V Berlíně to teď bude mít Airbnb těžší

Berlínská radnice totiž vydala nařízení, které od 1. května tohoto roku zakazuje krátkodobý pronájem bytů. Berlíňané teď smějí pronajímat pouze pokoje, a pokud zákaz poruší, hrozí jim pokuta až 100 000 eur.

Foto: visitberlin.de

Foto: visitberlin.de

Společnosti jako Airbnb jsou dlouho trnem v oku hoteliérům, kteří je berou jako nekalou konkurenci. Berlínská radnice ale nařízením nereaguje na nářky hotelů, svůj krok zdůvodňuje výrazným růstem nájmů ve městě. Ty v Berlíně vzrostly mezi rokem 2009 a 2014 o 56 procent pravděpodobně i v důsledku toho, že mnoho majitelů s vidinou většího výdělku raději byt pronajme krátkodobě turistům přes Airbnb nebo podobné platformy, a ne na dlouhodobé bydlení. Situaci zhoršuje i skutečnost, že v době, kdy Řecko upadlo do hluboké ekonomické krize, bohatí Řekové nakoupili v Berlíně byty, aby zachránili své peníze, a ty jsou určeny výhradně ke krátkodobým pronájmům.

Podle německého webu The Local ale stovky majitelů bytů nové nařízení ignorují. Když jeho pracovníci projížděli na Airbnb nabídku pronájmu celých bytů na datum 19. května, našli jich více než 300.

Berlín není jediné město, které krátkodobé pronájmy bytů omezuje, např. v Amsterodamu nesmí celková doba krátkodobých pronájmů bytu ročně překročit 60 dní a podobná opatření platí i v dalších evropských i amerických městech.

Praha zatím žádné kroky v tomto směru nedělá, i když už loni v létě se Asociace hotelů a restaurací ČR obrátila na kontrolní orgány včetně finančních úřadů s výzvou, aby se začaly problémem zabývat. Odhaduje se totiž, že 25 procent celkového počtu přenocování v České republice probíhá právě tímto způsobem, přičemž se dá jen velmi těžko odhadnout, jaký podíl z těchto 25 procent spadá do šedé ekonomiky. Krátkodobé pronájmy bytů přes Airbnb a podobné platformy ale nepůsobí starosti pouze hoteliérům, mají i další nepříjemné dopady.

„Vzhledem k tomu, že jejich ne nevýznamná část neprobíhá podle zákona a nikdo tudíž neví, kolik bytů a pokojů se tímto způsobem pronajme, výrazně zkreslují počty návštěvníků Prahy,“ říká Nora Dolanská, ředitelka Prague City Tourism. „A to speciálně nám práci neulehčuje.“

Naďa Rybárová

 

Další článek o problematice Airbnb naleznete ZDE.

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..