Nezařazené

Uzbekistán ruší turistická vstupní víza pro občany 27 států včetně České republiky

Od 1. dubna příštího roku budou moci turisté z celkem 27 států včetně České republiky navštívit Uzbekistán bez vstupního víza, pokud jejich pobyt nepřesáhne 30 dní. Uzbecký prezident Shakvat Mirziyaev podepsal příslušný dekret 6. prosince, pouze dva dny po svém zvolení do funkce.

Foto: Shutterstock.com
Foto: Shutterstock.com

Zatímco pro občany patnácti zemí, mezi nimiž je např. Austrálie, Rakousko, Kanada, Itálie nebo Švýcarsko, bude dekret platit neomezeně, z České republiky, USA, Francie, Belgie a dalších osmi zemí budou moci Uzbekistán navštívit bez víza pouze ti, kterým je více než 55 let. Pro všechny ale bude platit povinnost zaplatit vstupní poplatek ve výši 50 USD.

V současné době platí pro držitele českých pasů vízová povinnost. Uzbekistán nemá v ČR zastupitelský úřad, proto se žádost o udělení uzbeckého víza obvykle podává na nejbližším uzbeckém velvyslanectví buď v Berlíně, nebo ve Vídni. Existuje i možnost nechat si vyznačit vízum do pasu přímo při příletu na letišti v Taškentu za předpokladu, že to předem písemně schválí Konzulární odbor Ministerstva zahraničních věcí Uzbekistánu. O tento souhlas musí na uzbeckém Ministerstvu zahraničních věcí požádat zvoucí osoba, tedy uzbecký obchodní partner, přátelé či příbuzní nebo uzbecká cestovní kancelář.

Naďa Rybárová

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button