Kam jet?LidéRozhovory

Turisté chtějí zážitky, my jim je dopřáváme

Říká Khalid Jasim Al Midfa, šéf Sharjah Commerce and Tourism Development Authority, tedy úřadu, který má na starost rozvoj cestovního ruchu ve třetím největším ze sedmi Spojených emirátů. Hovořili jsme s ním v pražském hotelu Mandarin Oriental, kde se po Budapešti a Varšavě konalo třetí zastavení roadshow emirátu Šardžá.

Foto: Petr Hoffelner

Váš emirát byl, pokud jde o cestovní ruch, zatím trochu ve stínu některých jiných, jako je např. Dubaj nebo Abú Dhabí. Může Šardžá návštěvníkům nabídnout něco, co tyto emiráty nemají?

Jistěže ano. Turisté dnes chtějí zážitky a my jim je dopřáváme vrchovatou měrou. Nejenže máme dvě pobřeží, západní a východní, turisté si tedy mohou vybrat, zda se budou koupat v Arabském, nebo v Ománském zálivu, to žádný jiný emirát nemá, ale klademe také velký důraz na kulturu a historii. Nejsme stoprocentně komerční. Pokud se totiž rozhodnete pro stoprocentně komerční cestu, musíte se hodně věcí vzdát. A to my nechceme. Zachováváme si svou identitu, nechceme zahodit stovky a tisíce let své historie. Je třeba udržovat jistou rovnováhu a řekl bych, že to se nám daří. Máme 22 muzeí, největší knižní veletrh v regionu, koná se u nás spousta festivalů. Navíc jsme ideální destinací pro rodiny s dětmi. Myslím, že se s ostatními emiráty vhodně doplňujeme. A samozřejmě s nimi v propagaci našich destinací v zahraničí úzce spolupracujeme.

Kolik turistů k vám ročně zavítá a co je váš nejvýznamnější zahraniční trh v oblasti příjezdového turismu?

Loni to bylo 1,8 milionu turistů, tedy těch, kteří se ubytovali v hotelu. O těch, kteří přijeli jen na den, byť i opakovaně, z vedlejších emirátů, nemáme pochopitelně údaje. Nejpočetnější jsou domácí turisté a turisté z oblasti Arabského zálivu, na druhém místě jsou turisté z Ruska, loni jich bylo 400 tisíc. A to jsme „suchý“ emirát, prodej alkoholu je u nás ilegální.

Mnoho destinací ve světě se potýká s tzv. overturismem, hrozí tento fenomén i vám?

Ne, a to i přes to, že počet turistů, kteří k nám zavítají, převyšuje počet obyvatel emirátu, kterých je pouhých 1,4 milionu. Dobře se nám daří rozprostřít je tak, aby jimi žádné místo nebylo zahlceno. Ale uznávám, že to máme jednodušší než např. vy v Praze, kde každý samozřejmě musí navštívit Staré Město apod. Myslím, že i kdyby počet návštěvníků u nás výrazně stoupl, overturismus nám nehrozí.

Je něco, na co by si měli zahraniční turisté, zejména ti, co cestují individuálně, dát opravdu pozor?

Ano, na pravidla silničního provozu. Ne, že by se lišila od pravidel v zahraničí, liší se kontrola jejich dodržování. Překročíte rychlost a můžete si být jistí, že vás zachytí kamera. Nedáte přednost chodci, ne tomu, co vstupuje nebo už vstoupil na přechod, ale tomu, který by možná na něj vstoupit mohl? Pokuta vás nemine. Ale jinak není čeho se bát.

Děkuji za rozhovor.

Naďa Rybárová

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button