Zprávy

UNESCO vyhlásilo nové památky v Šibeniku a Zadaru

Na 41. zasedání Výboru pro světové dědictví UNESCO byly za památky světového dědictví UNESCO prohlášeny tři historické památky na chorvatském dalmatském pobřeží a v Licko-senjské župě.

Zadar, Foto: Velid Jakupović Gricko

Jedna z nejproslulejších památek v Šibeniku, pevnost sv. Mikuláše, a opevněné městské hradby a brány Zadaru byly potvrzeny jako chráněné památky světového dědictví UNESCO a přispěly tak k osmi památkám UNESCO v Chorvatsku. Za nové památky světového dědictví byly také prohlášeny bukové lesy v národních parcích Severní Velebit a Paklenica. Rozhodnutí bylo potvrzeno v neděli 9. července na 41. zasedání Výboru pro světové dědictví UNESCO v polském Krakově.

Zadaru, kdysi největší městské pevnosti v celé Benátské republice, umožnily obranné městské hradby, aby si udržel více ze své nezávislosti než většina sousedních měst, a znamenaly, že nikdy nebyl dobyt Turky. Městské hradby postavili Benátčané a v historii Zadaru byly prolomeny několika vstupy na několika zabezpečených místech. Dnes zůstaly pouze části hradeb a osm bran.

UNESCO na seznam také zařadilo obrannou pevnost sv. Mikuláše ze 16. století, která se nachází na ostrově Ljuljevac na ústí úzkého mořského průlivu vedoucího směrem k Šibeniku. Pevnost byla rovněž postavena Benátkami, aby chránila Šibenik a nedaleké městečko Skradin před nájezdy osmanských Turků. Pevnost, jež téměř úplně pokrývá ostrov, má zvláštní trojúhelníkový tvar, který z ní činí atraktivní rys pro letecké fotografie.

Jak Zadar, tak Šibenik se staly na chorvatském pobřeží Jaderského moře oblíbenými turistickými středisky. Jelena Bilić, ředitelka zastoupení Chorvatského turistického sdružení v České republice vysvětluje: „Podle údajů ze systému e-visitor od ledna do 13. července tohoto roku zažil Zadar rekordní počet přenocování hostů z České republiky, který dosáhl 18% nárůstu, zatímco Šibenik nadále láká turisty a ve srovnání se stejným obdobím loňského roku zaznamenává nárůst o více než 3 %.

Ve stejný den zařadilo také UNESCO Chorvatsko do rozšíření seznamu světového dědictví UNESCO „Původních bukových lesů Karpat a dalších oblastí Evropy“. Což z bukových lesů v národních parcích Severní Velebit a Paklenica činí nové památky světového dědictví v Chorvatsku.

Historie Chorvatska patřící ke středoevropskému a středomořskému kulturnímu a civilizačnímu okruhu a tradici je nesmírně bohatá na cenné kulturní a historické dědictví a poukazuje na tisíciletou přítomnost Chorvatska v této oblasti. Specifickou městskou kulturu pobřežních a ostrovních oblastí lze snadno vidět ve městech, jako jsou třeba: Poreč, Rovinj, Pula, Zadar, Šibenik, Hvar, Korčula a Ston, se Splitem (Diokleciánův palác) a Dubrovníkem, které představují součást světového kulturního dědictví pod ochranou UNESCO.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button