Vědci radí: zdraví více prospívají krátké výlety

Pravidelné krátké cesty mají pozitivní efekt na naše zdraví. Podle posledních psychologických výzkumů právě několik kratších výletů má daleko lepší efekt než dlouhé dovolené.

Katedrála sv. Pavla v Londýně Foto: Lucie Poštolková

Katedrála sv. Pavla v Londýně Foto: Lucie Poštolková

Dovolená pomáhá lidskému zdraví, odbourává stres nahromaděný z každodenních starostí. Poslední studii s dopady na lidské zdraví představila na veletrhu ITB Berlin dr. Jessica de Bloom, která pracuje na University of Tampere ve Finsku.

Podle studie je dovolená přínosná nejen pro zdraví, ale také dělá lidi šťastnější. Z výsledků vyplývá, že lidé, kteří utrácejí peníze za koncerty, rodinné výlety a krátké cesty, jsou šťastnější než ti, kteří utrácejí za hmotné předměty, jako jsou šperky, oblečení nebo elektronika. „Je to dáno tím, že lidé mohou srovnávat drahé obleky a hodinky, ale s nikým už nemůžete porovnávat dovolenou u Rudého moře, kde jste se potápěli, nebo prohlídku Barcelony s přáteli. Navíc zkušenosti a vzpomínky se v čase neopotřebují a nezešediví,“ uvedla Jessica de Bloom.

Vědci a lékaři se ve studii o srdci shodují, že lidé, kteří nejezdí na delší prázdniny, riskují, že budou více nemocní nebo dokonce umírají dříve než ti, kteří jezdí na pravidelné výlety. Časté výlety jsou ale lepší než dlouhé prázdniny, jsou klíčové pro udržení dobrého zdraví.

Studie zkoumala každý typ dovolené zvlášť, krátké i třítýdenní, u všech lze doložit výhody pro lidské zdraví a pohodu. Dr. Jessica de Bloom srovnávala také dopady na spánek: „Nemůžete odkládat potřeby spánku a relaxace. Jedna dlouhá letní dovolená nemůže vykompenzovat celoroční tvrdou práci a přesčasy.“ Pro lidské zdraví je potřeba relaxovat pravidelně.

O tom, jestli si na dovolené odpočinete, rozhoduje více faktorů. Bloom potvrzuje to, že nezáleží na tom, jaké aktivity lidé na dovolené podnikají. Důležitější je svoboda, kterou si mohou dopřát. Aktivity mohou uspokojit lidské potřeby a právě to, že si je mohou dovolenkáři vybírat, je činí šťastnějšími. Jinými slovy, možnost vlastní volby je klíčem k perfektní dovolené. Zároveň lidé, kteří hojně využívají rekreačních aktivit, mají pocit, že jejich dovolená byla delší než u těch, kteří polehávali u bazénu nebo na pláži.

Podle doktorky de Bloom tak mohou cestovní kanceláře pomoci lidem strávit perfektní dovolenou tím, že jim umožní vybírat z široké nabídky fakultativních výletů a vyberou pestrá místa, kde se lidé nebudou nudit.

lp

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..