Varšava: metropole, která se znovu zrodila z ruin

Striktní historikové nám chtějí připravit o legendu o lásce rybáře Varse a mořské panny Sávy a tvrdí, že vznik Varšavy se váže s płockým knížetem Boleslavem II. Právě tento vládce nechal postavit v roce 1300 na vysokém břehu Visly hrad. Konstrukce rezidence byla ze dřeva a hlíny, ale již ve 14. století byla přistavěna zděná věž a o sto let později ještě knížecí komnaty a obranné hradby.

Foto: Filip Kwiatkowski

Foto: Filip Kwiatkowski

Varšava získala městská práva v roce 1408. V té době vypuklo stavební šílenství mezi mazovskými knížaty. V roce 1596 král Zigmund III. Vasa přenesl hlavní město z Krakova do Varšavy a tím zapříčinil rozkvět polské Varšavy. Výsledek byl umělecky velmi zajímavý, protože již v dobách Stanislava Augusta, celkem zaslouženě, získala Varšava vážnost jako jedno z nejkrásnějších evropských hlavních měst. „Když shodila z ramen Konradův kabát“, Varšava vykvetla jak magnolie na jaře. Během meziválečných dvaceti let byla Varšava nazývána Paříží severu a byla velmi elegantním městem.

Bohužel, během 2. světové války byla Varšava zavražděna. Polovina obyvatel zahynula a 80 % zástavby bylo zničeno. Poválečné Polsko, s písní na rtech, pozvedlo Varšavu z ruin.

Hlavní město musíte nejdříve poznat. Staletá historie Varšavy vytvořila město, které je sbírkou dějin polského národa. Varšava je jediným z polských měst (kromě Lvova) označeným Stříbrným křížem polského vojenského řádu Virtuti Militari. Varšava je mezi evropskými hlavními městy výjimečná tím, že sousedí s národním parkem.

Vizitkou Varšavy je Staré Město ozdobené sochou Mořské panny (Syrenki) a řadovou zástavbou měšťanských domů. Na Starém Městě se nachází Muzeum historie Varšavy a Muzeum literatury. Městské hradby a Barbakán zažily svých pět minut slávy během švédských válek. Před Barbakánem stojí pomník Malého vzbouřence (pomnik Małego Powstańca), smutného chlapce s velkou přilbou a zbraní místo hračky.

Náměstí Spasitele, Foto: www.warsawtour.pl

Náměstí Spasitele, Foto: www.warsawtour.pl

Malebná ulička Kamenné schůdky (Kamienne Schodki) je oblíbeným místem umělců. Skládá se ze 78 schodů a vede přímo k řece Visle. Kamenné schůdky existují nejméně od roku 1527. V prosinci 1806 z této uličky Napoleon Bonaparte, společně s knížetem Jozefem Poniatovským, obdivoval Vislu.

Na procházku do dob lesku a slávy vás ze Starého Města zve Královská cesta (Trakt Królewski). Zde se nacházejí důstojné paláce spolu s barokním Prezidentským palácem,jehož stavbu započal v roce 1643 hetman Stanislav Koniecpolski. V 17. a 18. století se přejmenoval na Namiestnikovský palác. Od roku 1918 sloužil jako sídlo Rady ministrů a v roce 1994 se stal Prezidentským palácem. Určitě stojí za to podívat se i do varšavských kostelů, zejména do svatyně Proměnění Páně (świątynia Przemienienia Pańskiego), kde se nachází urna se srdcem krále Jana III. Sobieského.

Dále určitě nevynechejte Nový svět, kdysi známý jako Nowik. Existuje již od roku 1640 jako první světská samospráva ve Varšavě. Během 2. světové války vykonávali Němci na Novém světě veřejné exekuce. Dnes je Nový svět vzpomínkou na Varšavu – elegantní dámu, město z doby před zlými válečnými časy.

Kavárna polských bohémů…

Během procházky Novým světem ve směru náměstí Tří křížů (Placu Trzech Krzyży), hned vedle ulice Wiejska, budete míjet staromódní neon s nápisem Čtenář (Czytelnik). Ve sklepě zde sídlí nakladatelství, kultovní místo pro každého milovníka literatury – kavárna polských bohémů, kde u „svatého“ stolu kdysi proběhla slovní přestřelka mezi spisovatelem Jarosławem Iwaszkiewiczem, básníkem Antonínem Słonimským, hercem a režisérem Gustawem Holoubkem a skupinkou vyvolených, kteří měli tu čest, že je sem pozvali.

Na náměstí Tří křížů se nachází… římský Pantheon. Klasicistní kostel svatého Alexandra, postavený v letech 1818–1826 na počest cara Alexandra, je vyzdobený barokními sloupy, s prvky křížové cesty z 18. století.

Když pokračujete v cestě, vejdete přímo do alejí Ujazdovských (Aleje Ujazdowskie). Aleje bývaly elegantní promenádou, kudy se procházely dámy v kloboucích. V alejích se také konaly vojenské přehlídky. Nedaleko se nachází alej Szucha s děsivým číslem 25. V krutých dobách zde sídlilo Gestapo a vyšetřovací vazba. Naproti se na svahu vyjímá barokně-klasicistní Ujazdovský zámek (Zamek Ujazdowski). V blízkém Ujazdovském parku a Královských Lazienkách (Łazienki Królewskie) si můžete odpočinout.

Muzeum historie polských Židů, Foto:  www.warsawtour.pl

Muzeum historie polských Židů, Foto: www.warsawtour.pl

V ulici Zamenhoffa nám pomník Hrdinů ghetta (pomnik Bohaterów Getta) připomíná časy, kdy Evropa měla pauzu. V okolí dřívějšího Umschlagplatzu, na ulici Stawki, byla na žulových stěnách vyryta jména židovských obětí. Do koncentračních táborů bylo vyvezeno více než 300 tisíc lidí. Pozůstatkem této nehumánní doby jsou části zdí ostudného ghetta v ulicích Waliców, Sienné a Złoté.

Památník Pawiackého stromu (Pomnik Drzewa Pawiackiego) vás přinutí si připomenout, že zde mezi ulicemi Dzielna a Pawia bývalo vězení, místo umučení 100 tisíců lidí. Pawiak je synonymem krutosti válečných časů. Nacisté toto vězení vyhodili do vzduchu v roce 1944. Navzdory všemu tento výbuch přežil živý strom. Dnes se na jeho místě nachází bronzový Památník Pawiackého stromu s náhrobky obětí věznice Pawiak. Na sklepeních věznice vyrostlo Muzeum věznice Pawiak.

Nejvíce si atmosféru předválečné Varšavy zachovala městská čtvrť Praga na pravém břehu Visly a její část Szmulowizna, dřívější oblíbené místo varšavských zlodějíčků. Praga přežila německé bombardování téměř bez újmy. Staré kočičí hlavy nás zavedou k destilérce Koneser, tzn. k Varšavské rektifikaci Praga (Rektyfikacja Warszawska na Pradze) z roku 1897. Výběrová vodka, luxusní vodka či žubrovka přenechaly místo dnešním kulturním institucím. V budově staré palírny vodky, stylizované jako středověký hrad, dnes působí divadlo Wytwórnia.

Papež Pius XI. v roce 1923 nazval baziliku ve čtvrti Praga v ulici Kawęczyńské nejkrásnějším kostelem v Polsku. Bazilika se podobá raně křesťanským chrámům, byla postavena po vzoru římské baziliky svatého Pavla za Branami. Vnitřek má dvě úrovně, překrásná zdobení, obrazy, sochy i relikvie svatých. Na pětipatrové věži s hodinami je zavěšen zvon z roku 1712, který pukl, když ohlašoval Stalinovu smrt.

Varšava. Hlavní město, srdce Polska.

 

Prohlédněte si video z polské metropole.

 

logo starLOT Polish Airlines nabízí z Prahy do Varšavy denně 5 letů v létě a 4 lety v zimě.

Více informací na lot.com nebo ve Vaší oblíbené cestovní kanceláři.

Více o Polsku na www.polsko.travel

 

 

Destinací měsíce je Polsko, více článků najdete zde.

 

 

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..