AkceMICENovinkyZahraničí

Turistické odvětví v Německu zažívá prudké oživení

Německé turistické odvětví prožívá po dvou letech karanténních omezení vynucených pandemií prudké oživení, které by ale teď mohla zbrzdit válka na Ukrajině. Na úvod mezinárodního cestovního veletrhu ITB v Berlíně to prohlásil šéf Německého svazu cestovního ruchu (DRV) Norbert Fiebig.

Zároveň uvedl, že na poptávce po dovolených zatím ruská invaze dopad nemá. O těžkých letech pro cestovní ruch hovořil i německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck, který považuje turismus za protiváhu války.

“Turismus díky poznávání, otevřenosti a toleranci přispívá k porozumění mezi národy,” řekl Habeck v projevu na veletrhu, který se řadí k největším akcím tohoto druhu na světě. Kvůli pandemii se ale ITB koná opět digitálně. Habeck poznamenal, že odvětví cestovního ruchu po pandemii čeká další velký problém, kterým je válka.

Podle Fiebiga zatím nelze předvídat, jak se v Německu na poptávce po dovolených projeví ruská invaze na Ukrajinu. Žádné dopady zatím ale viditelné nejsou. “Od začátku roku zaznamenáváme velmi silnou poptávku, která se v únoru ještě zvýšila. Poptávka překračuje období před koronavirem,” řekl Fiebig. Poznamenal, že mezi nejoblíbenější destinace patří Řecko, Španělsko, Turecko či Egypt. “K zájmu o dovolenou přispívá i to, že Německo všechny země vyřadilo ze seznamu epidemicky vysoce rizikových zahraničních oblastí, což cestování a návrat do Německa opět usnadnilo,” dodal.

Dopady války na Ukrajině prozatím na rezervacích nevidí ani cestovní kancelář Tui Deutschland. Její šéf Stefan Baumert k rostoucí poptávce řekl, že nevylučuje, že prodej letních dovolených dosáhne předpandemické úrovně.

O velkém zájmu Němců o dovolené vypovídá i průzkum veřejného mínění výzkumného institutu pro cestovní ruch (FUR). Ze sondáže vyplývá, že letos si dovolenou dopřeje 61 procent Němců, zatímco loni jich takové plány mělo 49 procent. Zhruba třetina respondentů, která dovolenou plánuje, má už jasnou představu, kam pojede. Na 27 procent účastníků ankety uvedlo, že ještě neví, zda letos dovolenou uskuteční. Podle FUR je tato nejistota vyšší než v roce před pandemií, kdy nerozhodných bylo 17 procent lidí.

Habeck v projevu hovořil mimo jiné o tom, jak významná je pro Německo turistika. “Proto také 40 procent státní podpory mířilo do odvětví od pohostinství po autobusové dopravce, a proto také daňoví poplatníci vydali přes 20 miliard eur, aby tato odvětví udrželi při životě,” řekl Habeck. Turistická branže je podle ministra důležitá nejen pro německé hospodářství, ale i pro hospodářství dalších zemí.

“My Němci jsme mistři světa v cestování, neomezujeme se jenom na německojazyčný region, ale objevujeme celý svět,” řekl Habeck. “Když říkám, že jsme mistři světa v cestování, tak nemohu opomenout aspekt, že jsme mistři světa i v otázce emisí z fosilních paliv souvisejících s turismem,” uvedl a dodal, že osm procent celosvětových emisí pochází z turismu. “Nový začátek turismu po pandemii by se měl stát i novým začátkem udržitelné turistiky,” dodal.

Newsroom TTG / ČTK

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button