Kam jet?Zprávy

Víte, kde hledat kraj hradů, zámků a legend?

Kdo tipuje Trenčínský kraj, trefil do černého. Na území tohoto kraje se totiž nachází nejvíce hradů a hradních zřícenin ze všech slovenských regionů.

Bojnice / foto: Pixabay

Památky patří v Trenčínském kraji k nejnavštěvovanějším turistickým cílům, které vedle domácích turistů hojně navštěvují i zájemci ze zahraničí. S nostalgií možná mnozí Češi obdivují renesanční zámek v Bojnicích, kde se natáčela filmová pohádka Šíleně smutná princezna, ale vydávají se tam především za architekturou ve stylu francouzských zámků na Loiře. Ročně jich na tento nejnavštěvovanější slovenský zámek zavítá kolem 200 000 a zdejší správa stále pracuje na nových projektech. K nim letos patří prohlídky hradu bez průvodce.

Trenčínský hrad / foto: Pixabay

Podobně aktivní přístup mají k návštěvníkům i na Trenčínském hradě. „Turisty chceme lákat na novinky i na atraktivní letní program. Návštěvníci se mohou těšit na noční prohlídky, tábor sokolníků, ohňové show i koncerty,“ uvedla při prezentaci kraje v Praze Eva Frývaldská, výkonná ředitelka krajské organizace cestovního ruchu Trenčín region.

Filmovým zpracováním umocněná legenda o „krvavé“ hraběnce Alžbětě Báthoryové zase přitahuje pozornost k další místní památce – Čachtickému hradu, kam ročně zavítá víc než 60 000 turistů. I tady si letos přichystali novinku – repliku středověkého mučicího nástroje, který údajně krvelačná šlechtična používala.

Turisty vyhledávané jsou vedle zmíněných památek i hradní zříceniny, mezi nimiž vyniká starobylý hrad Lednica ze 16. století. Ten namísto komnat a interiérů nabízí neopakovatelné výhledy ze strmé skály.

Cykloturistika i lázeňství jsou tu na vzestupu

Nejen zmíněné památky, ale i mnohá další místa Trenčínského kraje lze obdivovat ze sedla kola. Region je protkán sítí cyklostezek v délce více než 1400 kilometrů a v loňském roce začal Trenčínský samosprávný kraj navíc budovat stokilometrovou Vážskou cyklomagistrálu, která má v budoucnu propojit zajímavé turistické cíle regionu.

K nim bezesporu patří i tři zdejší lázeňská místa. Trenčianské Teplice jsou nejstarší a nejvyhledávanější protirevmatické lázně na Slovensku, kam rádi míří i čeští klienti. Ti oceňují nejen léčbu nemocí pohybového aparátu a nervových onemocnění, ale i to, že tato „Perla Karpat“ si zachovala ráz čistě lázeňského města. Vodu v jiné podobě si turisté i místní mohou užívat rovněž na obnoveném trenčianskoteplickém funkcionalistickém koupališti Zelená žaba, které zde bylo postaveno v roce 1937 podle návrhu českého architekta Bohuslava Fuchse.

V Hornonitranské kotlině se mezi lesy ukrývají termální lázně Bojnice. „Příjemná atmosféra lázeňských parků situovaných mimo městský ruch představuje optimální prostředí pro léčení. Bojnická léčivá voda pozitivně účinkuje na látkovou výměnu a vegetativní nervový systém,“ upřesnila přednosti těchto lázní Andrea Malátová, výkonná ředitelka oblastní organizace cestovního ruchu region Horní Nitra-Bojnice. Kvalitní minerální pramen najdou pacienti i v nejmladších lázních na Slovensku, v Nimnici.

Čechů jezdí do Trenčínského kraje nejvíc

V loňském roce přivítali v kraji 370 000 ubytovaných hostů, přibližně 47 000 z nich sem zavítalo z České republiky. Oslovují je nejen památky, lázně a možnosti sportovního vyžití, ale rádi navštěvují i kulturní akce. Z těch nejpopulárnějších jsou festival Pohoda na trenčínském letišti, folklorní festival v Myjavě či multižánrový Art in Park v Trenčianských Teplicích. „Nejvíce zahraničních turistů, kteří přijíždějí do Trenčínského kraje, je z České republiky. Trenčínský kraj je pohostinnou destinací, která nabízí kvalitní služby a množství zajímavých turistických atraktivit. Právě pohostinnost a geografická blízkost je to, co Čechy láká k návštěvě našeho kraje. Velmi navštěvované jsou i tradiční přeshraniční akce Čechů a Slováků, například na Velké Javorině či ve Starém Hrozenkově. Věříme, že návštěvnost si udrží stoupající tendenci,“ uzavřela pražskou prezentaci Eva Frývaldská.

Lenka Neužilová

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button