LidéRozhovory

VILIAM SIVEK: Pod MPO by neměl přejít jenom CzechTourism, ale celý cestovní ruch

Foto: Viliam Sivek, předseda Fóra cestovního ruchu (soukromý archiv V. Siveka)

Ač by se mohlo zdát, že vzhledem k ročnímu období je okurková sezona v plném proudu, v cestovním ruchu to letos neplatí. A protože nám v TTG Czech budoucnost cestovního ruchu opravdu leží na srdci, nemohli jsme nechat bez povšimnutí zprávu z konce června o plánovaném sloučení agentur CzechTourism, CzechTrade a CzechInvest v jednu, která by spadala pod Ministerstvo průmyslu a obchodu. Oznámil to ministr zmíněného resortu Karel Havlíček po zahájení Konference ekonomických diplomatů v Černínském paláci s tím, že by se takto ušetřilo 20 až 30 procent fixních nákladů těchto agentur. Názory odborníků v cestovním ruchu na sloučení jsou různé, jak se můžete dočíst v anketě na našich webových stánkách i na Facebooku. Asi i proto, že úkolem agentury CzechTourism není pouze propagovat Českou republiku v zahraničí, má ve své gesci i domácí cestovní ruch, a tak by ono sloučení ve skutečnosti znamenalo odtržení jejích zahraničních zastoupení, s tím, že zbytek agendy by zůstal pod ministerstvem pro místní rozvoj. Oslovili jsme Viliama Siveka, předsedu Fóra cestovního ruchu, největšího podnikatelského sdružení v oboru s více než 7500 členy, který v tom má jasno: pod MPO by neměl přejít jenom CzechTourism, ale celý cestovní ruch. Viliam Sivek byl sice na dovolené, ale rychle se vrátil a začal jednat.

Jaká je tedy dnešní situace, co se bude a nebude slučovat?

V úterý jsem se s panem ministrem Karlem Havlíčkem večer sešel a upozornil jsem ho na důsledky, které by mělo faktické odtržení zahraničních zastoupení od agentury CzechTourism. Odpovídali jsme si na otázky. Kdo bude zahraničním zastoupením dávat instrukce, co je třeba dělat, kdo bude tvořit marketingové plány, kdo bude turistům nabízet méně známá místa a regiony, když nebude jednotné řízení? Kdo ponese následnou odpovědnost za výsledky? Protože není možné řídit někoho, koho má v gesci někdo jiný, zahraniční zastoupení CzechTourism MPO a cestovní ruch MMR. Domnívám se, že pan ministr to pochopil a slíbil, že to projedná jak s paní ministryní Klárou Dostálovou, tak i s panem premiérem. s kterým jsem telefonicky hovořil včera. Cestovní ruch je totiž jeden provázaný celek a funguje jako symbióza, je to včelí úl, ze kterého když odejdou dělnice, sebedokonalejší královna zemře. Požádal jsem pana ministra, aby pod MPO přešla celá oblast cestovního ruchu, kterou z 99 % tvoří malí a střední podnikatelé.

A proč nenechat celý cestovní ruch pod MMR?

Dlouho se mluví o tom, že cestovní ruch potřebuje samostatnou sekci. A proč se už roky mluví o tom, že cestovní ruch je průmysl? Víte, co je to za značku ministerstvo obchodu, průmyslu a cestovního ruchu, jaké je to image spojení cestovního ruchu s byznysem? Vždyť ten cestovní ruch potřebuje konečně zaznít, vždyť zaměstnává na 200 000 tisíc lidí. Potřebujeme, aby se cestovním ruchem někdo intenzivně zabýval.

Mohou nastat v důsledku tohoto přechodu nějaké závažné problémy?

K velkým problémům by došlo, kdyby pod MPO šla pouze zahraniční zastoupení CzechTourism. Nemělo by to logiku, aby domácí cestovní ruch zůstal pod MMR. Cestovní ruch je, jak už jsem řekl, včelín, mraveniště, to je veliká provázanost. To by v podstatě skončila prezentace a propagace cestovního ruchu. Když se to stane, turisté budou dál jezdit do Českého Krumlova nebo do Kutné Hory, ale jak je dostaneme třeba na Olomoucko, Vysočinu, Pardubicko? Zároveň jsem ho upozornil na situaci, která vznikla v roce 2012 ve Slovinsku, kdy došlo ke sloučení excelentního slovinského tourist boardu, který byl nejlepší ve střední a východní Evropě, pod jeden celek v těleso zvané Spirit Slovenia, a kdy po stupňujícím se tlaku privátní sféry byl v roce 2016 znovu samostatný. Ale jak říkám, pan ministr řekl, že to, co mu předkládám, má logiku, a slíbil, že bude jednat.

A nebude na ministerstvu průmyslu cestovní ruch jen taková chudá příbuzná?

Jsem hluboce přesvědčen, že určitě nebude.

A poslední otázka, o jakém časovém horizontu se tak asi bavíme?

Myslím, že se rozhodne velmi brzo, jak znám pana premiéra i paní ministryni Dostálovou, tak jednají velmi rychle. Sám to vidím, že bude rozhodnuto do září.

Děkuji za rozhovor.

Amara Zemplinerová

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button