Zprávy

Topi Pigula: Stud vietnamských sámošek

Jsou pracovití, usměvaví, snaživí, a zatímco čeština dospělých nám přijde mírně legrační a láká k parodování, čeština u nás narozených dětí je absolutně bez přízvuku. Navíc v generaci dnešních studentů u nich často najdeme třídní premianty. Ano, mluvím o Vietnamcích, které si spojujeme s prodejem levných věcí na tržištích. „To je od Vietnamců,“ říkáme o nákupu u nich jako bychom se za něj trochu styděli. Kde se bere pracovitost Vietnamců?

Topi Pigula
Topi Pigula

Jednoduše řečeno, přivezli si ji s sebou. Tamní komunistická strana drobné podnikání neblokovala a obchod se tak stal obživou, nebo alespoň přivýdělkem, pro desítky tisíc z nich. A trend neklesá. V roce 2012 navštívilo Vietnam 6,8 milionu cizinců, což je o 2,1 milionu více než v roce 2000. O takovém růstu si český incomingový turismus může nechat jen zdát. Všichni návštěvníci musí někde bydlet, spát, kupují si suvenýry (které musí někdo vyrobit), pronajímají si lodičky (které musí někdo řídit), auta i motorky a v neposlední řadě využívají celé řady služeb místních turistických kanceláří. Od koupě jízdenek po kompletní balíčky turistických zájezdů. Snaží se všichni. Od babek lovící své ovečky na plavbu  do plovoucích trhů na nábřežích podél Mekongu (půldenní akce pro dva za 15 amerických dolarů pro jednoho), kde se smlouva dojednává rukoudáním a špatnou angličtinou na místě, až po trojnásobně dražší internetovou objednávku a zálohovou platbu předem. Pořád máme zvyk dívat se na tyto obchodníky skrz prsty a běžně jim tykat.

Jenže byli bychom my ochotni pracovat od rána do večera, naučit se cizí, poměrně složitou řeč, vykašlat se na vysokoškolské vzdělání, zapomenout na vlastní diplom a shánět zeleninu, jež se prodá s nepříliš velkým rabatem? Jenže není to spíš obráceně? Nepovažujeme jejich pracovní horlivost na „otrockou“, věčný úsměv za podlézavost a obchodní schopnosti za vyčůranost na náš účet? My, co umíme tak krásně oblafnou šéfa i pracovní dobu? Neměli by se spíš stydět Vietnamci za nás?

 

Topi Pigula
Publicista, fotograf z Ústí nad Labem

Související články

2 komentářů

  1. Větnamci jsou velice pracovití lidé.Ještě jsem neviděla vietnamce na úřadě práce.

  2. Jejich děti zdraví každého. Ale staří potřebují ibčas usměrnit do našich mezí. Jejich ohňostroje nemesím mít týden co týden.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button