EvropaItálieJižní TyrolskoKam jet?NovinkyZahraničí

Víno, hrady, architektura. Objevte na kole čtyři zážitkové vinné stezky Jižním Tyrolskem

Ještě vám rezonuje v hlavě heroická bitva o Dolomity v předposlední etapě letošního Gira d´Italia pod Tre Cime? Na kole se můžete vydat poznávat jihotyrolskou krajinu na severu Itálie i s mnohem příjemnějšími kulisami. Zdejší vinné stezky nabídnou nejen ochutnávky vín, ale i návštěvy hradů a koupání. Vzhůru do sedel!

Foto: IDM Sudtirol Alto Adige / Thomas Monsorno

Celoročně suché a mírné klima přináší až tři sta slunečních dní v roce, najdete tu tedy příznivé podmínky nejen o prázdninách. Ochutnat můžete zdejší nejvýznamnější odrůdy Lagrein, Vernatsch a Gewürztraminer, stejně tak mezinárodní Rulandské bílé, Sauvignon, Pinot Noir, Merlot a Cabernet.

„Údolím řeky Adige/Etsch se dá projet velmi příjemně a pohodlně. Jedeš si svoje tempo, neřešíš dopravní komplikace a pak se zastavíš na něco dobrého. Zdejší gastronomie je vyhlášená, k tomu ochutnávka vína, vybíraného podle jídla i ročního období. Umím si představit, že bych se sem vydal na delší dobu,“ usmívá se Ján Svorada, bývalý vynikající český cyklista, vítěz pěti etap Giro d´Italia. Několik let působil v italském týmu Lampre a stále každoročně vyráží s rodinou nebo přáteli na jarní výlety podél trati Gira.

Foto: IDM Sudtirol Alto Adige / Manuel Ferrigato

Čtyři jihotyrolské vinné stezky se vinou povětšinou rovinatými profily, projet se dají samostatně, ale lze je i kombinovat. Severní vinařská stezka (45 km s převýšením 244 metrů) je zasvěcena Lagreinu a pak také Svaté Magdaleně, světle červené směsi Lagreinu a Vernatsche. Začíná v historickém centru jihotyrolské metropole Bolzana, pokračuje přes Kardaun/Cardano a Rentsch/Rencio, dále Vilpian/Vilpiano a Nals/Nalles krajinou historických statků a panství, okolo hradu Sigmundskron. Část se dá absolvovat i vlakem.

Centrální vinařská stezka (23,3 km s převýšením 422 metrů) prochází oblastí kolem jezera Kaltern/Caldaro, v okolních kopcích Überetsch/Oltradige se daří odrůdě Vernatsch. Projedete se okolo nejvýznamnějších vinařství Kellerei Kaltern a Erste+Neue Kaltern, projedete lesem k jezerům Montiggler Seen, dále do Cornaiano s podzemními sklepy, které zabírají větší rozlohu než samotná vesnice, dále zemí historických hradů a tvrzí.

Jižní vinařská stezka (39 km s převýšením 233 metrů) vede po staletí zemí Tramínu Gewürz, který se zde pěstuje už od římských dob. Oblíbené bílé Gewürztraminer pochází právě odtud z okolí obce Tramin/Termeno, kde najdete cíl. Vyráží se z historické Kurtatsch/Cortaccia a Margreid/Magré přes Cortiu all´Adige, přezdívanou malé Benátky, a pak do Egny.

Foto: IDM Sudtirol Alto Adige / Thomas Monsorno

Vinné Giro Jižním Tyrolskem doplňuje cyklotúra po kolejišti bývalé železnice Fleimstalbahn (27 km s převýšením 1123 metrů), postavené během první světové války. Úsek z Auer/Ora do San Lugana zůstává stále v dobrém stavu, vede dále až do Predazza ve Val di Fiemme, kde se doporučuje využít i stále oblíbenějšího kola gravelu. Dostanete se do horské krajiny přírodního parku Trudner Horn/Monte Corno s nádhernými výhledy do nížin – tady je domov odrůd Pinot Noir a Lagreinu.

Kromě přírodních a historických pamětihodností se cestou můžete pokochat i klenoty moderní architektury. Až futuristický půdorys vinařství Kurtatsch, které píše historii už 123 let, vás jistě ohromí na dálku. Podobně Cantina Tramin, sídlo jednoho z nejuznávanějších vinařských družstev, obhospodařující 270 hektarů vinic. Architekt Werner Tscholl vytvořil v roce 2010 stavení, které se stalo symbolem Traminu. Anebo ve vinařství Bozen s hlavní budovou z bronzově zbarveného perforovaného hliníkového plechu s žilkováním ve tvaru stylizovaných vinných listů. Lesknoucí se krychle se majestátně tyčí ze svahu a tvoří novou dominantu města. Impozantní domov inspirovaný porfyrovými skálami vystavěl na historickém panství z 18. století architekt Markus Scherer pro vinařství Nals Margreid. Budova vinařství Manincor pochází dokonce až z roku 1608, ale moderní tvář dostala až v tomto tisíciletí.

Foto: IDM Sudtirol Alto Adige / Alberto Campanile

Pokud si nevozíte kola vlastní, bez problémů si zde vyberete v půjčovnách i elektrokola. Povinná je samozřejmě přilba. Na vyjížďkách s průvodci následuje ochutnávka vín, pochopitelně až na konci. Na všechny akce probíhající v regionu je lepší si rezervovat místo předem. Doporučujeme využít služeb Bed+Bike Hotels (https://www.suedtirol.info/en/accommodation_search/on_two_wheels), jež jsou vybavené pro cyklisty. Podél vinné stezky najdete i řadu nabídek na ubytování, kde vám pomůže získat výhodně ceny karta hosta. Ta obsahuje i možnost využití místní dopravy zdarma a další benefity (https://www.suedtiroler-weinstrasse.it/en/guest-cards/guest-cards/mobil-activ-card.html).

Další informace: https://www.suedtiroler-weinstrasse.it/en.html

Tomáš Nohejl

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button