Zprávy

Třináct on-line tipů pro dovolenou na poslední chvíli

Vylepšete si před dovolenou chytrý telefon nebo tablet, mohou se z nich stát moudří rádci na cestách. Zvláště pokud vyrážíte na dovolenou na poslední chvíli, můžete si ušetřit řadu stresových situací. S “osobním rádcem” v podobě chytrého zařízení překonáte jazykové bariéry, vyzrajete na počasí a objevíte zajímavá místa. Stačí jen vědět, kteří rádci to jsou a mít je vždy po ruce.

Ilustrační foto Autor: Lucie Poštolková
Ilustrační foto Autor: Lucie Poštolková

1. Virtuální návštěva před cestou

Dnes patří Mapy Googlu a jejich Street View k všeobecně známým aplikacím, které zná snad už každý. Ale ne všichni si vzpomenou si prohlédnout panoramatické snímky, jak vypadá okolí hotelu, přístup k moři, jak daleko se nachází pamětihodnosti a jak se k nim nejlépe dostat. Řada míst má také na Google mapách recenze ostatních uživatelů. Pokud plánujete cestu po České republice, můžete také využít Mapy.cz, které mají také už řadu míst nafocených na panoramatických fotografiích. Mapy.cz mají mobilní aplikace s poměrně podrobnou mapou České republiky, která funguje i pokud jste off-line.

2. Vyzbrojte se seznamem cizích slovíček

Pokud jedete do země, jejíž řeč neovládáte, připravte si aspoň základní fráze. Nejen, že vám to může otevřít dveře i do míst, která byste nečekali, ale také vám usnadní mnoho stresových situací. Nejvíce frází i málo známých jazyků najdete pomocí Překladače Google. Do překladače můžete kromě slov zadávat i celé věty a fráze, třeba „dobrý den“ a následným klepnutím na ikonu reproduktoru si přehrát výslovnost překladu.

3. Kdy? Kde? Co? Jak? Za kolik?

Někdy potřebujete znát odpovědi na tyto otázky velmi rychle a kolikrát není čas na hledání nejlepšího portálu pro danou destinaci. Navíc řada stránek obsahuje příliš velké množství dat, která se stahují velmi pomalu a v zahraničí hlídáte každý kilobajt a ne vždy dostupné Wi-Fi zvládnout stahovat. Proto se vyplatí psát tyto dotazy přímo do vyhledávače Google. Například  do kolonky vyhledávání napište slovo “počasí” a název města nebo místa. Hned první výsledek vám řekne, jak bude v příštích dnech třeba v Římě. Pro zjištění času v mnoha světových městech stačí zase do vyhledávače napsat anglické slovíčko pro čas, tedy “time”, a název města. Vyzkoušejte Kolik je teď v Sydney? Stejně dobře si poradí s převodem měn:  “7500 Kč na eura”.

 4. Plánování trasy

Někdy je lepší mít náhradní navigaci v mobilu. Google má navigaci pro smartphony i tablety, do kterých můžete uložit vaši trasu a využívat ji i když jste off-line. V off-line mapách můžete uložené oblasti procházet nebo se zorientovat pomocí funkce Moje poloha a kompasu. Také ji můžete sdílet a posílat pomocí e-mailu. Na Mapách Google najdete ve vrstvě Doprava také veškeré informace o průjezdnosti a hustotě dopravy na vybraných komunikacích.

5. Zábava pro děti

Stojíte v zácpě, vaše letadlo má zpoždění nebo prostě jen potřebujete na chvíli zabavit vaše ratolesti? Pusťte jim pohádku. Osm sérií pohádkových večerníčků si můžete zdarma stáhnout v aplikaci Pohádka pro systémy Android i v Apple Store.

6. Osobní rádce

Nezapomeňte také na vašeho “osobního rádce” Chytré karty Google, který vám poskytne správné informace ve chvíli, kdy je nejvíce potřebujete. Kromě jiného vám ukáže čas, jež strávíte na cestě, aktuální měnové kurzy a rychle poradí s překladem mezi více jak 60 světovými jazyky. Nejenže vám tedy pomůže při výběru jídla v místní restauraci, dokonce za vás objeví ten nejlepší podnik v okolí. Po dobrém jídle a pití vás zavede na turisticky atraktivní místa a ukáže dechberoucí fotografie. S touto funkcí se zkrátka neztratíte.

7. S dobrou knihou vždy po ruce

Ještě jste neměli čas přečíst bestseller, o kterém všichni kolem mluví? Těšíte se proto, až si lehnete pod slunečník a za zvuků vlnobití se pustíte do čtení? Místo v kufru, které by vám zabraly několika set stránkové romány, slovníky, mapy a průvodci, ušetříte, pokud si je jednoduše stáhnete do svého chytrého mobilního telefonu, tabletu nebo čtečky pomocí služby Knihy Google Play. Vybírat můžete z online knihovny plné milionů zahraničních titulů ve všech možných jazycích. Najdete tam například detektivní příběhy Agathy Christie, vybírat ale můžete i z bohaté nabídky dětských knih.

 8. Spojte se se svými nejbližšími

Zasteskne-li se vám po domově, nebo se zkrátka jen chcete podělit o své zážitky, zavolejte své rodině prostřednictvím videochatu. Můžete být kdekoliv na světě, a přesto vás od nich dělí jediný Hangout. Spusťte proto ve svém telefonu nebo tabletu aplikaci Hangouts, přihlaste se ke svému Google účtu, zadejte e-mail nebo jméno člověka, se kterým chcete chatovat, a jednoduše klikněte na tlačítko videohovor. Za okamžik budete opět svým blízkým na dosah. Pokud dáváte přednost textovým zprávám a telefonickým hovorům, vyzkoušejte aplikaci Viber, která funguje přes internet. A je zcela zdarma pro systémy Android i iOS. Podmínkou je, že ho musí mít nainstalovaný také osoba, se kterou chcete komunikovat.

 9. Budiž světlo!

Ne každý telefon je vybaven baterkou – světlem na noční pochody. Zkuste pohotovostní aplikaci Svítilna, která se bude hodit zejména v nečekaných situacích. Disponuje několika světelnými efekty včetně toho nouzového.

10. Stáhněte si průvodce

Nestačili jste před odletem/odjezdem koupit průvodce? Můžete si koupit třeba průvodce z řady Lonely Planet, kterého můžete prohlížet, i když zrovna nemáte přístup na internet.

11. Pořádek musí být

Těm, kteří mají rádi pořádek a systém, doporučujeme stáhnout Triplt Travel Organizer. S touto aplikací budete mít veškeré zakoupené letenky, rezervaci ubytování i s restaurací na jednom místě. S přehledem zjistíte, co vás právě čeká, v kolik a kde máte být, aby vám neujel další spoj.

12. Hlasové poznámky a popisky fotek

Vyvolává ve vás příval energie nové nápady a myšlenky? Nebo si jen potřebujete udělat poznámky z cest? Zkuste Google Keep. Pomocí této aplikace můžete vytvářet seznamy, fotky s popiskem nebo pořizovat hlasové poznámky, které se samy automaticky přepíší.

 13. Připravte si e-maily off-line

Pokud máte e-mailovou schránku u Gmailu, můžete díky službě offline Gmail můžete prohledávat svou doručenou poštu a psát e-maily.

 

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button