Jižní TyrolskoKam jet?Zprávy

Traildoktor z hor

Kam nechodí slunce, tam chodí lékař, říká se u nás. V Jižním Tyrolsku mají doktora, který nedohlíží na zdraví lidí, ale horských stezek. Toulá se po lesích a lukách oblasti Latch / Laces zkušeným okem zkoumá, zda jeho cesty neutrpěly šrámy, které by bylo třeba ošetřit.

Pro všechny bikery i pocestné je dobrou zprávou, že Gabriel Tappeiner z jihotyrolského Latsch / Laces bývá raději venku než doma. Ostatně je to i jeden z hlavních předpokladů pro jeho práci. Každý den tráví mnoho hodin denně chozením po pěšinách a hledáním míst, která by si zasloužila opravit. Léta se živil jako jablečný sadař a profesi bikového průvodce vykonával pouze ve volném čase. Turistické středisko v Latsch / Laces každou chvíli žádalo, zda by bylo možné upravit stezku tam i onde, a tak se jednoho dne zastavil a začal přemýšlet: „Říkal jsem si, že s tím buď seknu úplně, anebo si na to založím firmu,” vzpomíná Gabriel, který si vybral druhou možnost a v roce 2015 si zaregistroval značku Traildoctors. Od té doby je on i jeho tým připraven dostavit se k narušenému místu a poskytnout mu první pomoc. Na starost má celkem 180 km pěšin a 40 km bikových trailů.

Jestliže cesty pro pěší turisty vyžadují údržbu jednou, možná dvakrát za rok, sdílené traily pro chodce i bikery si říkají o péči každý měsíc. Čím víc prší, tím víc mají Gabriel a jeho společníci napilno. Region se dostal do povědomí MTB scény především díky akci zvané Testival, která má své kořeny právě zde. Výrobci horských kol sem jezdí nejen testovat nové modely, ale také je fotit do katalogů. Gabriel se o své stezky stará podobně jako jeho kolegové v celém Jižním Tyrolsku: seká trávu, odstraňuje větve a odvalené kameny překážející v cestě, tvaruje zatáčky, zesiluje zídky, sestavuje rozcestníky a obnovuje značení. Do slunného Vinschgau jezdí nejvíc bikerů z Německa a Rakouska, ale Gabriel říká, že oblast začínají objevovat i návštěvníci z Česka. „O některých víkendech se po místních trailech prožene až 3000 lidí, takže máme pořád co dělat,” popisuje Gabriel a zve všechny bikery, aby si jeho práci přijeli prohlédnout na vlastní oči.

Cyklistické tipy v Jižním Tyrolsku

Pro bikery

Traily kolem Laces / Latsch a Val Martello / Martelltal

.

Městečko Latsch / Laces leží necelých 30 km západně od Merana. Bikeři všeho druhu si zde přijdou na své, protože 180 km udržovaných trailů nabízejí zábavu pro milovníky stoupání, technických pasáží i sjezdů, přičemž dobře se svezete i s rodinou nebo méně pokročilými. Jezdí se v lese, po loukách i po skalnatých trailech. Výškové metry můžete nastoupat lanovkou St. Martin a užít si super zábavné traily z vrcholu až do údolí.

Více na www.vinschgau.net

Pro rodinu

Cyklovýlet údolím Pustertal

.

Údolím Pustertal vede cyklostezka s úchvatnými výhledy na okolní hory. Výhodou je, že se na ni můžete napojit kdekoli podle uvážení (či ubytování), ale doporučujeme začít v Innichenu / San Candido a skončit v Brunecku / Brunico. Z výšky 1 175 metrů tak na 35 km klesnete o 400 metrů, takže jedete především z kopce. Kratší cesta bude z Dobbiaco / Toblach (30 km) nebo Villabassa / Niederdorf (27,5 km). Zpátky se vrátíte pohodlně vlakem, který vám vyveze i kola. Na výlet můžete vytáhnout i děti. Když jim dojdou síly, na návratový vlak naskočíte v každé stanici po cestě. Cyklostezka je vhodná i pro elektrokola.

Více na www.innichen.it

Podél sadů a památek do Merana

Čtrnáctikilometrový výlet kopíruje tok řeky Adiže. Z města Naturno se vydáte po cyklostezce probíhající po původní antické cestě Via Claudia Augusta. Jízda podél sadů a starých památek bude až do poloviny hlavně po rovině, pak vám to začne uhánět trochu z kopečka. Šlapání bude odměněno prohlídkou nádherného města Merano.

Více na www.naturns.it

Pro freeridery

Freeride Hernsteig

.

Bike park Kronplatz je považován za číslo jedna v celém Jižním Tyrolsku. Oblíbený trail se jmenuje Hernnsteig, měří osm kilometrů a vede z vrcholu Kronplatzu, kam vás po 20 minutách jízdy dopraví kabinová lanovka. Celkové převýšení je úctyhodných 1300 metrů, přičemž nikdy nemusíte jet úplně stejně, protože základní trail se na mnoha místech větví do dalších odboček. Herrnsteig bude bavit středně pokročilé i vyježděné ridery. Méně odvážní si v Kronplatz vychutnají třeba super dlouhý trail vedoucí do městečka Casola / Gassl.

Více na www.freeride-kronplatz.com

Carezza Bike Trail

Kousek od Bolzana, přesně řečeno v Eggentalu zamiřte přímo k lanovce v centru města Nova Levante / Welschnofenu. Kabinkou se vyhoupnete do 1740 metrů, kde na vás čeká 4,4 km dlouhý flow trail s převýšením 550 metrů. Trail nabízí 45 hravých klopének, 20 skoků a 70 metrů north-shorové sekce, které jen tak neomrzí začátečníkům ani pokročilým. Letos se otevírá 18. května.

Více na www.facebook.com/carezzatrail

Pro silniční cyklisty

Výjezd do průsmyku Stelvio

.

Klasika, kterou musí alespoň jednou za život zdolat každý silničář. Startuje se v Prato allo Stelvio / Prad, odkud vás čeká 25 km dlouhý výjezd o převýšení 1800 metrů. Do druhého nejvyššího sedla v Evropě obsluhovaného asfaltkou se vydrápete 48 serpentinami. Po cestě z Fravoi až do cíle si budete vychutnávat výhledy na ledovec a skalní formace masivu Ortles. Ke sjezdu zpátky do Prata se doporučuje cesta přes Umbrail Pass a Švýcarsko.

Více na www.prad.info

Svou cyklistickou dovolenou v Jižním Tyrolsku si naplánujete nejlépe na www.suedtirol.info/en/experience/summer/biking-cycling-tours

Fotografie si stáhněte ZDE.

Petr Bílek

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button