V Luhačovicích odstartoval nový netradiční bedekr – Zvuková mapa Luhačovic

Arnošt Goldflam, Valérie Zawadská nebo Igor Bareš. Tito herci a řada jejich kolegů propůjčila hlasy Dušanu Jurkovičovi, Leoši Janáčkovi, Marii Calmě Veselé nebo zakladateli moderních lázní doktoru Veselému. V Luhačovicích 27. června odstartoval nový projekt Zvuková mapa Luhačovic. Díky němu nasadíte sluchátka a můžete se lázněmi procházet za doprovodu osobností, které tu hýbaly dějinami.

Foto: DS Zlínsko a Luhačovicko

Je čtvrteční červnový podvečer a na okraji lázeňského parku, v domě U Najáday, se schází pestrá směsice návštěvníků. Studenti, turisté, umělci, vedení města i novináři se přišli podívat na uvedení jedinečného průvodce Zvuková mapa Luhačovic. Hosté si nasazují sluchátka, procházejí písčitými pěšinkami lázní k pramenu Nový jubilejní a k bohatě vyřezávanému průčelí domu ve svahu, kde sídlí kavárna Myslivna. Ikonické stavby a lokality lázní propojuje špičkově zpracovanými a zajímavými rozhlasovými hrami 5 tras – Osudy Leoše Janáčka, Příběh vody, S Pegasem ve znaku, Zákulisí lázní a Básník dřeva.

Foto: DS Zlínsko a Luhačovicko

„Je to neuvěřitelně silný zážitek, projít si lázně Luhačovice a poslouchat u toho, jak si Leoš Janáček vypráví s místními nebo s doktory v lázních. Lázně dostávají úplně nový rozměr,“ chválí si projekt Zvuková mapa Luhačovic Dana Müller z destinační společnosti Zlínsko a Luhačovicko. „V Luhačovicích se prací mnoha lidí povedlo zachovat jedinečný duch místa, ke kterému patří Jurkovičovy stavby, funkcionalistická Bílá čtvrť i nedotčená příroda kolem. Se Zvukovou mapou ho objeví i ti, kdo už v Luhačovicích byli stokrát.“

Celý projekt vznikl pod hlavičkou spolku Luhovaný Vincent, který v Luhačovicích pořádá stejnojmenný festival. Uměleckým garantem Zvukové mapy je rozhlasový režisér Tomáš Soldán. Příprava scénářů, nahrávek, tras i značení trvala téměř dva roky. „Lákalo nás připravit něco nového, oživit příběhy, které hýbaly tím malým světem Luhačovic. Formát her je postaven na dialozích osob, mezi kterými musí být nějaká chemie. Vznikají z dramatických situací a občas jsou velice napínavé,“ popisuje vznik Zvukové mapy Magdalena Petráková ze spolku Luhovaný Vincent, který má mapu na svědomí.

Foto: DS Zlínsko a Luhačovicko

Nového průvodce si můžete stáhnout do mobilu nebo si v infocentru vyzvednout přehrávač. Volba trasy pak už záleží jen na vás. Do uší vám budou znít malé divadelní kousky, se vším, co k nim patří: zvuky přírody, pramenů i strojů, smích, rozhovory a třeba i nějaká drobná roztržka. Svět Dušana Jurkoviče, dr. Veselého nebo Serényiů budete mít jako na dlani.

Newsroom TTG

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..