Vítr prožene cestujícím nejen peněženky, zvýší se turbulence

Letecké společnosti a jejich klienti se při letech přes Atlantský oceán budou muset až do poloviny našeho století připravit na větší počet nenadálých turbulencí. Uvádí to nejnovější studie odborníků z Východoanglické univerzity v britském Readingu, kteří modelovali na superpočítači vývoj větrných proudění v severním Atlantiku na základě jejich dosavadního vývoje.

Malta Zdroj: Lucie Poštolková

Foto: Lucie Poštolková

 

Už nyní podle britských vědců musejí letouny překonávat silnější vítr a turbulence budou nadále sílit v důsledku skleníkového efektu. Jak prokazují předložené počítačové simulace, které zohledňují předpokládaný nárůst CO2 do roku 2050 na dvojnásobek současného stavu, pravděpodobnost středních a velkých turbulencí ve výšce kolem deseti kilometrů vzroste téměř o jedenáct procent. Tyto nenadálé poryvy větru mohou letadlu udělit zrychlení až půl g. Pro pasažéry to sice kromě znatelného nepohodlí pravděpodobně neznamená zvýšené nebezpečí, ale zřejmě budou muset v budoucnu sáhnout hlouběji do svých peněženek, protože lety se vlivem zvýšené spotřeby paliva začnou prodražovat.

„Stoupne také počet letů, které bude třeba vzhledem k nepřízni počasí odklánět na jiná cílová letiště, čímž se zvýší nejen objem spotřebovaného paliva, ale ve výsledku i ceny letenek,“ upozorňuje Paul Williams z univerzity v Readingu, který studii svého týmu představil na letošním zasedání Evropské unie pro výzkum Země ve Vídni. Atlantský oceán mezi Evropou a Amerikou přitom každý den překonává na šest stovek letadel nejrůznějších leteckých společností z celého světa.

Cestující bezpochyby potěší fakt, že budou mít zdražení letenek vědecky podloženo…

 

Lenka Neužilová

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..