Topi Pigula: Virtuální nebezpečí

Vracel jsem se pln dojmů z Íránu, uchvácen pohostinností Peršanů a bezprecedentní bezpečností. U nás bych spal na kruhovém objezdu či v parku před nádražím s mnohem většími obavami.

Topi Pigula

Topi Pigula

Ano, toulal jsem se tam „nadrsno“, jako batůžkář.  Míjel resorty a potkával lidi. Většina z těch, kteří mě zastavili na kus řeči, mi položila dvě otázky. Prvá pátrala po mém původu. Nebýt Američan byla jistá výhoda, ale věřím, že ani tak bych nebyl přijímán s menší vřelostí. Turista je host a hostů si tady váží. A o to více, pokud se člověk upřímně a bez předsudků zajímá o jejich zemi, historii či kulturu.

Druhá otázka, kterou mi položila většina Íránců, zněla: „Opravdu si o nás myslíte, že jsme teroristé?“ Místní tuší, jakou mediální masáží u nás v Evropě procházíme, a váží si toho, že i přesto jsme se k nim vydali. Můžu-li srovnat s pohostinností jiných zemí, a domnívám se, že můžu, tak Írán s převahou vede. Pozvání na čaj či piknik bylo poměrně běžné a právě tam se člověk dozvídal, jak to v zemi doopravdy chodí.

Jedná se o teokratickou diktaturu, na ulici se pohybuje tajná (ve smyslu politickém) i mravnostní policie. Žádná z žen nechce riskovat svobodu tím, že demonstrativně přestane nosit šátek a vystaví na odiv své překrásné husté vlasy. Doma, to je něco jiného. Dokonce stačilo, aby se letadlo odlepilo od betonu startovací ranveje a šátky začaly mizet.

Měsíční pobyt byl velkým zklamáním z českých médií představujících Blízký východ jen a pouze jako ohnisko sváru. Díky koncentraci ropy, diktátorů, několika náboženství a mnoha protichůdných názorů o tom, jak správně žít, tu skutečně doutnají a občas i propuknou konflikty (občanská válka v Sýrii je toho názorným příkladem). Zároveň jde ale o oblast – pomineme-li aktuální syrskou „žhavou“ zónu – poměrně bezpečnou. Kolik toho víme o Persepoli, Baalbeku či svatém údolí Kadisha – vše zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO? V Íránu jsme spali za policejní služebnou tvořenou stanem, v Libanonu jsem stopnul plukovníka armády, u kterého jsem následně 3 dny bydlel. Stalo by se vám to u nás?

Ve vlakovém kupé, poněkud ušmudlán, unaven, ale spokojen, poslouchám cestou domů cizí hovor. Nemá se to, ale já byl rád, že slyším češtinu, a navíc šlo o téma, které ve mně zrovna silně rezonovalo. „A v Íránu je to samý Arab a terorista.“ Neměl jsem sílu vysvětlovat, že Arabů jsou v zemi pouhopouhá 3 procenta. A jak by asi odpověděli na dotaz, kolik znají íránských teroristů. Bin Ládina? Ten pochází ze Saúdské Arábie – země, se kterou se západ poměrně dobře „kamarádí“. Abdullah Ahmed Abdullah a Ayman Al-Zawahiri jsou Egypťané, domovinu mají v zemi, jež patří mezi nejnavštěvovanější destinace českých turistů (historka se odehrála v době, kdy někteří ze jmenovaných teroristů ještě byli naživu).

Upřímně řečeno, ať hledám v paměti, jak hledám, íránský terorista se ne a ne vynořit. Že by nebyl? Zato vstřícných a milých lidí byly plné ulice. Stačilo respektovat základy slušnosti, zout se při návštěvě mešity, nezpochybňovat jejich víru a člověk měl dveře otevřené.

Bylo to jen hluboké potvrzení faktu, který každý, kdo vytáhne paty na „nebezpečný“ Blízký východ, tuší. Rádi nadáváme, fakta neověřujeme a věříme tomu, co píší noviny. Nenápadná, ale neustálá mediální masáž založená na principu „špatná zpráva je dobrá zpráva“, nám země jako Libanon či Írán předkládá jako místa vrcholného nebezpečí. Ne jako místa, kde se odehrávaly zásadní milníky historie a kde jsou lidé mnohem, ale opravdu mnohem pohostinnější než našinci.

Nakonec jsem se do hovoru nezamíchal, ale přece mi jen návrat ze země, kde se alkohol pije minimálně (oficiálně vůbec, ale není to pravda) uštědřil ještě jednu lekci. Při výstupu z vlaku mě zarazilo množství policistů a dokonce i několik psovodů se čtyřnohými „policisty“. Něco se děje! A před východem z nádraží, při pohledu na opilé mladíky omotané vlajkami mi došlo co. Hraje se fotbal. Nikdo vás nepozve na čaj, ale leckdo se na vás křivě podívá. Jsem doma.

Topi Pigula
Publicista, fotograf z Ústí nad Labem

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..