Nezařazené

Turisté se pomalu vracejí do Karibiku

Na karibských ostrovech poničených nedávnými hurikány se odstraňují škody a znovu se otevírají letiště, rezorty a obchody. Ostrovy živí cestovní ruch, proto má návrat turistů zásadní význam.

Zdroj: BVI Tourism

Na Barbudě hurikány poničily 95 % procent všech budov. Podobně tomu je i na ostrově Svatý Martin, k obrovským škodám došlo i v Portoriku a k obrovským škodám došlo v oblasti Turks a Caicos. Poprvé v novodobé historii byla také velmi poškozena infrastruktura na Bahamách. Dominikánskou republiku, Haiti a Kubu zasáhla Irma jen okrajově a Svatý Bartoloměj byl částečně zaplaven.  Bez úhony přestál přírodní katastrofu Barbados. Dále podrobně o situaci na jednotlivých místech:

Dominika

Hlavní silnice jsou zprovozněné, banky i státní instituce fungují. Otevřena je zhruba třetina ubytovacích kapacit, turistické atraktivity jsou však většinou nepřístupné. Potápěčská centra se otevřou až koncem roku, avšak počty ponorů budou v zájmu rychlejší obnovy korálových útesů sníženy. Pravidelná lodní doprava (L’Express des Iles) mezi Dominikou a ostrovy Guadeloup, Martinik a Svatá Lucie funguje. V omezené míře jsou obnovené letecké linky společností LIAT Airlines a Seaborne z Dominiky do San Juanu (Portoriko), na Antiguu a Barbados.

Antigua a Barbados

Silně postižená společnost Winair už začala létat na oblíbených trasách ze Svatého Martina na Antiguu, kde byl resort Sandals Grande Antigua uzavřen již před hurikánem kvůli renovaci a bude znovu otevřen v prosinci.

Americké Panenské ostrovy

Na ostrově Svatý Tomáš je v hlavním městě už znovu otevřená většina obchodů, restaurací, barů. Rovněž touroperátoři poskytují služby turistům. Létá se na ostrov Svatého Tomáše a Svatého Kříže (St. Croix), a sice ze San Juanu na Portoriku. Ostrov Svatého Kříže byl těžce hurikánem zasažen, ovšem letiště (Henry E. Rohlsen Airport) již funguje a lety provozované společnostmi JetBlue a American Airlines jsou v provozu. Lety na ostrov zahájily i regionální aerolinky Cape Air a Sesaborne. Na ostrov Svatého Tomáše se vrátí velké výletní lodě společnosti Royal Caribbean, první pasažéři dorazí 10. listopadu.

Britské Panenské ostrovy

Pravidelné lodní spojení mezi ostrovy Virgin Gorda Beef Island a Tortola bylo obnoveno 6.října, funguje též spojení mezi Tortolou a Jost Van Dykem. Je obnoven provoz na mezinárodním letišti Terrance B. Lettsome na ostrově Beef Island. Seaborne Airlines obnovily spojení s Portorikem.  Přidá se i Cape Air s lety ze San Juanu a společnost LIAT, která spojuje Britské Panenské ostrovy s východním Karibikem. O tom, že ostrovy míní obnovení cestovního ruchu vážně, svědčí i to, že každoroční festival jídla Anegada Lobster Festival se letos v listopadu bude konat. Odhaduje se, že k úplné obnově země dojde během půl roku měsíců.

Bahamy

I na Bahamy se vrací cestovní ruch. Bahamský národní dopravce Bahamasair oficiálně zahájil provoz s novými lety mezi Nassau a haitským městem Cap-Haitien (na mezinárodním letištěm Hugo Chavez). Sandals Resorts na Bahamách jsou v pořádku a v provozu.

Svatá Lucie

Většina kapacity v Sandals Halcyon Beach je již nově vybavena a přijímá turisty.

Svatý Bartoloměj

Na Svatém Bartoloměji se hotel Le Guanahani znovu otevře v létě 2018, totéž slibují i další hotely. Letecká společnost Winair začala létat na oblíbených trasách ze Svatého Martina na ostrov Svatého  Bartoloměje.

Turks a Caicos

Rezort The Ocean Club West na ostrově Providenciales je oficiálně znovu otevřen, stejně jako další rezort Ocean Club. Oba se nacházejí na pláži Grace Bay.

Svatý Martin

Infrastruktura i domy na tomto ostrově byly silně poškozeny. Letiště Princess Juliana International Airport (SXM) na holandské straně ostrova Svatý Martin je od 10. října 2017 v provozu. Lety sem obnovily společnosti Delta Airlines, Seaborne, Pawa Dominicana, Insel Air a Winair Seaborne bude code sharovat s American Airlines a JetBlue. Další aerolinky se přidají v nadcházejících dnech. Letecká společnost Winair byla hodně zasažena, ale už začala létat na oblíbených trasách ze Svatého Martina na ostrovy Svatého Bartoloměje, Antiguu, Nevis a Saba. Karibský dopravce Seaborne Airlines obnovil každodenní lety na ostrov Anguilla a na letiště Clayton J Lloyd International Airport v San Juanu na Portoriku.

Portoriko

Několik hotelů a mnoho restaurací v Portoriku již oznámilo, že bude znovu otevřeno a k pronájmu bude připravena řada vil.  Bylo znovu otevřeno letiště  Clayton J Lloyd International Airport v San Juanu. Karibská luxusní letecká společnost Tradewind Aviation obnovila provoz na pravidelných linkách mezi San Juanem a Svatým Bartolomějem. Také soukromý salonek Tradewind je opět funkční. Regionální letecký dopravce Cape Air obnovil služby na několika ostrovech v karibském zálivu. Zahájil v omezené míře lety na trasách ze San Juanu  na ostrov Vieques, Svatý Tomáš a Tortola (tři zpáteční lety denně), na domácí letiště v Mayaguez bude létat čtyřikrát za den. V omezené míře byly obnovené letecké linky společností LIAT Airlines a Seaborne do Dominiky. Seaborne obnovila lety na Beef Island na Britské Panenské ostrovy. K leteckým dopravcům, kteří obnoví lety na Britské Panenské ostrovy, se přidá Cape Air. Správce letišť doporučuje cestujícím, aby dorazili na letiště alespoň tři hodiny před odletem.

Jak to vypadá s lety z Evropy?

Pro region je důležité, že se vrátily do normálu pravidelné lety z Londýna, provozované British Airways na ostrovy  Antigua, Bahamy, Barbados, Kajmanské ostrovy, Dominikánská republika, Grenada, St. Kitts, Trinidad a Tobago, Sv.Lucie, a ostrovy Turks a Caicos.

Společnost KLM Royal Dutch Airlines se od 29. října vrátí se svými lety na Svatý Martin, letiště Princess Juliana Airport,  ale frekvenci letů  sníží na dva týdně se zastávkou na ostrově Curacao. Počet letů mezi Amsterdamem a Curacao zvýší až na 12 letů týdně, a to od poloviny prosince do konce února 2018. Společnost KLM přidá další lety mezi Amsterdamem, Bonairem a Arubou, jejichž počet během zimy navýší.

Lety do Karibiku z USA

Do Portorika se společnost Delta, která nyní provozuje tři lety do San Juanu z letišť Atlanta a New York John F. Kennedy. Delta rovněž obnovila lety do Dominikánské republiky.

Společnost American Airlines obnovila lety na ostrovy Turks a Caicos. Lety na ostrov Providenciales byly obnoveny v sobotu 23. září z letišť v Miami a Charlotte v Severní Karolíně. Většina středisek Providenciales se chce rychle opět otevřít turistům.

Jachty a obnova flotil

The Moorings, největší charterová společnost, která v devíti destinacích v Karibiku a na Bahamách pronajímá jachty, dováží do zasažených oblastí nové lodě a plánuje obnovu svých služeb a otevření bází v následujících termínech: Britské Panenské ostrovy a Portoriko 9.prosince 2017, Svatý Martin 1.února 2018. Novou bázi plánuje otevřít také na ostrově Antigua.

Další charterová společnost otevře svou bázi Dream Yacht Charter na Britských Panenských ostrovech v polovině listopadu. Další základny budou zprovozněny postupně od listopadu do ledna.

Než se plachtění na poškozených ostrovech vrátí do starých kolejí, mohou zájemci vyzkoušet jiné destinace, například Martinique, kde má svou loď k pronájmu Jan Vohník, a užít si s ním plavbu kolem ostrova, nebo se vydat směrem na jih na ostrovy Grenada a Tobago, případně na sever ke Guadeloupu. Více o této možnosti najdete primayachting.cz.

Sylva Santarová

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button