Tři střechy pro Obereggen

Stojí tu teprve rok a už je kolem ní pořádný rozruch. Moderní architektura nové horské chaty Oberholz přitahuje
pozornost médií z celého světa. Po lyžování v Jižním Tyrolsku jsme se šli zeptat proč.

Sjezdovka Oberholz vede kolem stejnojmenného architektonického skvostu. Vlastní lyže sem vozit nemusíte, protože u dolní stanice je rozsáhlá půjčovna. Foto: Paolo Codeluppi

Svěží, a přesto tradičně dřevěná budova od místního architekta Petera Pichlera a Pavola Mikolajčáka ze Slovenska se objevila na stránkách takových titulů, jako jsou německý Schöner Wohnen, britský Monocle, francouzský D’Architectures, italský Elle Decor nebo malajský Harpers Bazaar. Čím si to chata ležící ve výšce 2096 metrů nad mořem zasloužila?

Úžas vzbuzují tři mocná okna, která návštěvníkům uvnitř otevírají dokonalý výhled na alpská panoramata a neskutečně čistý a přitom příjemný interiér ze dřeva, které v krovech připomíná žebrování starých korábů. Autoři říkají, že ve svém projektu chtěli spojit útulnost starých tyrolských hospůdek s prostorností moderních sálů.

Interiér chaty připomíná tři lodě obrácené dnem vzhůru. V celém Jižním Tyrolsku je vidět návrat ke dřevu a tradičním řemeslům. Foto: Oskar Dariz

Při pohledu zvenku budova působí jako tři malé domečky, ale když vstoupíte dovnitř a ocitnete se v jedné z mocných lodí, máte dojem, že se vznášíte v dřevěné katedrále nad sjezdovkou nesoucí stejné jméno – tedy Oberholz. „Interiér má sloužit jako hlediště, z nějž může divák obdivovat krásu hřebene hor na přírodním panoramatickém jevišti,“ popisuje záměr Peter Pichler.

Firma Stahlbau Pichler patřící jeho otci se mimochodem svého času podílela na výstavbě lanovky na vrchol nejvyšší německé hory Zugspitz. Petrovi bylo brzy jasné, že se chce pustit vlastní cestou. Na otázku, zda v rodině existuje něco jako recept na úspěch, říká: „Člověk má šanci uspět, když dělá to, co ho baví,“ říká Peter. Oberholz představuje typickou ukázku pohostinnosti na sjezdovkách v Jižním Tyrolsku. Spíš než tácovky jsou tu v oblibě restaurace s obsluhou, která vám nabídne dokonalý gastronomický zážitek, v němž se potkávají alpinský a středomořský charakter. K jídlu se upíjí nádherné víno z některých druhů typických pro Jižní Tyrolsko.

Kanadská vlajka je matoucí, ale na stole se podává tyrolský špek, salámy a sýr, které jsou s láhví vína i tím nejlepším dárkem z Jižního Tyrolska. Foto: Paolo Codeluppi

Na stejně vysoké úrovni je i samotné lyžování. Německý server Skiresort.de udělil Obereggenu pět hvězdiček a hodnocení ,Extraklasse’ v kategorii středisek do 60 km sjezdovek. Hodnoceny byly mimo jiné lanovky, jistota sněhu, úprava sjezdovek, gastronomická nabídka a snowparky. Obereggen v žebříčku kvality překonal rakouské lyžařské oblasti Turracher Höhe, Kitzsteinhorn Kaprun, Zauchensee-Flachauwinkel a švýcarský Davos Klosters. Je tu jeden z nejlepších snowparků v celé Itálii s u-rampou a nočním parkem se skvělou jibovací lajnou. Pod jeho designem jsou podepsáni borci z týmu F-TECH, kteří patří v Alpách k nejuznávanějším. Rodiny s dětmi zas ocení osvětlenou sáňkařskou dráhu o délce 2,5 km. Obereggen je místo, které nadchne každého, kdo si po super lyžování umí udělat radost vynikajícím jídlem, skleničkou místního vína a vzhledem k nalítaným kilometrům se na chvíli zastaví a zasní se při pohledu na hory za okny.

[wzslider autoplay=“true“]

INFO

Jak se tam dostat: Z dálničního sjezdu Bozen Nord/Eggental je to jen dvacet minut autem. Z Plzně jste tu za sedm hodin.

Sjezdovky: Obereggen má připravené podmínky pro rodiny s dětmi, které se teprve učí. Malí sjezdaři si vyzkoušejí první oblouky ve školičce Brunoland s medvídkem Brunem. Středisko má ale co nabídnout i zkušeným lyžařům: 81 % sjezdovek je červených nebo černých, ta nejprudší má sklon 58 %.

Co dělat mimo lyžování: Venkovské usedlosti nabízejí doma uvařené regionální speciality a v obchůdcích koupíte ručně vyrobené produkty. Do Bolzana je to z Obereggenu půl hodiny autem. V okolí náměstí Waltherplatz s gotickou katedrálou Nanebevzetí Panny Marie můžete obdivovat obchůdky v podloubích a loudat se středověkými uličkami. Milovníci historie budou nadšení Archeologickým
muzeem, kde odpočívá světoznámý ledový muž Ötzi. Za návštěvu stojí i Messnerovo horské muzeum.

Web: www.suedtirol.info/cs

Adam Maršál

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..