Zprávy

Víno od dvou řek: Lot a Tarne

Údolí jihofrancouzských řek Lot a Tarne jsou proslulá pěstováním vína. Město a Cahors a odrůda Malbec vám jsou jistě povědomá.

Le Pont Valentré, Foto: Amara Zemplinerová
Le Pont Valentré, Foto: Amara Zemplinerová

Cahors

V údolí řeky Lot leží město Cahors, podle něhož se jmenuje zdejší víno. Ještě jedno slovo tu však má zvláštní důležitost: Malbec. Tato zdejší dominantní odrůda musí tvořit nejméně 70 % vína Cahors a doplňuje se odrůdami Merlot a Tannat.

V městě Cahors přejděte (klidně několikrát tam a zpět) řeku Lot přes jeden z nejkrásnějších středověkých mostů ve Francii, Le Pont Valentré, zapsaný na seznamu památek UNESCO. Zastavte se v tichém rozjímání v katedrále sv. Štěpána (St. Etienne) se dvěma románskými kupolemi. A pak se toulejte uličkami. Každou středu a sobotu ráno se v Cahors na Pace Chapou koná trh, kam se můžete vypravit pro kozí sýr Cabecou, šafrán, chleba Croustilot, melouny z Quercy či „černý diamant“ – lanýže, které se tu hledají (sběru se říká „cavage“) od prosince do března za pomoci prasátka, psa nebo na základě pozorování letu zvláštního druhu mouchy.

K vápencovému kraji patří i zajímavé podzemí včetně obří „díry do země“ Gouffre de Padirac. Je to 99 m hluboká propast, z jejíhož dna se rozbíhá soustava 40 km jeskyní s podzemní řekou. Kus se lze po řece plavit. Na dně propasti má člověk pocit, jako by se nacházel v obřím dalekohledu namířeném na nebe. Pozor! Jeskyně je údajně dílo Ďáblovo. Pán temnot ostatně prý architektonicky přispěl i ke zmíněnému mostu Valentré – povšimněte si jeho značky nahoře na prostřední věži. Ale ještě k jeskyním: pravěké malby bizonů, mamutů a koní můžete obdivovat v jeskyni La Grotte du Pech-Merle.

Víno na břehu Lotu

Informační a degustační centrum oblasti najdete v Cahors na náměstí Françoise Mitterranda a jmenuje se La Villa Cahors Malbec. Dále navštivte Château ­Lagrézette, pět set let staré sídlo, které od roku 1980 vlastní Alain Dominique Perrin. Jeho nejlepší víno je „Le Pigeonnier“, složené především z hroznů Malbec z vinice nad řekou. Vzhledem k zálibě majitele v umění je velkým zážitkem i vkusná architektura renovovaného zámku. Château de Haute-Serre, podnik rodiny Vigouroux, je skvělé místo pro enofily i gurmety a nabízí „bistronomii“ ve vinném sklepě, kurzy degustace, kurzy vaření, výlety po vinicích a další atrakce. Château Fantou najdete kus dál od Cahors po proudu řeky, v Preyssacu. Rodinné vinařství tu spravuje již pátá generace rodiny Aldhuy-Thévenot. Autentická vína vyrábějí na Château Mayeragues podle zásad biodynamického vinařství. A samotný dům je skvělou ukázkou opevněné středověké architektury, s dřevěným ochozem. Při cestě údolím Lotu pak jistě objevíte další a další vinařství…

Údolí řeky Tarne

Cordes sur Ciel, Foto: Amara Zemplinerová
Cordes sur Ciel, Foto: Amara Zemplinerová

Gaillac je patnáctitisícové městečko nedaleko od Toulouse a centrum stejnojmenné vinařské oblasti, kde se Vitis vinifera pěstuje již 2400 let. Ve středověku vínu slávu obstarali mniši z místního opatství sv. Michala. Pro lidi zvyklé na moravské víno jsou už poněkud exotické zdejší další odrůdy (vedle Malbecu): Mauzac, Loin de l’Œeil, Ondenc, Braucol, Duras či Prunelart… Kolem stovky různých vín z oblasti můžete ochutnat a zakoupit přímo v opatství nebo u jednotlivých vinařů. Navštivte třeba Domaine de Canto Perlic, což v okcitánštině znamená Křepelčí píseň.

Cordes sur Ciel je krásné středověké město na kopečku. Též tu najdete Muzeum cukru a čokolády i Muzeum moderního a současného umění. Další opevněný skvost je Castelnau-de-Montmiral, ves založená na skalnatém výběžku v roce 1222. Řemeslnou tradici kožedělníků můžete obdivovat v Graulhet. Jak vypadal středověký říční přístav, kde se obchodovalo s pastelovým barvivem a vínem, stále můžete vidět v Lisle-sur-Tarn. Ve městě si povšimněte také „pountets“, což jsou kryté chodby spojující domy přes ulici na úrovni prvního patra. Na sto metrů vysokém vápencovém vrchu vystupuje z lesa (opět opevněné) město Puycelsi.

Malbec

Starobylá, středně pozdní, až pozdní odrůda, která je v regionu Cahors dominantní. Vytváří skvělé víno se zvěřinovou vůní. Vznikla spontánním křížením odrůd Magdeleine Noire des Charentes a Prunelard. Malbec vyžaduje suché a teplé podnebí. Oficiální název odrůdy je Côt a říká se jí také Pressac, Balouzet, Magret, Negri, Parde, Terranis či Grifforin. Malbecu se někdy pro jeho velmi tmavou, koncentrovanou barvu s fialovými okraji říká „černé“ víno. Ve vůni se prolínají tóny tmavého zralého ovoce, fialek, ostružin s divokostí a výrazností. Ovocitá chuť s kořenitými tóny je často postavená na hutném těle s komplexní tříslovinou.

Amara Zemplinerová

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button