Města & regiony ČRZprávy

Užijte si Táborská setkání

Tradiční festival ve svém 24.ročníku připravil bohatý program s řadou novinek. Koncerty Vojty Dyka s brněnským B-side bandem leadera Josefa Buchty, vystoupení Marty Kubišové a Spirituál kvintetu, a také videomapping na fasádě staré radnice nebo tajemnou žebráckou uličku za děkanským kostelem. Nechybí historické průvody a rytířské turnaje a závěrečný ohňostroj nad Jordánem. V rámci Dnů evropského dědictví se otevřou i dosud neznámé nepřístupné památky.

Foto: archiv festivalu
Foto: archiv festivalu

Pravda o Janu Husovi

Festival, který proběhne ve dnech 11.-13. září 2015 v historickém centru města nemůže letos nevzpomenout 600. výročí upálení mistra Jana Husa. Autoři vzpomínkového projektu chtějí ukázat především skutečné poselství mistra Jana – návrat od náboženských rituálů k Písmu svatému. Vybrali biblické pravdy a výroky, které měly i svůj vlastní mikropříběh. Videomapping je tak sled vizuálně uchopených citátů z Bible. Nechybí ani lehce hororové prvky, které mají zdůraznit závažnost poselství Písma svatého a jeho symboliky.

Nebezpečné známosti neb hra s lidskými osudy?

Taneční performance předních osobností baletu Národního divadla v Praze v choreografii Terezy Podařilové a v režii autora a výtvarníka Jana Kunovského je inspirována baletním přestavením Valmont v Národním divadle, který vznikl na základě slavného Laclosova románu Nebezpečné známosti. Tanečníci získali sedm prestižních cen Thálie. V závěru této taneční performance, která se odehraje na vnějším balkonu Divadla Oskara Nedbala v Táboře si diváci budou moci sami na ulici zatancovat.

EHD překvapí

Nedělní program festivalu Táborská setkání se propojí s Dny evropského dědictví. Ty nabídnou také bohatý program včetně například akustického koncertu hudebního uskupení Illegal Consort v děkanském kostele i kostele Panny Marie na náměstí Mikuláše z Husi. Připraveny jsou dvě novinky, otevření kostela církve čs. husitské ve Farského ulici s výstavou pohlednici s tématikou Jana Husa a zpřístupnění objektu bývalé elektrocentrály v Dobrovodského ulici, nazývaného Trafačka, která je významnou technickou památkou.

Co nebude chybět

Husitský chorál Ktož jsú boží bojovníci v podání Mariána Vojtka, v předvečer ohňového průvodu, dobová tržiště, i letové ukázky dravců a na závěr koncert zpěváka a klávesisty Roaman Dragouna a řada dalších setkání.

Zvýhodněný předprodej vstupenek probíhá v prodejní síti Ticket stream a v městském infocentru na Žižkově náměstí. Končí ve čtvrtek v půlnoci. Další lístky na místě.

Podpora města a Kovosviut MAS

Vedení města festival podporuje o čem svědčila i účast starosty ing. Jiřího Fišera na tiskové konferenci v Praze. “Chceme tento festival dále podporovat, ale budeme se zaměřovat především na to ojedinělé a nabídnout něco jiného než například městské slavnosti.“ uvedl Jiří Fišera Náklady na festival činí kolem 3-4 milionů korun a dělí se mezi město, generálního partnera Kovosvit Mas a další sponzory a výnosy z prodeje vstupenek. Festival navštíví kolem 15 000 lidí. Kovosvit Mas, a.s. patří k největším výrobcům obráběcích strojů nejen u nás ale i ve střední Evropě. Navazuje na odkaz a činnost bývalého baťovského podniku.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button