Velký přehled: Kam na heliskiing?

Když lyžařský pánbůh stvořil kabinkovou lanovku s kapacitou 150 lidí, schopnou překonávat tisícimetrová převýšení a vyvézt lyžaře, kam to jen sloupy a lana dovolí, zamyslel se. A nabídl všem fanatikům dvou i jednoho prkna prostředek, který je navždy zbavil otázek, jak se dostat do toho pravého sněhového ráje: vrtulník.

Zdroj: Arctic Elements

Zdroj: Arctic Elements

Heliskiing má v každé zemi svá určitá specifika. Například ve Francii je od roku 1977 zakázán. A tak si Francouzi, vášniví příznivci freeridingu, vybírají příděl své vrtulníkové zábavy v blízkém zahraničí. Stačí si pronajmout stroj registrovaný v sousední zemi a nechat se dopravit na nějaký hraniční vrchol. Po které straně hory jedete dolů, je už zákonům jedno. Takhle to funguje například ve středisku La Rosière, které je propojeno s italským La Thuile.

Skvělým místem pro heliskiing je též italské údolí Valgrisenche. Dá se odtamtud vyrazit na množství nezapomenutelných sjezdů, minimálně dvacet jich je přitom jen na italské straně masivu Mont Blancu. Podobná frivolnost ve volbě místa přistání naopak není možná v přísně organizovaném Švýcarsku, kde se klienti musejí dopravit pokaždé zpátky na heliport. Teprve pak mohou vyrazit znovu k oblakům. Podobná omezení jsou většinou výsledkem mnohaletého odporu ekologických aktivistů proti této relativně nové a čerstvé sportovní kratochvíli. To na východě, kde hojné sněhové srážky zasypávají svahy Kavkazu či Kačkaru, heliskiing zatím žádné zelené nezajímá.

Vydejte se i mimo Evropu

Východní Evropa a Asie jsou samozřejmě pro našince velmi lákavé hlavně díky ceně. Když ale budete mít možnost srovnat úroveň bezpečnosti, gastronomii, služby a hlavně dostupnost lékařské péče, rozhodnete se pravděpodobně zatím pro vyspělejší země. Například v Kanadě má heliskiing už asi 50letou tradici a zdejší služby a vůbec vše okolo doladěné do absolutních detailů. Ne nadarmo investují Švýcarsko a Kanada nejvíce peněz do výzkumu lavin.

V Kanadě se nejčastěji účtuje po nalyžovaných výškových metrech a například CMH mají refund policy, která jasně dokládá, že klientům opravdu umějí nabídnout vše, co slibují – za přelétané výškové kilometry doplácíte méně, než kolik by vám vrátili, kdybyste neprolétali vše. Jsou si zkrátka jisti, že mají skvělé hory a výborné sněhové podmínky celou zimu.

Pokud jste ale jedním z těch, kteří už mají něco za sebou, a hledáte další výzvy, zapomeňte na předešlé řádky. Pro vás je totiž jediné místo – Aljaška. Nejprudší svahy s nejlepším sněhem, jaký si umíte představit. Jak nejlepším? Není to typický champagne, ale poctivý sedlý prašan, který se udrží i na svazích přes 50 stupňů a umožní vám sjíždět takto prudké svahy absolutně plynule. Samozřejmě pokud na to máte hlavu. Pravděpodobně nejlepší místo, kam se můžete vydat, je Tordrillo Mountain Lodge. Travis Rice zde natočil většinu svého The Art of Flight a pravděpodobně nejlepší upoutávkou je podívat se na tenhle film.

Pokud ale chcete trochu levnější variantu Aljašky, Thompson Pass je tím pravým místem.

[box] Přehled nejznámějších heliskiingových lokalit s jejich plusy a minusy.

Rusko a Asie

Rusko a Asie jsou snad nejrozporuplnější heliskiingovou destinací. Přitažlivost vzdálené a dosud neokoukané divočiny je neoddiskutovatelná. V daných oblastech často není dostatečně vyvinutá infrastruktura, k přepravě se používá zastaralý letecký park a horští vůdci většinou postrádají patřičné vzdělání či kvalifikaci – pro někoho vyhledávané dobrodružství, pro jiného jasná stopka.

Krasnaja Poljana – www.vertikalny-mir.com

Elbrus – www.go-elbrus.com

Gudauri – www.alpintravel.ch

USA a Kanada

USA a Kanada mají nabídku nejrozmanitější, trh je zde plně rozvinutý, nabízí množství konkurenčních nabídek a perfektní služby na míru. Americká heliskiingová asociace nabízí přehledný výběr operátorů ze všech států USA. www.usheliskiing.com

Columbia Mountains – www.canadian­mountainholidays.com, www.wiegele.com

Turecko

Za posledních sedm let přibylo zahraničních firem a certifikovaných vůdců z Alp. Na obtíže jmenované i u Ruska a Asie však budete stále často narážet.

Ayder, Masiv Kačkar – www.planete-montagne.com

Ayder a Ikizdere – www.turkeyheliski.com

Pyreneje

Pyrenejská údolí jsou úzká, orientovaná severojižně a sjezdy jsou zde většinou kratší a strmější. Oblast ještě není příliš známá a přelidněná.

Val d‘Aran – www.pyrenees-heliski.com[/box]

SKANDINÁVIE NA TÝDEN

Společnost

Dny

Cena (eur) od

Let. hodiny

Skupina/guide

Web

Arctic Elements 4

3870

5

4–5

www.arcticelements.com
Elemental Adventure 3

3500

4

5

www.eaheliskiing.com
Elemental Adventure 3

4200

4

4

www.eaheliskiing.com
Skierslodge 4

2770

4

5

www.skierslodge.cz
Skierslodge 4

3250

4

4

www.skierslodge.cz
Total Heliski 3

2000

2,5

5

www.totalheliski.com

ALPY NA DEN

Společnost

Dny

Cena (eur) od

Let. hodiny

Skupina/guide

Web

LUEX

1

350

Obvykle se jedná o 1–2 hodiny, záleží na okolnostech včetně výkonnosti skupiny

7

www.luex.com
Mountain Exposure

1

250

4–5

www.mountainexposure.com
Alpine-dreams

1

450

3

www.alpine-dreams.com
Alpine-dreams

1

300

4–7

www.monterosa.com
monterosa.com

1

300

4–7

www.monterosa.com

Let. hodiny: jedna letová hodina = sjezd cca 3500 až 5500 vertikálních metrů
Letové hodiny lze často připlatit, v průměru 100 až 150 eur na osobu za 1 letovou hodinu.

Špatné počasí: v Alpách většinou přehození termínu nebo finanční kompenzace, ve Skandinávii náhradní program, například skialpy, jízdy na skútrech nebo se psím spřežením.

Sezona ve Skandinávii: březen–červen
Sezona v Alpách: leden–květen

Termíny: V současnosti jsou pobyty již často vyprodané. Především ale záleží na velikosti skupiny a počtu dní – v sezoně se létá každý den, takže jednotlivec na jeden den se přidá skoro vždy.

Standard při delších pobytech: ubytování, veškerá jídla a pití kromě alkoholu, bezpečnostní výbava, pozemní přeprava a množství extra služeb. U jednodenních sjezdů zase naopak cena většinou zahrnuje pouze vrtulník a průvodce, za vše ostatní včetně kompletní výbavy se musí připlácet.

  Petr Tůma, Robin Kaleta a redakce TTG

Robin Kaleta, profesionální freerider:

Obecně když srovnám heliskiing různě po světě: Evropa je jen taková ochutnávka. Vzhledem k omezenosti přistávacích míst, víc než dva sjezdy nikdy nedáte. Pokud si chcete s vrtulníkem opravdu zalyžovat, musíte z Alp. Východ – horší, vše ale levnější, Švédsko – super na prodloužený víkend, Kanada – dokonalé a pro každého, Aljaška – pro zkušené freeridery…

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..