Zprávy

Tunisko zpřísnilo bezpečnostní režim

Tuniská vláda vydala oficiální prohlášení ohledně bezpečnostních opatřeních, která byla realizována ve všech regionech země s cílem zajistit bezpečnost pro všechny cestovatele a jednotlivé hotely.

Sidi Bou Said, Tunisko Autor: Lucie Poštolková
Sidi Bou Said, Tunisko Autor: Lucie Poštolková

K tomuto účelu byla přijata následující opatření:

– Ozbrojené jednotky turistické policie byly nasazeny do vnitřních i venkovních prostor ve všech turistických oblastech od 1. července 2015.

– Tato speciální policejní turistická jednotka byla posílena o tisíc nových bezpečnostních strážců.

– Byla posílena bezpečnost letišť a hraničních tranzitních bodů.

– Další dodatečné mobilní bezpečnostní jednotky byly nasazeny na plážích a v blízkosti těchto oblastí.

– Byly posíleny policejní jednotky zajišťující bezpečnost u kulturních objektů a archeologických nalezišť.

– Při výletech a poznávacích okruzích pořádaných cestovními kancelářemi je zajištěn bezpečnostní policejní doprovod

– Parkoviště určená pro turistická vozidla byla vybavena sledovacím zařízením ve všech turistických oblastech.

– Byly zahájeny dodatečné vzdělávací kurzy pro bezpečnostní agenty a hotelový personál.

– Byly mobilizovány dodatečné finanční prostředky na nákup moderních sledovacích zařízení pro užití profesionály v cestovním ruchu.

 

Tunisko je dle oficiálních statistik 12. nejoblíbenější dovolenkovou destinací mezi českými turisty. Podle Tuniského národního úřadu v loňském roce navštívilo Tunisko okolo 88 tisíc českých turistů. Čeští turisté jezdí do Tuniska především kvůli nízkým cenám leteckých zájezdů ve srovnání s jinými destinacemi, zejména do hotelů 3* a 4* se stravováním formou all-inclusive. Mezi nejoblíbenější letoviska patří Djerba, Monastir, Hammamet, Sousse a Tabarka.

Po teroristických útocích v Tunisku prodeje zájezdů klesají. Potvrzuje to i ředitelka portálu Dovolena.cz Eva Sedlmajerová: „Dva týdny po teroristických útocích v Tunisku zůstává zájem o prodej zájezdů do této destinace téměř na nule. Portál Dovolena.cz zaznamenal propad prodejů zájezdů do Tuniska o 95 procent. V tuto chvíli Tunisko poptává minimum klientů, kteří mají zájem výhradně o dovolenou na tuniském ostrově Džerba. Předpokládáme, že pokud bude bezpečnostní situace v zemi klidná, čeští klienti by se do atraktivní destinace mohli ve větší míře vrátit až letos na podzim. Klienty, kteří chtějí v nejbližších termínech do Tuniska vycestovat, upozorňujeme na doporučení ministerstva zahraničí, tedy aby byli maximálně obezřetní a opatrní a řídili se na místě pokyny pořadatelské CK.“

„České cestovní kanceláře se řídí doporučením Ministerstva zahraničních věcí ČR, které vyzývá turisty k maximální obezřetnosti a doporučuje vyhýbat se místům s velkou koncentrací osob a individuálnímu cestování v zemi. Dnes dopoledne se uskutečnilo další setkání pracovní skupiny MZV ČR, jehož doporučení zůstává beze změny. Stále trvá nabídka CK na změnu letoviska či destinace, pokud čeští klienti nechtějí do Tuniska cestovat. K výměně cílové destinace dochází i přímo na letišti, kde cestovní kanceláře operativně nabízí jiné zájezdy, uvedla pro TTG Katěřina Petříčková, výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).

Zákon neřeší případy mimořádných okolností a tzv. vyšší moci, kterými je například ohrožení bezpečnosti turistů v zahraničí, a postup, jak by se měly cestovní kanceláře či stát zachovat. S ohledem na fakt, že solidní cestovní kanceláře hradí objednané služby klienty vždy předem, pak není možné, aby cestovní kancelář bezplatně vracela všechny finance, které klient za stornovaný zájezd uhradil. Minimálně měsíc před odletem mívají cestovní kanceláře uhrazeny všechny objednané služby, tedy letenky a i ubytování. Pokud poskytovatelé jednotlivých cestovních služeb peníze cestovní kanceláři nevrátí, pak je nemůže vracet ani CK. Vrácení vyšší částky za stornovaný zájezd navzdory stornopodmínkám, posunutí termínu pobytu či výměna cílové destinace za minimální poplatky považujeme za velmi vstřícné kroky cestovních kanceláří. V souvislosti s teroristickým útokem zaznamenávají cestovní kanceláře telefonáty prakticky od všech turistů, kteří mají zakoupený zájezd do Tuniska.

 

lp

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button