CestovkyNovinkyZahraničí

Vláda zakázala kvůli mutacím cestování Čechů do Brazílie či JAR

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo až na neodkladné výjimky kvůli novým mutacím koronaviru vstup Čechů do několika afrických a jihoamerických zemí. Od pátku do 11. dubna nesmějí cestovat například do Brazílie, Jihoafrické republiky, Keni nebo na Zanzibar.
 
Foto: Pixabay

Opatření podle něj reaguje na hrozbu zavlečení brazilské a jihoafrické mutace koronaviru na české území. „Ministerstvo zdravotnictví proto českým občanům a dalším osobám s bydlištěm na území České republiky od 26. února do 11. dubna až na neodkladné výjimky zakázalo vstup do zemí s extrémním rizikem výskytu těchto mutací,“ uvedl úřad vlády.

Češi tak nesmějí cestovat do Botswany, Brazílie, Svazijska, Jihoafrické republiky, Keni, Lesotha, Malawi, Mosambiku, Tanzanie včetně ostrovů Zanzibar a Pemba, Zambie a Zimbabwe.

Vzhledem k omezením v cestování Češi podle cestovních kanceláří v současné době nejčastěji odlétají k moři. Mezi nejžádanější destinace patří i Zanzibar. Podle mluvčí cestovní agentury Invia Andrey Řezníčkové vyrážejí nyní na Zanzibar čeští cestovatelé také individuálně a spojují to s cestou na safari do Tanzanie, uvedla.

Právě cesta na ostrov Zanzibar je podle dostupných informací za prvními případy výskytu nakažlivější jihoafrické mutace koronaviru v Česku. Oficiálně se na potvrzení výskytu mutace národní referenční laboratoří Státního zdravotního ústavu zatím čeká.

Foto: Pixabay
 

Omezení cestování Čechů na Zanzibar se jen v případě CK Čedok týká zhruba 300 klientů. Vzniklá škoda činí deset milionů korun, vláda podle cestovní kanceláře nemluví o náhradách. Kompenzace vládní představitelé řeší napříč obory, ale cestovní kanceláře ignorují. Nepodílí se ani na organizaci testování v zahraničí, přitom ale před návratem do ČR test vyžaduje, uvedla mluvčí Čedoku Eva Němečková.

Na Zanzibaru je s Čedokem podle Němečkové nyní 50 turistů, dalších 250 lidí se tam na dovolenou chystalo v březnu. Čedok má už v zemi uhrazené zálohové platby na ubytování a zaplacené letenky. Vláda podle Němečkové s přijetím nového opatření nesdělila, jak bude kompenzovat ztráty. „Pokud některý druh podnikání vláda zakáže nebo pozastaví, pak musí také nabídnout kompenzace. Nelze k různým oborům přistupovat odlišně, nelze některé podnikatelské obory dotovat a podporovat a jiné ignorovat,“ řekla.

Stát cestovním kancelářím podle Němečkové nepomáhá ani v případě testů, které z mnoha zemí vyžaduje při návratu. Pokud vláda takové opatření vydá, mělo by podle ní ministerstvo zahraničí nebo zastupitelské úřady v jednotlivých státech okamžitě zveřejnit seznam místních testovacích center, která testy dělají na odpovídající úrovni. Cestovní kanceláře už poté klientům pomohou testování zajistit. „Ale není možné, aby veškerá organizace a logistika spojená s testováním v zahraničí byla opět pouze na cestovní kanceláři,“ řekla dále Němečková.

Zákaz cest do Zanzibaru je podle mluvčí cestovní agentury Invia Andrey Řezníčkové pro prodejce a pořadatele zájezdů další velká rána, když už tak jsou možnosti pro trávení dovolené v zahraničí kvůli pandemii omezené. Invia u Zanzibaru letos zaznamenala až čtyřnásobný růst prodejů oproti loňskému roku. Lidé se podle Řezníčkové nyní zřejmě přesunou do Dominikánské republiky a na Maledivy. Vzhledem k tomu, že nové nařízení vláda zveřejnila v noci a je platné od pátku, cestovní kanceláře podle ní mají velmi krátký čas k řešení situace. „Klient o své peníze nepřijde, s každým budeme vše řešit individuálně, záleží vždy na cestovní kanceláři, která zájezd organizuje,“ dodala.

Newsroom TTG/ČTK

 

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button