Ve čtvrtek se otevře rozhledna na Velkém Javorníku

Slavnostní otevření nové rozhledny na Velkém Javorníku nedaleko Frenštátu pod Radhoštěm se uskuteční ve čtvrtek 15. srpna. Moravskoslezskému kraji tak přibude nová turistická atrakce.

Archiv: Lesy ČR

Velký Javorník leží ve výšce 918 metrů nad mořem a je nejvyšším vrcholem Veřovických vrchů, nejzápadnějšího předhůří Moravskoslezských Beskyd. Archiv: Lesy ČR

Slavnostní otevření začne v 11 hodin. Rozhledna bude celoročně volně přístupná. Nutnou podmínkou však bude dodržování provozního řádu ze strany návštěvníků rozhledny.

Dřevěnou, vícepatrovou rozhlednu s ocelovými kotevními prvky financovaly Lesy České republiky. Základová konstrukce stavby je ze železobetonových patek, podlaha z kamenné dlažby. Podlahy na patrech jsou ze dřeva. Svislá nosná konstrukce se skládá z dřevěných sloupů a hranolů.

Archiv: Lesy ČR

Archiv: Lesy ČR

„Věříme, že nová rozhledna udělá radost všem návštěvníkům Moravskoslezských Beskyd. Výrazně se zlepší a zatraktivní výhled do okolní nádherné krajiny. Rozhledna je vysoká skoro 26 metrů a je pojata jako originální dřevostavba se dvěma vyhlídkovými plošinami a vazbou na místní tradiční architektonický styl. Přízemní patro je obloženo v duchu valašské roubené stavby,“ poznamenává ekonomický ředitel podniku Michal Gaube, pověřený zároveň řízením LČR.

Výstavbu jsme plně financovali z vlastních finančních prostředků podniku, akce proběhla v rámci našeho Programu 2020, jímž celostátně podporujeme veřejně prospěšné funkce lesů mimo jiné i takovými investicemi jako je rozhledna na vrcholu Velký Javorník. Náklady na výstavbu rozhledny dosáhly částky 3,6 milionů korun,“ upřesňuje Jiří Silvestr, ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR Frýdek Místek.

lp

Archiv: Lesy ČR

Z Velkého Javorníku je velmi dobrý rozhled na nejvyšší vrcholy Moravskoslezských Beskyd – Lysou horu, Smrk, Kněhyni, Radhošť a Podbeskydskou pahorkatinu s Palkovickými hůrkami, Červeným kamenem, Ondřejníkem a nápadným vrcholem Kotouč u Štramberka. Archiv: Lesy ČR

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..