Václav Novotný: Praha je na tom dobře

Pokud jde o příjezdový turistický ruch, je na tom Praha velmi dobře, říká náměstek primátora Václav Novotný, který ví, o čem mluví. V oblasti turismu se pohybuje již hezky dlouho, mimo jiné osmnáct let řídil Pražskou informační službu.

Ing. Václav Novotný
Ing. Václav Novotný, Foto: Luděk Neužil

Často slýcháme stesky, že k nám jezdí málo turistů, anebo že ti, co k nám jezdí, nejsou zrovna ti praví. Jak na tom tedy vlastně jsme?

Pokud jde o Prahu, jsme na tom velmi dobře. Praha se v návštěvnosti stabilně drží v první desítce v Evropě, mnohá velká města nám mohou závidět. Jistěže jsou před námi města jako Londýn, Paříž nebo Madrid, s tím se ale nedá nic dělat. Kromě toho, průměrná délka pobytu v Praze je 2,8 dne, to je více, než má třeba Paříž. A ani se složením zahraničních turistů u nás to není vůbec špatné. Je to jako v běžné populaci, rozložení inteligence a kulturnosti turistů opisuje Gaussovu křivku. Ta má charakteristický tvar s maximem výskytu průměrných hodnot a s poklesem směrem k oběma extrémům. Takže logicky většina turistů, co k nám přijíždějí, je prostě průměrná. Průměrná v příjmech, průměrná v motivacích, to je ale všude stejné. U nás jsou někdy danosti brány jako problém a hledá se řešení, ale toto je imanentní vlastnost turismu, který se vyvinul jako masový. Jsou destinace, které se vyvinuly jako exkluzivní a drahé – třeba Seychely, a jsou destinace, které se vyvinuly živelně jako masové. To jsou evropské městské destinace, vyvinuly se pro masu. Máme-li v Praze 4,5 milionu zahraničních návštěvníků, je to prostě masový turismus se všemi pozitivy i negativy.

Dalším problémem, který mnohým nedá spát, je, že cizinci přijíždějí především do Prahy a další místa nenavštíví. Co s tím?

Opět, nemá cenu řešit věci, které jsou prostě dané, a zbytečně za to vynakládat prostředky. Velká většina zahraničních návštěvníků v Evropě jsou Evropané, kteří vyrazili na tzv. city break, tedy v podstatě na prodloužený víkend v některém městě. A že šedesát procent turistů, kteří k nám přijedou, navštíví pouze Prahu? Ve Velké Británii také sedmdesát procent zahraničních turistů navštíví pouze Londýn, to nejsou věci k řešení. Je to prostě všude stejné.

V létě Praha praská ve švech, ale jsou měsíce, kdy je zahraničních turistů velmi málo. Ani s tím se nedá nic dělat?

S tím se rozhodně něco dělat dá, a taky děláme. Rozhodli jsme se, že jako město nebudeme finančně podporovat akce, které se konají v měsících, kdy je Praha tak jako tak plná zahraničních turistů. Sice bychom jim pomohli udělat bohatší program, ale naše podpora těmto akcím by více turistů do Prahy nepřivedla. Takže budeme podporovat pouze akce, které se konají mimo turistickou sezonu, např. v říjnu, listopadu nebo v únoru – to jsou velmi slabé měsíce, a které jsou schopné generovat vyšší návštěvnost města. Např. v polovině října se v Praze konal festival světla Signal, na který jsme přispěli v rámci partnerství částkou 5 milionů korun. A zdá se, že to určitě nebyly vyhozené peníze. Zatím z dat o pohybu lidí s mobilními telefony získaných od operátorů víme, že festival navštívilo 240 000 lidí. Jsou v tom ovšem i Pražané, teď čekáme na údaje o tom, kolik z nich bylo mimopražských, Čechů i cizinců. Festival chceme podporovat i nadále, i když příspěvek se bude zmenšovat. První ročník totiž prokázal jeho životaschopnost a festival bude určitě snadněji shánět sponzory.

Teď na trochu osobnější téma. Vystudoval jste finance na VŠE. Jak jste se dostal k cestovnímu ruchu?

Celkem náhodou. Přišla revoluce, Pražská informační služba vypudila ředitele a na jeho místo byl vypsán konkurz. Přihlásil jsem se a vyhrál jsem to, dodnes vlastně nevím proč. Asi hledali někoho, kdo nebyl komunista a dobře mluvil anglicky. A tak jsem se v roce 1990 ve věku třiceti let stal ředitelem PIS a dělal jsem to dalších 18 let. PIS ale tehdy nebyla tím, čím je dneska. V turismu byla jen okrajově, dělala kdeco, zastřešovala průvodce Prahou, podávala nejvšeobecnější informace, zabývala se tlumočením a překlady, měla výstřižkovou službu apod. Začali jsme z ničeho vytvářet něco, co se snažilo být systémem. Turistický ruch tady vznikal z nebytí, ale byl to obor těhotný úspěchem.

Po tříleté pauze, kdy jste se věnoval na ministerstvu průmyslu české účasti na zahraničních průmyslových veletrzích, jste se k cestovnímu ruchu vrátil, tentokrát na pražské radnici. Co plánujete, pokud vám příští volby toto působení ukončí?

Dnes nikdo není schopen říci, co bude za dva měsíce, natož za rok. Nedělám si ale velké starosti, celý život jsem se docela slušně uživil, děti jsou už dospělé a pracují, bydlet máme kde, jezdit mám čím. Všechno se teprve uvidí.

Naďa Rybárová

 

[box style=“rounded“] novotnýIng. Václav Novotný (54)

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, pracoval v ČSOB a ve Vojenských stavbách. Od roku 1990 do roku 2008 zastával post ředitele Pražské informační služby. V roce 2009 vstoupil do TOP 09, o rok později byl zvolen do Zastupitelstva hl. m. Prahy a roku 2011 též radním hlavního města. V roce 2013 se stal náměstkem primátora. Je ženatý a má dvě děti. K jeho zálibám patří kultura, cyklistika a lyžování.[/box]

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button