Ve zkratce o Seychelách   

115 žulových a korálových ostrovů Seychel leží mezi 4 a 10 stupni jižně od rovníku a mezi 480 a 1600 km od východního pobřeží Afriky v západní části Indickém oceánu.

Anse Zdroj: seychelles.travel/ Source d'Argent, La Digue

Anse Source d’Argent, La Digue
Zdroj: seychelles.travel/Gerard Larose/STB

Tato republika v Indickém oceánu zabírá celkovou plochu 455 km² a její výlučná ekonomická zóna plochu 1,4 milionu km². Je to souostroví nadčasové krásy, klidu a harmonie, proslulé pro své pláže, patřící mezi nejkrásnější na světě, a také pro svou ohromnou různorodost, díky které nabízí všechno, od bujných lesů až k teplému, azurovému oceánu.

Z těchto 115 ostrovů představuje 41 Vnitřních ostrovů nejstarší oceánské žulové ostrovy na Zemi a ostatních 74 tvoří pět skupin nízkých korálových atolů a ostrůvků známých jako Vnější ostrovy.

Na Seychelách najdete dvě místa, která jsou na seznamu světového dědictví UNESCO: legendární Vallée de Mai na ostrově Praslin, kde ořechy coco-de-mery s prapodivným tvarem rostou vysoko na starověkých palmách, a proslulou Aldabru, nejvyšší korálový atol na světě, poprvé spatřený arabskými mořeplavci v devátém století našeho letopočtu.

Seychely, jedna z posledních panenských oblastí našeho světa, slibují jedinečná dobrodružství a ohromující přírodní krásu v nezkaženém prostředí, stále ještě nedotknutém lidskou rukou.

Podnebí

Podnebí Seychel je po celý rok teplé a nedosahuje extrémních hodnot veder ani chladu. Teplota zřídkakdy klesá pod 24 °C nebo stoupá nad 32 °C. Všechny ostrovy, až na ty nejvzdálenější na jihu, leží mimo pásmo tropických cyklonů, takže Seychely zůstávají celoroční destinací pro milovníky slunce a pláží.

Obyvatelstvo

Dnešní obyvatelstvo Seychel, v počtu 87 122, nadále odráží etnicky smíšené kořeny. Ostrovy historicky přitahovaly nejrůznější lidi ze všech stran světa, například osvobozené otroky, evropské osadníky, politické vyhnance, dobrodruhy, arabské a perské obchodníky, ale také Číňany a Indy.

Skoro každý národ světa má svou reprezentaci v této směsi kultur a každý z nich přidává svůj unikátní vliv do dnešních ostrovů plných života, ale i poklidného společenského dění.

Jazyk

Na Seychelách jsou tři oficiální jazyky: kreolština (zpěvné nářečí založené na francouzštině), angličtina a francouzština. Spousta obyvatel Seychel mluví také plynně italsky nebo německy.

Petite Anse, La Digue  Zdroj: seychelles.travel/ Gerard Larose/STB

Petite Anse, La Digue Zdroj: seychelles.travel/ Gerard Larose/STB

Náboženství   

Na Seychelách převažuje katolická církev, ale najdete tu také kostely anglikánské a protestantské církve, ale i svatyně jiných náboženství. Všechny žijí harmonicky po boku muslimských, hinduistických a bahaistických komunit na Mahé, Praslinu a La Digue.

Kultura

Kosmopolitičtí obyvatelé Seychel tvoří pestrou směs různých ras, kultur a náboženství. V různých obdobích se na Seychely stěhovali lidé afrického, evropského a asijského původu a přinášeli s sebou své odlišné tradice a zvyky, které přidávali k seychelskému způsobu života a pestré kultuře. Tyto vlivy jsou patrné v místním umění, kuchyni, hudbě, tanci i architektuře.

Architektura některých velkolepých starých domů se strmými střechami předvádí styl přizpůsobený pohodlnému životu v tropech a ukazuje vliv francouzského a britského koloniálního dědictví Seychel. Moderní architektura se snaží asimilovat tradiční styly a propojit je s praktickými prvky, navrženými tak, aby využívaly například ostrovní vánky.

Místní umělci nadále předvádějí rozmanité styly, ve kterých se odráží etnická rozmanitost ostrovů a které svědčí o tom, jak se tu vyskytovaly různé vlivy. Kreolská hudba a tanec mají své kořeny v afrických malagských a kreolských kulturách, s rytmy tradičně provázenými jednoduchými bubny a strunnými nástroji, ke kterým byly nedávno připojeny housle a kytary.

Tradiční moutya je erotický tanec, který pochází z období otroctví a vyskytuje se dodnes, společně se segou a jejími pestrými texty, s kanmtole, který připomíná rejdovák, a také s contre-danse, dovezeným z francouzského dvora.

Perutýn Zdroj: Seychelles.travel/Tony Baskeyfield/ STB

Perutýn Zdroj: Seychelles.travel/Tony Baskeyfield/ STB

Kuchyně

Svou rozmanitostí kreolská kuchyně opakuje různorodost obyvatelstva Seychel. Najdete v ní rafinovanost a jemné odstíny francouzské kuchyně, exotiku indických jídel a pikantní chutě Orientu. Grilovaná ryba nebo chobotnice v omáčce z rozdrcených chilli papriček, zázvoru a česneku jsou oblíbené národní pochoutky, stejně jako široký výběr vynikajících jídel z kari, pečlivě připravených s použitím kokosového mléka, a netradiční jídla chatini z místního ovoce, jako jsou papája a „zlaté jablko“ (mombín). Není žádným překvapením, že základem místní kuchyně jsou dary moře a hlavní přílohou je rýže.

Některé restaurace se specializují na indická, čínská nebo italská jídla, spousta z nich nabízí také oblíbená mezinárodní jídla.

Flora a fauna

Seychely jsou žijícím muzeem historie přírody a útočištěm pro druhy rostlin a zvířat, které už nikde jinde na zemi nenajdete. Skoro 50 % jejich omezeného prostoru výskytu tvoří národní parky a rezervace. Seychely jsou hrdé na svou prozíravou politiku ochrany přírodního dědictví, jehož výsledkem je záviděníhodná úroveň ochrany životního prostředí a rozmanitých ekosystémů, které podporuje.

Nikde jinde na světě nenajdete takové unikátní, endemické druhy, jako třeba jsou proslulá palma coco-de-mery, s největšími semeny na světě, strom Medusagyne oppositifolia, známý jako „medúzový strom“ (jellyfish tree), s jedinými osmi zachovalými exempláři, lejskovec seychelský nebo rákosník seychelský. Na Seychelách najdete také dvě místa se statusem Světového dědictví UNESCO: Aldabru, nejvyšší korálový atol na světě, a Vallée de Mai na ostrově Praslin – kdysi se věřilo, že právě tady se původně nacházela Zahrada Edenu. Od nejmenší žáby až k největší suchozemské želvě a jedinému nelétavému ptákovi v Indickém oceánu, Seychely dávají domov ohromující řadě endemických druhů v obklopení jedinečnou přírodní krásou.

seychelles.travel

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..