Nezařazené

Virtuální flashdisky nahrazují pevné disky

Zálohování dat už nejsou jen flashdisky a externí pevné disky, ale také virtuální úložiště. K datům se dostanete jednoduše odkudkoliv.

Google Disk zálohuje data i dvakrát a nekonečně dlouho. Na svém účtu jsem dohledala sdílené ediční plány a články časopisu z předchozí práce dokonce i z roku 2008. Navíc nad sdílenými soubory můžete i diskutovat.
* Google Disk zálohuje data i dvakrát a nekonečně dlouho. Na svém účtu jsem dohledala sdílené ediční plány a články časopisu z předchozí práce dokonce i z roku 2008. Navíc nad sdílenými soubory můžete i diskutovat.

 

Zapomněli jste USB flashdisk se zálohou doma? Vyhořeli jste a pláčete nad ztracenými daty? Magnet vám poškodil soubory na flashce? Pokud byste udělali krok dopředu, měli byste v ruce virtuální zálohu, která vás nerozhází. Nemluvíme o desítkách e-mailů. Ale o šikovné složce, kterou máte na internetu odkudkoliv při ruce. Zdarma si může každý otevřít účet na Dropboxu2 až18 GB a Google Disk s 5 GB. Začneme Dropboxem. Základní velikost si můžete snadno rozšířit – zdarma, pokud přes váš účet pozvete přátele a ti si založí Dropbox také (jako bonus dostanete 500 MB). Když si propojíte účet s facebookovým nebo twitterovým účtem, budete sledovat Dropbox na Twitteru, tweetnete, že milujete Dropbox, nebo napíšete, proč se vám Dropbox líbí, získáte zdarma 125 MB. Dropbox ale nelze rozšiřovat donekonečna. Další místo si musíte zakoupit – měsíčně vychází 100 GB na 9,99 $.

Prakticky Dropbox funguje a vypadá jako složka v počítači. Jen má ikonu modré otevřené krabice. Stačí si doma a v zaměstnání stáhnout program, vytvořit účet a ikonu na ploše. Vše, co do ní doma uložíte, máte v dispozici v práci. V podstatě odkudkoliv na světě, kde se přihlásíte k internetu, stáhnete program a přihlásíte se ke svému účtu. Ve složce Dropboxu můžete mít další podsložky pro snazší orientaci, které vypadají jako běžný prohlížeč. Je velmi jednoduchý pro ovládání – v počítači se chová jako složka. Můžete do ní libovolně kopírovat a mazat v ní soubory. Pokud chcete sdílet data s někým, kdo na Dropboxu není, stačí najet myší na daný soubor nebo složku myší a v nabídce po levém kliknutí vyberete Dropbox, sdílet složku jako odkaz přes webové stránky. Vygeneruje se vám odkaz se sdílenými daty a nabídne vám poslat to přímo dotyčnému na e-mail. Jestli chcete sdílet s někým data, ať už je to kolega či přítel, můžete si vytvořit sdílenou složku, kam mohou všechny strany stále nahlížet.

Dropbox používám delší dobu a zvláště na něm oceňuji, že je nahrávání větších souborů daleko rychlejší než ukládání do úschovny či jako příloha do e-mailu. Šetří čas oběma stranám při stahování i uploadování.
* Dropbox používám delší dobu a zvláště na něm oceňuji, že je nahrávání větších souborů daleko rychlejší než ukládání do úschovny či jako příloha do e-mailu. Šetří čas oběma stranám při stahování i uploadování.

 

Všestranný Google

Podmínkou pro užívání Google Disku je uživatelský účet u Google. Stačí mít jen e-mailovou adresu u Google. Pokud by vám nestačilo základních 5 GB, můžete si je rozšířit o 25 GB, což vás vyjde na 2,49 $ měsíčně. Stejně jako u Dropboxu si můžete na Google Disku vytvářet složky, sdílet je s přáteli. Vytvářet si filtry, co chcete sdílet s kým. Můžete posílat známým odkazy, pod kterými najdou sdílené soubory. Oproti Dropboxu pro Google Disk nemusíte instalovat žádné programy v PC. Navíc si můžete označit oblíbené soubory. Snazší ovladatelnost Google Disku spočívá v tom, že máte přímý přístup ke svým kontaktům pro sdílení. Oproti tomu u Dropboxu nemáte omezení velikosti souborů, Google Disk vám povolí maximálně 10 GB. Obě verze mají přístup k datům i v Androidu, iOs podporuje zatím jen Dropbox.

 

A co ochrana dat?

Dropbox a Google Disk si nemohou z pohledu firmy zaměřující se na zálohování dat dovolit žádný problém. Snaží se o maximální ochranu uživatelů a jejich dat a používají SSL šifrování. S citlivými daty musíte pracovat vždy s opatrností.

 

Lucie Poštolková

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button