LidéRozhovory

Vladimír Dolejš: Nenechme se svázat rovnostářstvím a byrokratickými předpisy

Říká Vladimír Dolejš, který od února tohoto roku stojí v čele Asociace cestovních kanceláří ČR.

Foto: Luděk Neužil

V ACK ČR nejste žádným nováčkem, dlouhá léta jste působil jako její místopředseda. Co se pro vás vaším zvolením předsedou změnilo?

Jednoznačně penzum práce. Já si nestěžuji, ale zabírá mi to víc času, než jsem očekával. Náplň té práce je v podstatě stejná, jen je jí víc. Ale baví mě to.

 

Česká republika má asociace dvě, vaši a ­Asociaci českých cestovních kanceláří a agentur. Dlouho se mluvilo o jejich možném sjednocení, jak to v současnosti vypadá?

Sjednocení by samozřejmě bylo optimálním řešením. Česká republika není tak velká, aby tu muselo být více asociací, rozhodně by byla lepší jedna silná než dvě silné. Vůle po sloučení je tu již dlouho a řekl bych, že teď je snad silnější, než bývala. Ono ale sloučit dva právnické subjekty tohoto druhu není úplně jednoduché. Nyní chceme začít sbližování tím, že vytvoříme společnou pracovní IATA sekci. Na tom jsme se už společně dohodli. A pak by měly následovat další kroky. O tom samozřejmě musíme dále jednat, jde i o finance, optimální sloučení právní subjektivity apod. Jde o to, aby se obě strany snažily, a zdá se, že v současnosti tomu tak skutečně je. Byl bych moc rád, kdybychom to dokázali. Asociace jsou tu od toho, aby hájily zájmy svých členů, a například při vyjednávání o textaci novely zákona č. 159/1999 Sb. je cítit, že je naše pozice silnější, když postupujeme společně.

 

Jak to s novelou vlastně vypadá, co se vám podařilo vyjednat a kdy novela bude?

Původně se předpokládalo, že bude hotová do voleb, ale to se za současné situace zdá hodně nepravděpodobné. Něco se nám už vyjednat podařilo, např. zrušení maximální zálohy ve výši 20 % ceny zájezdu, podařilo se nám i snížit částku, kterou by cestovní kanceláře měly odvádět do plánovaného Garančního fondu, z původních 2 % na 0,25, respektive na 0,1 % z ročního obratu. Průměrný rozdíl mezi výnosy a náklady je u cestovních kanceláří okolo 2,5 %, je to jeden z nejnižších zisků v oborech podnikání. Proto není opravdu možné odevzdat takovou část zisku do Garančního fondu.

Ostatně podle mého názoru je plánovaný Garanční fond nadbytečný, cestovní kanceláře jsou ze zákona pojištěné proti úpadku. Pojišťovny jsou dle rozhodnutí Ústavního soudu ČR povinny uhradit 100 % nákladů klientům v případě, že nějaká cestovní kancelář skončí v insolvenci (pochopitelně včetně repatriace zákazníků ze zahraničí apod.). My tento plánovaný fond nazýváme myslím příhodněji Dozajišťovacím fondem, tedy snahou mít nějakou zálohu, kdyby pojišťovnám náhodou nezbylo na úhrady nad pojistný limit… Navíc ustanovení směrnice EU o cestovních službách, která má být do české legislativy implementována, žádný Garanční fond nepožaduje.

 

Zdá se, že zatímco český turista cestující s cestovní kanceláří může být v naprostém klidu, cestovní kanceláře to budou mít o dost těžší…

Cestovní ruch je jediný obor, kde jsou klienti vůči případné ztrátě stoprocentně krytí, nepodstupují žádné finanční riziko – to je neuvěřitelné, že? Já mys­lím, že lidé jsou chytří a svéprávní a měli by si sami umět vybrat pro své cestování tu správnou firmu a umět si vyhodnotit, jak je spolehlivá. Celý tento princip nebezpečně narušuje svobodu trhu. Když použiji malou nadsázku, tak v důsledku více než 100% garance uhrazených prostředků klientů cestovní kanceláře nějaký blázen může kalkulovat zájezdy s nulovou nebo i zápornou marží. Důsledek? Rozkolísání trhu, ostatní budou nuceni snižovat své, již nyní minimální marže z konkurenčních důvodů také. Společný zájem nás a našich klientů ale je, abychom měli na trhu ekonomicky silné subjekty. Navíc v důsledku dalších odvodů do Garančního fondu mohou takto zvýšené náklady znamenat to, že je cestovní kanceláře budou muset promítnout do konečných cen zájezdů. Logický důsledek? Lidé si budou kupovat levnější zájezdy u zahraničních cestovních kanceláří z provenience EU – tyto u nás mohou podnikat podle zákonů státu, ve kterém sídlí, kde neexistují dodatečné odvody do tohoto typu fondu.

Podnikatelské prostředí bychom měli kultivovaně rozvíjet a ne mu házet klacky pod nohy. Protože v jakých oborech se bude v budoucnu nejvíce rozvíjet hospodářství státu v příjmové oblasti? Těžko budeme stavět nové slévárny nebo automobilky, ekonomický rozvoj bude čím dál více zajišťovat obor poskytování služeb. Neměli bychom svazovat trh rovnostářskými a byrokratickými předpisy. V současné době se u nás cestovní ruch podílí na HDP přibližně třemi procenty, což je sice slušné, ale jsem si jistý, že máme na víc. O dost víc.

 

Garanční fond je česká iniciativa, směrnice EU je tedy přijatelná?

Je tam spousta věcí, které přijatelné nejsou. Např. to, že klient by měl dostat informaci nejen o tom, o jakou dopravu a odkud a kam se v případě zájezdu, který si koupil, jedná, ale i soupis všech zastávek na plánované trase. Takže když si koupí zájezd Transsibiřskou magistrálou, vytiskneme mu dvacet papírů, na kterých bude napsaná každá budka, u které vlak zastaví. A takových nesmyslů je tam mnohem víc.

 

Děkuji za rozhovor.

Naďa Rybárová

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button