Zprávy

V posledních letech extrémně vzrostla sexuální turistika

Dětská sexuální turistika v posledních letech extrémně vzrostla, zvláště v chudých destinacích. V Kambodži je registrováno 800 000 případů prostituce, z toho je každá třetí osoba mladší 16 let. Každý rok vstupuje do sexuální prostituce 1 000 000 dětí na světě, uvedl dr. Janez Mekinc, doc. na březnovém mezinárodním workshopu VŠO v Praze.

Ilustrační foto Foto: Lucie Poštolková
Ilustrační foto Foto: Lucie Poštolková

Hlavní problém představuje skutečnost, že prostituce bují zvláště v zemích, kde je velká korupce. Pokud jsou pachatelé přistiženi při činu, snadno se v korupčním prostředí mohou vyplatit. V posledních třech letech se nově objevuje možnost, že jsou pachatelé po návratu do vlasti znovu stíháni, i když v zahraničí je už soud uzavřený, mohou být ve vlasti odsouzeni.

Navíc v zahraničí s policií spolupracují i touroperátoři. Pokud mají někoho podezřelého na palubě letadla, hlásí to na policii. Například se jedná o případy, když někdo cestuje pravidelně sám, kupuje dárky pro děti v letadle, letí zpátky sám. Možná létá pravidelně za rodinou, ale může být zkontrolován.

V Itálii funguje džentlmenská dohoda mezi touroperátory a policií, pokud se policie vyptává na podrobnosti ohledně sexuální turistiky, nepotřebují žádné pověřovací dokumenty. „Touroperátoři spolupracují hned a dodají policii všechny potřebné podklady,“ vyzdvihoval Mekinc pokroky poslední doby proti sexuální turistice.

Dnešním problémem je, že se o dětské prostituci moc nemluví. Kdyby se dostala pravidla etiky do řádů v cestovním ruchu, kdyby byli školeni zaměstnanci touroperátorů a aerolinek, podařilo by se efektivněji předcházet potenciální prostituci. Také by měli být informováni samotní lidé, kteří cestují.

Nejvíce zkušeností má v tomto směru Švédsko, kde oficiální cestou reportují úřady, mají tu černou listinu. Stejným způsobem to dělají také Američané, kteří mají nejvyšší procento sexuálních turistů, dále je následují Austrálie, Japonsko, Skandinávie, Holandsko, lidé ze střední Evropy moc často ne.

Čtvrtina lidí cestujících za sexuální turistikou jsou Američané, následují je Australané a Japonci. Česká republika se objevila na mapě s problémovými destinacemi kvůli případům s pornografií.

lp

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button