Doprava

Velké výletní lodě již nebudou vplouvat do Benátek

Velké výletní lodi u náměstí Svatého Marka se brzo stanou minulostí – podle předběžného rozhodnutí italské vlády již nebudou moci průlivem mezi ostrovem Guidecca a Benátkami proplouvat.

Foto: archiv

Velké výletní lodi často dominují pohledu z benátského náměstí Svatého Marka, tyčí se výše než domy a narušují tak ráz této jedinečné světové památky. Po letitém sporu by s tím však měl být konec: italská vláda chce do historického centra zakázat vplutí lodím o výtlaku vyšším než 55 tisíc tun. Velké lodě do laguny budou muset vplouvat jinudy a budou muset kotvit na méně atraktivních místech, jako je například přístav Marghera na pevnině.

Ochránci životního prostředí však přesto nejsou spokojeni: podle plánu totiž do laguny, třebaže ne kolem historického centra, budou nově moci vplouvat i lodi o výtlaku vyšším než 96 tisíc tun. V současnosti jsou tato obří plavidla v celé laguně zakázána. Terminál pro výletní lodě v přístavu Marghera navíc ještě není dostavěný. Lodě by tedy z okolí centra Benátek měly tedy zmizet teprve až za tři až čtyři roky.

Obyvatelé Benátek, ochránci přírody i památkáři si již dlouho stěžují na škody, jaké velká plavidla působí: ohrožují ekologickou rovnováhu v laguně, mohou poškodit historické stavby a produkují emise. A navíc z nich vystupují do města, již tak turisticky přetíženého, další kvanta návštěvníků.

Velké výletní lodě vadí i organizaci UNESCO: hrozila dokonce, že Benátky zařadí na seznam ohrožených kulturních památek, nepodaří-li se nalézt řešení.

„Stačí, že UNESCO a svět budou jasně vidět, že  řešení provozu velkých výletních lodí v Benátkách máme,“ uvedl spokojeně starosta Benátek Luigi Brugnaro k rozhodnutí římské vlády.

„Je možné rozvíjet provoz přístavu a přijímat velké výletní lodi a zároveň neohrožovat kulturní dědictví Benátek,“ dodal italský ministr dopravy Graziano Delrio.

Benátky z cestovního ruchu, včetně okružních jízd, žijí, a na turistice je závislé značné množství pracovních míst. Od roku 1997 vzrostl segment okružních plaveb o 436 %. V roce 2016 se podle přístavních úřadů v Benátkách z výletních lodí vylodilo 1,6 milionu cestujících. Pro tyto cestující je plavba kolem Dóžecího paláce, náměstí Svatého Marka a dalších pamětihodností přirozeně zlatým hřebem plavby. A o tento pohled ještě nějakou dobu nejspíš nepřijdou.

Petr Bílek

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button