Varmijsko a Mazury (Warmia-Mazury) – zázraky přírody

Obyvatelé Varmijska a Mazur jsou nejrůznorodější populací v Polsku. Kromě Poláků tady žijí Ukrajinci a Němci, Mazuři a Varmijci, Bělorusové a Litevci, Romové a Tataři a také Rusové. Nachází se zde trojmezí Polska, Ruska a Litvy a také Varmijska a Mazur s Podlesím, Ruskem a Litvou.

Foto: Turystyka wypoczynkowa Mazury

Foto: Turystyka wypoczynkowa Mazury

Jedná se o turistický region. Nachází se zde 8 přírodních parků a 104 přírodních rezervací plus panenská příroda v Boreckém pralese s rezervací zubrů (Wolisko, Puszcza Napiwodzko-Ramucka, Nidzica, Piska a Romincka). Více než 3000 jezer vytváří dojem velkého modrého ptáka táhnoucího svá křídla na pozadí lesa. Mazury jsou finalistou soutěže Nových 7 divů přírody.

Hlavní turistickou atrakcí jsou zde Grunwaldská pole. Každoročně tady polsko-litevské vojsko poráží křižáky, stejně jako v roce 1410.

Zelený region zdobí gotické hrady z červených cihel. Hrad v Barcianech přežil válku i JZD. Hrad v Ełku měl méně štěstí a zbyla z něj zřícenina. Hrady v Giżycku a Ryně jsou nyní luxusní hotely a v Kętrzyně je Regionální muzeum. Na hradě v Dzialdowě bylo nalezeno 300 000 historických exponátů. Hrad v obci Lidzbark Warmiński byl sídlem biskupa postaveným podle modelu křižáckých hradů – může se pochlubit nástěnnými malbami. Na hradě v Olštýně se nachází Muzeum Varmijska a Mazur. Hrad v Niedzici je nazýván branou do Varmijska. Reszelský hrad se může pochlubit bránou a dlouhou válcovitou a mohutnou věží. Ve sklepení hradu byly ještě v 19. století umisťovány nešťastnice obviněné z čarodějnictví.

Čapí bašta v obci Dobre Miasto tvoří součást městského opevnění. Věž byla pojmenována po rodině čápů žijících na vrcholu.

Elblągský kanál byl vyhlášen kulturní památkou a v roce 2007 deníkem Rzeczospolita jedním ze sedmi divů Polska. Celková délka kanálu i s odbočkami je 151,7 km. Kanál spojuje jezero Druzno s řekou Drwęca a s jezerem Jeziorak. A dále Elbląg s Zalewem Wiślanym a přes Kanal Jagellonski řeku Nogat s Vislou a Baltským mořem. Kanál se skládá z přístupů k jezerům, jejichž výškový rozdíl je 100 metrů. Zvláštností v evropském měřítku je komplex 5 ramp, po nichž se lodě transportují na kolejnicích. První část kanálu byla otevřena v roce 1860.

V Janowě, v blízkosti města Elbląg, byl nedávno objevena osada Truso, jež se zdá být bývalým velkým obchodním přístavem s řemeslnickou a kupeckou osadou. Truso bylo kromě Wolina nejvýznamnějším střediskem dálkového obchodu u Baltského moře. Význam Trusa potvrzují četné nálezy objektů vytvořených v Porýní a Byzantské říši. Poklady z Trusa lze vidět v archeologickém muzeu v Elblągu. www.muzeum.elblag.pl

Milovníci vojenské historie se mohou těšit na výlet do trosek Hitlerova bunkru „Vlčí doupě“, kde na něj byl spáchán atentát. www.wolfsschanze.pl Druhou zastávkou je pevnost Boyen v Gyżicku. Byla postavena v letech 1844–1856 na příkaz krále Fridricha Viléma IV. Pevnost má tvar hvězdy. V pevnosti fungovala v letech 1941–1942 laboratoř k hodnocení kvality potravin doručených do Vlčího doupěte. Pevnost v Giżycku se nachází v krásné lokalitě na úzké šíji mezi dvěma velkými jezery, Mazurská-Kisajno a Niegocin.

Varhanní festival i majestátní mosty

V Leśniewu navštivte tajemný Mazurský kanál. Jeho stavba začala v roce 1911, ale z pěti plánovaných zdymadel bylo postaveno necelé jedno. Na betonové zdi zůstaly stopy po erbu třetí říše. Tajemný Mazurský kanál je velmi působivý. www.kanalmazurski.pl

Milovníci polské literatury rádi navštěvují myslivnu Pranie – u jezera jsou shromažďována memorabilia po Konstantym Gałczyńském. www.lesniczowkapranie.art.pl

Ve Stańczykách jsou dva paralelní majestátní mosty, jež vypadají jako římské akvadukty v Pont du Gard. Mosty jsou součástí železniční tratě spojující Gołdap a Żytkiejmy v Romninckém pralese – jsou velkým lákadlem měřícím 180 metrů s výškou 31 metrů. Neméně zajímavý je otočný most v Giżycku, postavený v roce 1898 přes Luczanský kanál. Turisté čekají na pětiminutovou ukázku ručního otevírání a zavírání mostu. Konstrukce podle vynálezu umožňuje manuální provoz mostu o hmotnosti 100 tun pouze jednou osobou. Pro turisty je k dispozici otisk turistického razítka.

Zajímavostmi regionu jsou westernové městečko Mrongoville, pyramida v Rapě z počátku 19. století a lyžařský vlek v Mrągowě. Muzeum Mazur ve staré chalupě v obci Owczarnia prezentuje tradiční dekor Mazur s typickou architekturou temné kuchyně s otevřeným ohněm. www.owczarnia.com

V Parku divokých zvířat v Kadzidłowu bydlí sibiřští jeleni, bizoni, vlci, zubři, srny, polští poníci (potomci zaniklých tarpanů), daňci, losy a bobři.

Musíte vidět zámecký vrch ve Fromborku. V malém přístavním městečku běží čas pomaleji. Uličky mezi bílými domy připomínají Řecko. Frombork se dívá jedním okem (Baszta Zeglarska) na Vislu, druhým na katedrálu a hrad. Katedrála s krásnými varhanami, kde je každá píšťala ozdobena andílkem, je dějištěm Mezinárodního varhanního festivalu a nedávno objeveným hrobem Mikuláše Koperníka. Na hradě jsou dvě věže. Soukromá věž astronoma s jeho bytem a pracovnou a Radziejowská věž s Foucaultovým kyvadlem. Nedaleko za zdmi hradu stojí uprostřed krásné zahrady stará nemocnice svatého Ducha. Tam poznáte historii medicíny. Zdravotnické nástroje připomínají ty mučicí… www.frombork.art.pl

 

Více informací na www.polsko.travel.

Destinací měsíce je Polsko, více článků najdete zde.

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..