Nezařazené

Vítr prožene cestujícím nejen peněženky, zvýší se turbulence

Letecké společnosti a jejich klienti se při letech přes Atlantský oceán budou muset až do poloviny našeho století připravit na větší počet nenadálých turbulencí. Uvádí to nejnovější studie odborníků z Východoanglické univerzity v britském Readingu, kteří modelovali na superpočítači vývoj větrných proudění v severním Atlantiku na základě jejich dosavadního vývoje.

Malta Zdroj: Lucie Poštolková
Foto: Lucie Poštolková

 

Už nyní podle britských vědců musejí letouny překonávat silnější vítr a turbulence budou nadále sílit v důsledku skleníkového efektu. Jak prokazují předložené počítačové simulace, které zohledňují předpokládaný nárůst CO2 do roku 2050 na dvojnásobek současného stavu, pravděpodobnost středních a velkých turbulencí ve výšce kolem deseti kilometrů vzroste téměř o jedenáct procent. Tyto nenadálé poryvy větru mohou letadlu udělit zrychlení až půl g. Pro pasažéry to sice kromě znatelného nepohodlí pravděpodobně neznamená zvýšené nebezpečí, ale zřejmě budou muset v budoucnu sáhnout hlouběji do svých peněženek, protože lety se vlivem zvýšené spotřeby paliva začnou prodražovat.

„Stoupne také počet letů, které bude třeba vzhledem k nepřízni počasí odklánět na jiná cílová letiště, čímž se zvýší nejen objem spotřebovaného paliva, ale ve výsledku i ceny letenek,“ upozorňuje Paul Williams z univerzity v Readingu, který studii svého týmu představil na letošním zasedání Evropské unie pro výzkum Země ve Vídni. Atlantský oceán mezi Evropou a Amerikou přitom každý den překonává na šest stovek letadel nejrůznějších leteckých společností z celého světa.

Cestující bezpochyby potěší fakt, že budou mít zdražení letenek vědecky podloženo…

 

Lenka Neužilová

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button