Toskánsko ve střední Evropě

Řada míst světa má nespočet krás, ale to, co je odlišuje, jsou zvyky, kultura a mentalita lidí. Toskánsko nefalšovanou italskou atmosféru nabízí.

OK Toskánsko

Volterra patří k vyhledávaným cílům Toskánska. Foto: OK Toskánsko

Z cestovních kanceláří nabízejících Toskánsko

Zájezdy s autokarovou i leteckou dopravou: CK Mayer Crocus, CK Geops, CK Inex, CK Čedok, CK New Travel, CK Alpina, CK Čebus, CK Poznání, CK Firo-tour…

Jeden z nejoblíbenějších regionů Itálie, Toskánsko, se koncem minulého roku představil v Bratislavě, Praze a Varšavě v režii Italsko-české obchodní komory a ve spolupráci s obchodními komorami provincií Pisa, Lucca a Sienna.

Toskánsko je ideální destinací pro menší skupiny, tematické cesty i pro individuální turisty. Vše je zde relativně blízko, moře, hory, památky, z nichž mnohé figurují na listině UNESCO. Turisté zde najdou stopy kultury etruské i římské, renesanci i secesi. A krajinu s malebnými údolími, říčkami, vinicemi, sady olivovníků i alejemi cypřišů lákající k neprobádaným toulkám, stejně jako malá městečka na vrcholcích. To vše doplňují řemeslné dílny a gastronomické svátky. Nechybí možnost letecké dopravy do Florencie a Pisy.

Památky s leskem UNESCO

Město Sienna se chce stát v r. 2015 evropským městem kultury. Má jedno z nejkrásnějších polokruhových renesančních náměstí, nejhezčí gotickou radnici Itálie, jedinečnou katedrálu, ale i velkou tradici závodu koní, v nichž soupeří historické čtvrti města. Lucca založená Etrusky se právem chlubí renesančními hradbami o délce 4 km a výšce 12 m.

Oválné náměstí vzniklo na místě římského amfiteátru. V okolí města naleznete i velkolepé historické vily se zahradami, mnohé přeměněné v hotely a rezidence. Lucca je městem Pucciniho, v jeho rodném domě je muzeum. Pisa nemá jen šikmou věž, ale také jedinečné baptisterium z 12. stol. a další památky. Na zdejší univerzitě působil Galileo Gallilei, jehož jméno nese letiště v Pise, odkud se léta do 63 destinací 400 spoji týdně.

„Ubytování ve městě se za posledních deset let výrazně zlepšilo právě v souvislosti s letištěm,“ říká dott. Fabrizio Quochi z Obchodní komory v Pise a dodává: „Nejvýhodnějším měsícem k návštěvě je červen, kdy se v Pise koná řada akcí.“ Lákadlem pro rodiny s dětmi je blízké moře s klidnými nepřeplněnými plážemi. Pisa je městem Andrey Bocelliho, který se narodil nedaleko města a každý rok se sem vrací, aby uspořádal koncert.

Víno, které miloval i Voltaire

Toskánsko je i zemí vína. Montepulciano s jedním z nejlepších toskánských vín Vino Nobile, o kterém se zmiňoval už Voltaire, a s řadou renesančních památek založilo v r. 1998 asociaci La strada del Vino Nobile sdružující všechny místní profesionály. Informuje o zdejších událostech a jejím vyhlášeným produktem je Arte e Cibo, projekt spojující kulturu a gastronomii. Cesta vína a oleje propojuje provincii Lucca Montecarlo a Versiliu. Cesta s názvem Vůně a trasy v Garfagnanu vede údolím del Serchio. Pro individuální turisty i menší skupiny jsou ideální menší hotely.

Půvab menších hotelů a město alabastru

Patří k nim 3hvězdičkový Antico Hotel Del Pomarancio v Pomarance nedaleko Sienny. Sídlí v paláci z 18. stol. a spojuje půvab historie s komfortem moderní doby. Je vybaven konferenčním salonem. Emozioni toscane je touroperátor se sídlem v městečku Volterra. Mezi jeho 3–8denními balíčky jsou cesty jako Etruská procházka, Z Volterry do středu země, Wellness, umění a historie či Řemeslné zpracování alabastru. Půvabná kamenná Volterra organizuje středověké slavnosti a volterragusto, přehlídku gastronomických specialit.

Marta Jedličková

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..