UNWTO: Taleb Rifai poprvé v Praze

Generální tajemník Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) Taleb Rifai přijal pozvání ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové a spolu s ředitelkou Komise pro Evropu Isabelou Garaňou stráví v České republice tři dny. Jedná se o historicky první oficiální návštěvu nejvyššího představitele této organizace v České republice.

Foto: Luděk Neužil

Foto: Luděk Neužil

„UNWTO je pro nás velmi důležitým partnerem a jsem ráda, že pan Taleb Rifai mé pozvání do Prahy přijal. Návštěva slouží k prohloubení spolupráce mezi Českou republikou a Světovou organizací cestovního ruchu. Byly dohodnuty konkrétní kroky spolupráce, jež jsou součástí podepsaného Plánu spolupráce na nadcházející období 2015–2017, který jsme spolu vypracovali. Ten vedle strategických cílů a společného postupu v oblasti propagace obsahuje např. i větší míru využití statistických dat poskytovaných UNWTO či možnosti stáží našich pracovníků ve Světové organizaci cestovního ruchu. Generální tajemník Taleb Rifai také zmínil, že je rád, že Česká republika momentálně předsedá Visegrádské skupině, která ve svém čele vyžaduje silného aktéra. Této důvěry si opravdu vážím,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Česká republika na základě schůzky a podepsaného Plánu spolupráce bude získávat know-how v oblasti cestovního ruchu, a to především formou analýz, studií a kompendií statistik cestovního ruchu. Byla dohodnuta také vzájemná účast na akcích a konferencích na odborná témata v oblasti cestovního ruchu, organizovaných Světovou organizací cestovního ruchu a Českou republikou.

„Během dnešního odpoledne došlo také k podpisu Globálního etického kodexu cestovního ruchu asociacemi a univerzitou působící v cestovním ruchu. Dojde tak k navázání užší spolupráce mezi soukromým sektorem a UNWTO,“ dodala Karla Šlechtová.

Taleb Rifai vyzdvihl dosavadní dobrou spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj a uvedl: „Je to má první návštěva v České republice a jsem rád, že kromě Prahy poznám i vaše známé lázně Karlovy Vary. Málokdy na svých cestách po světě zažívám tak příjemná jednání, jako bylo to dnešní s paní ministryní Karlou Šlechtovou. Považuji ji za velmi kompetentní ministryni, která jednak velmi dobře ví, co chce, a jednak správně chápe význam cestovního ruchu. Česká republika je velmi atraktivní turistická destinace a spolu s paní ministryní jsme již projednali plány týkající se regionální spolupráce a integrace a probírali roli České republiky. Chtěli bychom, aby se stala lídrem, a to nejen v rámci uskupení V4. Hovořili jsme rovněž o možnosti propagace vaší země jak na asijských trzích, především v Číně, Koreji a Japonsku, tak i v zemích Latinské Ameriky.“

[box]

Foto: Luděk Neužil

Foto: Luděk Neužil

Taleb Rifai byl zvolen generálním tajemníkem Světové organizace cestovního ruchu OSN (UNWTO) se sídlem v Madridu poprvé v roce 2010, podruhé v roce 2013. Toto druhé čtyřleté volební období mu končí v roce 2017.

Ministerstvo pro místní rozvoj je věcný a finanční gestor členství ve Světové organizaci cestovního ruchu (UNWTO). Základním posláním této organizace je podpora a rozvoj cestovního ruchu vzhledem k jeho přispění k ekonomickému rozvoji, mezinárodnímu porozumění, míru, blahobytu a všeobecnému respektování lidských práv a základních svobod. Současnou členskou základnu tvoří 156 členských států, 6 teritorií a více než 400 přidružených členů reprezentujících soukromý sektor, vzdělávací instituce a sdružení cestovního ruchu. Česká republika na základě členství čerpá souhrnné informace z oblasti statistik cestovního ruchu, trendů cestovního ruchu, rozvoje produktů a marketingu a dalších oblastí cestovního ruchu od ostatních členských států.

[/box]

ln

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..