UNWTO: Rekordní růst turismu

Mezinárodní cestovní ruch vzrostl v roce 2013 o 5 % a podle výsledků Barometru světového cestovního ruchu UNWTO dosáhl rekordních 1087 milionů příjezdů. Navzdory globálním ekonomickým problémům vzrostl počet mezinárodních turistů o 52 milionů. Růst počtu turistů zaznamenaly všechny regiony, nejvyšší byl v Jihovýchodní Asii, kde počet turistů stoupl o 10 %. Zpráva předpokládá, že i letos by měl turismus na celém světě růst průměrně o 4 až 4,5 procenta.

infographic_2014_en(1) menší

Nejvíce vzrostl mezinárodní cestovní ruch v Asii a Tichomoří (6%), v Africe (6%) a Evropě (5%). Mezi přední sub-regiony patří Jihovýchodní Asie (10%), Střední a Východní Evropa (7%), Jižní a Středomořská Evropa (6%) a Severní Afrika (6%), uvedlo UNWTO ve tiskové zprávě.

„Rok 2013 byl skvělý pro mezinárodní ruch,“ řekl Taleb Rifai, generální tajemník UNWTO. „Odvětví cestovního ruchu prokázalo pozoruhodnou schopnost se přizpůsobovat se měnícím se podmínkám na trhu, což vyvolává růst a vytváření pracovních míst po celém světě, a to navzdory přetrvávající ekonomickým a geopolitickým problémům. Ve skutečnosti byl cestovní ruch jeden z mála pozitivních odvětví s dobrými zprávami,“ dodal.

Evropa minulý rok přivítala dalších 29 milionů mezinárodních turistických příjezdů navíc, celkově tak přijelo 563 milionů turistů. V posledních letech, 2005 až 2012, byl zaznamenán růst o 2,5% za rok.

Rusko a Čína patří mezi nejvýznamnější zdroj turistů ve světě. Podle UNWTO Čína v roce 2012 s $102 miliardami činila podíl růstu 28% v prvních třech kvartálech roku 2013. Ruská federace je pátým největším výjezdovým trhem, v září činila 26% turistického růstu.

Za povšimnutí stojí další rozvíjející se trhy, kde byl zaznamenán růst: Turecko (24%), Katar (18%), Kuvajt (15%), Indonésie (15%), Ukrajina (15%) a Brazílie (14%).

UNWTO ve statistikách eviduje turisty jako osoby, které překročí hranice jiné země a stráví v ní nejméně jednu noc. Do statistik nezahrnuje klienty okružních plaveb.

red

Enter the text or HTML code here

komentáře 2

  1. Sláva Urbánek says:

    Špatný překlad.
    Jedná se o „mezinárodní cestovní ruch“ nebo „mezinárodní turismus“, ale v žádném případě to není „mezinárodní turistický ruch“.
    A v interpretaci tabulek Barometru mezin. CR je uváděn pojem arrivals, tedy příjezdy (vstupy), nikoli výjezdy, jak je psáno v úvodu článku.

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..