta Thun, kterou zde uvěznil její otec Rodemondo. Chtěl jí tak zabránit v sňatku z lásky, kterému dala přednost před účelovým sňatkem, díky kterému by rodina zbohatla. Kněžna údajně zemřela žalem. V období od 28. května do 22. října je na hradě instalována výstava Antické herbáře z trentské knihovny. Po prohlídce hradu je na programu oběd pod záštitou Asociace trentinských kuchařů, během kterého se bude podávat také víno včetně vyhlášeného šumivého vína Trentodoc z vinného sklepa Rotari Mezzacorona.

Následuje návštěva pevnosti Castel Valer, kterou kdysi vlastnil hrabě Ulrico Spaur a která je nyní otevřena i veřejnosti. Hradní věž je nejvyšší v Trentinu (40 m). Nabízí se odtud krásný výhled na horské vrcholy a jablečné sady. Poslední na programu, ale rozhodně ne poslední co do významu, je majestátní Castel Thun. Jedna z nejdůležitějších historických památek Trentina vypadá zvenku stroze, o to překvapivěji působí interiér s bohatou výzdobou. Hrad byl postaven v polovině 13. století a představoval hlavní sídlo rodiny Thunů, v jejichž vlastnictví zůstal po více než 700 let. V roce 1992 ho odkoupila provincie Trento a po dvacetileté rekonstrukci nabídla veřejnosti fascinující perspektivu napříč téměř osmi staletími aristokratického života. Interiér je plný velkých rodinných portrétů a cenných starožitností, avšak nejvelkolepěji působí biskupský pokoj obložený borovým dřevem, s monumenálními vchodovými dvěřmi a kazetovým stropem.

Před návratem do Trenta si návštěvníci vychutnají šálek čaje z místních bylin. Program končí návratem do Trenta autobusem v 19:15. Po celou dobu prohlídky vám naši zkušení průvodci poskytnou komentář o historii, kultuře a krajině údolí Val di Sole a Val di Non. Iniciativu Hradní vláček organizuje odbor kultury Autonomní provincie Trento ve spolupráci s turistickými centry APT Val di Non, Val di Sole a Trento – Monte Bondone – Valle dei Laghi a agenturou Trentino Marketing.

[box]

Cena: Plný lístek – 62 EUR, držitelé karty Trentino Guest Card – 56 EUR, mládež do 16 let – 52 EUR; děti do 4 let – zdarma, děti 4-12 let – 10 EUR (díky rodinnému balíčku “Speciale Familie”).

Informace a rezervace: Rezervace předem je nezbytná. Rezervace přijímá až do plné obsazenosti cestovní kancelář Agenzia Viaggi Guidavacanze di Cles od pondělí do pátku (9-19) a v sobotu (9-12). Tel. 0039/0463/423002, info@guidavacanze.it. Podrobné informace: www.iltreninodeicastelli.it

Více informací o umění a kultuře: www.visittrentino.info/culture

[/box]

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button