Města & regiony ČRZprávy

Tři nové národní kulturní památky na severu Moravy

V  Moravskoslezském kraji přibyly rozhodnutím vlády nové národní kulturní památky. Jde o tři poutní areály a barokní kostely v Rudě, ve Frýdku- Místku a na Cvilíně. Kraj se tak může pyšnit celkem 19 památkami, která svým významem a hodnotou představují důležitou část historie a bohatého kulturního nebo duchovního dědictví našeho regionu.

Poutní areál s kostelem Navštívení Panny Marie. Foto: archiv Frýdku Místku

Novými národními kulturními památkami jsou: Křížová cesta a kostel Panny Marie Sněžné v Rudě. Barokní křížová cesta vede od kostela v Rudě na Křížový vrch. Kompozice 14 pískovcových soch je ojediněle pojatá a promyšleně situovaná v krajině do tvaru srdce.  Vysokou uměleckou kvalitou se tento soubor řadí mezi nejzajímavější příklady měšťanského mecenátu období baroka na Moravě. Křížovou cestu financoval uničovský rychtář G. F. Gröschelsberger.

Ve Frýdku-Místku získal titul národní kulturní památky poutní areál s kostelem Navštívení Panny Marie. Barokní kostel z poloviny 18. století je obklopený historizujícími kapličkami křížové cesty a tzv. Římskou kaplí. Důležitý je i soubor soch světců před dvouvěžovým průčelím kostela. Význam chrámu byl podtržen 30. srpna 1999, kdy byl povýšen papežem Janem Pavlem II. na basiliku minor.

Třetí novou národní kulturní památkou je poutní areál s kostelem Panny Marie Sedmibolestné a Povýšení Svatého kříže na Cvilíně. Kostel byl vybudován v první třetině 18. století staviteli Andreasem a Georgem Friedrichem Gansovovými poblíž míst, kde stávala dřevěná kaple. Poutní areál dotváří soubor 14 kaplí křížové cesty.

V souboru národních kulturních památek jsou nejvíce zastoupeny hrady a zámky, jeho součástí jsou ale i památníky, technické stavby nebo vzácněji objekty lidové architektury. Další národní kulturní památky v Moravskoslezském kraji jsou zámek Bruntál, památník Jana Amose Komenského ve Fulneku, památník obětem nacistického teroru v Životicích, rodný dům Františka Palackého v Hodslavicích, zámek Hradec nad Moravicí, kosárna Karlovice, železniční motorový vůz Slovenská strela v Kopřivnici, budova bývalé přádelny s dílnou vzorkovny v Krnově, památník partyzánského hnutí Noční přechod v Morávce, Společenský dům v Opavě, Lískova vila v Ostravě, kaple sv. kříže v Opavě, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Opavě, Důl Hlubina a vysoké pece a koksovna Vítkovických železáren, Důl Michal v Ostravě, Památník Rudé armády v Ostravě.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button