Údolí Loiry ve slavnostním

S údolím Loiry je spojeno i největší jméno období renesance – Leonardo da Vinci, který pobýval na zámku Clos Lucé v 1516 a také zde před 500 lety zemřel. I další data rámují letošní oslavu renesance. Před 500 lety se narodila Kateřina Medicejská, která žila na zámku Blois, a před pěti sty lety byl položen základní kámen zámku Chambord.

Chemonceau, foto: Atout France/Joel Damase

Řada akcí začíná právě v květnu. Slavnosti začínají v Chateau du Clos Lucé, posledním sídle italského génia. Od června do září mohou návštěvníci zažít výstavu s názvem „Leonardo da Vinci, jeho studenti, Poslední večeře Páně a František I.“. Výjev Poslední večeře páně, kopírovaný z nástěnné malby Leonarda da Vinciho, byl zapůjčen z Vatikánu. V létě bude Clos Lucé oživen také sérií večerních gastronomických akcí a velkými renesančními objevy. Nedaleko na zámku Amboise pak bude od května do srpna k vidění unikátní koncept výstavy na téma „1519, Smrt Leonarda da Vinciho: budování legendy“, jejímž středobodem je Ménageotova malba „Smrt Leonarda da Vinci“ a sbírka rytin, v porovnání se současným pohledem prostřednictvím pěti pláten od mladých italských graffiti umělců RAVO, které se zaměřují na detaily původního díla. Italské geniální dědictví bude také centrem výstavy nazvané „Inspirace ze života, od Leonarda da Vinci po dnešek“ v muzeu Sologne v Romorantin-Lanthenay (léto 2019) a také ve Fondation du Doute v Blois, kde budou mladí francouzští a italští umělci spolupracovat na vybudování stroje na kolech s využitím původních technologií.

I na zámku Chambord se minulost potká se současností během výstavy „Chambord 1519–2019: od utopie k realitě“, která probíhá od května do září. Podívá se na historii zámku a její virtuální přeměnu na utopii 21. století mezinárodními architekty. Od 28. června do 13. července se také Chambord Festival zaměří na 500. výročí založení Chambordu. Výstava „Děti renesance“ na Královském zámku Blois a další je „Renesanční život“ na zámku Châteaudun, probíhají od května do září 2019. V Bourges se návštěvník „Řemeslných dílen“ naučí něco o renesančních řemeslech, botanici se zase najdou v Grandes Bruyères Arboretum v lese u Orleans. Řada dalších akcí bude probíhat po celé léto.

Více: http://ee.france.fr/cs/agenda/500-let-renesance-v-udoli-loiry

Newsroom TTG

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..