Zprávy

V Kambodži bude platit zákaz jízdy na slonech

Skóre 1:0 pro aktivisty za práva zvířat: podle zpráv Kambodža již od roku 2020 již neumožní jízdu slonů v Angkor Wat.

Podle soukromého sdružení Associated Press nabízí jedna soukromá společnost vyjížďky se slony od roku 2001, ale poté, co jedno zvíře zemřelo při přepravě turisty v roce 2016, byla tato praxe prohlášena za krutou a zbytečnou. Byla rozeslána petice change.org, která nabádala turistický průmysl k ukončení „těchto krutých praktik“, a minulý týden vládní agentura, která řídí chrámový komplex Siem Reap, konečně vyhověla a oznámila, že zvířata budou přesunuta mimo lokalitu počátkem příštího roku.

„Používání slonů pro podnikání už není vhodné,“ řekl agentuře Ags France-Presse mluvčí úřadu Apsara Long Kosal. Ze 14 pracujících slonů v lokalitě, z nichž někteří jsou staří a nemocní, bylo pět již přemístěno do svého nového domova v komunitním lese vzdáleném asi 40 kilometrů a zbývající sloni by měli být přesunuti příští rok. „Budou tam žít svůj přirozený život,“ řekl Kosal.

Tento vývoj přichází v rámci širšího hnutí, aby povzbudil zodpovědnou turistiku ve volné přírodě. Minulý měsíc společnost Airbnb představila sbírku silně prověřených etických zážitků, které pomáhají svědomitým cestovatelům komunikovat se zvířaty odpovědným způsobem, zatímco společnost TripAdvisor zastavila prodej vstupenek na atrakce, které chovají nebo kupují velryby, delfíny a další kytovce.

Pokud jde o tento konkrétní tah, nejedná se o úplné vítězství. Sloni zůstanou v péči téže společnosti a podle zpráv AP již nebudou k dispozici pro vyjížďky – budou však vyškoleni, aby uváděli představení pro návštěvníky. Prozatím je to však začátek. „Neexistuje nic jako jízda slonů bez krutosti,“ uvedla petice change.org.

Adéla Štechová

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button