Zprávy

Unikátní science centrum Svět techniky v Dolních Vítkovicích se otevírá

Ostrava má od konce září unikátní interaktivní muzeum Svět techniky – Science and Technology Center, na ploše 14 000 m2 v nové budově uprostřed historického areálu Dolních Vítkovic. V moderním objektu, který je podle projektu architekta Josefa Pleskota působivě zasazen do rámce industriálních památek, jsou pro návštěvníky připraveny čtyři expoziční světy a v nich stovky interaktivních a zábavných exponátů.

Foto: Agentura Orange
Foto: Agentura Orange

Science and Technology Center je ale především místem pro neformální technické a přírodovědné vzdělávání, pro popularizaci vědy a netradiční výuku ve stylu, který staví na zábavě a poznání pro všechny generace. To dokládá i nabídka dílčích expozic – jednotlivých světů.

Dětský svět patří výhradně dětem od 2 do 6 let. Najdou zde pískoviště s bagry, jeřáb, autoopravnu, farmu, pohádkový les, lékařskou ordinaci i mini televizní studio. Vše je připraveno nejen pro zábavu těch nejmenších, ale i rodičů, kteří s nimi v tomto světě mohou aktivně trávit společný čas.

Svět vědy a objevů představuje matematiku, chemii i fyziku v zábavném světle. Návštěvník vstupuje přes čidla, která odhalí jeho náladu a může si osahat nové materiály, nanotechnologie i nejmodernější lékařské technologie.

Svět civilizace nabízí nový pohled na běžné denní činnosti. Ukazuje, jak funguje městská infrastruktura, jaké jsou výhody civilizace, ale i její důsledky – například v podobě odpadků nebo plýtvání s vodou. Navíc zde mohou návštěvníci komunikovat s návštěvníky podobných science center po celém světě.

Největší Svět přírody učí příchozí o fauně, floře, o vesmíru i o lidské duši, která je jedním ze zajímavých objektů expozice. Stejně tak jako model stromu, do kterého lze vstoupit spolu s živočichy, kteří ho v přírodě obývají. Součástí expozice je také rozlehlá zahrada, kam se může návštěvník pohodlně posadit na sto let starý kmen a vstřebat všechny nové poznatky a vědomosti. Zahrada je rozdělena do několika tematických celků, které společně tvoří harmonické seskupení rostlin s nízkými nároky na lidskou péči.

Foto: Agentura Orange
Foto: Agentura Orange

Součástí Světa techniky je také největší nekomerční 3D kino v  České republice. „Naše plátno má rozměr 18×10 metrů! K tomu máme špičkovou promítací techniku, od firmy Barco, a zvuk takový, jaký se používá jen v hollywoodských kinech, Systém Dolby surround 7.1 JBL ScreenArray,“ popisujeředitel Světa techniky Jakub Švrček. Kapacita kinosálu je přes 200 osob a sedačky už na první pohled zaručují nadstandartní komfort. Promítat se zde budou především vzdělávací a zároveň poutavé filmy, které využijí dostupnou 3D technologii. Navíc je v novém ostravském Světě techniky i Divadlo vědy – Show&Demo, učebny, dílny a laboratoře pro studenty, kteří se sem ode dneška chodí učit.

Velký svět techniky se také, jako jedno z mála míst v ČR, může pochlubit nejrychlejším datovým připojením – 4G LTE, což je nejrychlejší mobilní datová technologie současnosti, tato síť byla zatím spuštěna jen na několika místech v Praze, Brně a nyní nově ve Světě techniky v Ostravě.

Ostravské Science and Technology Center je výjimečné – rozsahem, zasazením do reálií někdejšího brownfieldu i architekturou. Jedinečnost celého projektu dokazuje jak memorandum o spolupráci s Americkým přírodovědným muzeem, tak cena pro architekta Josefa Pleskota „Architekt roku“, kterou získal v minulých dnech právě za stavbu Světa techniky.

Více na www.stcostrava.cz

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button