Zprávy

Topi Pigula: Páni cestovatelé a my dovolenkáři

Jako člověk milující cesty a dobrodružství, které mě na nich potkává, bych mohl být na Čechy hrdý. A jako publicista přiživující se psaním sleduji cestopisný typ literatury našich autorů. A navíc jsem fanatický čtenář. Není se proto co divit, že na piedestalu osobností u mě z našinců nejvýše stojí cestovatelská dvojice Zikmund s Hanzelkou, ale čestné místo mají i Otakar Batlička, Emil Holub, Eduard Ingriš či Alberto Vojtěch Frič. To jen abych jmenoval ty nejznámější. Podle zaplněných regálů knihkupectví bych se mohl dmout pýchou i nadále.

Topi Pigula
Topi Pigula

Tradice spisujících cestovatelů pokračuje. Už ale tušíte nějaké ale, že? Současné cestopisy jsou beletrizované deníčky doplněné informacemi z nejznámějších edic průvodců, šmrncnuté trochou wikipedie. Čest výjimkám!!! Ale pro zkušenějšího dovolenkáře přece jen trochu nuda. Před léty mi po jedné přednášce týkající se Sýrie Miroslav Zikmund sdělil. „Měl jste to pěkné pane kolego, ale je to jiné. Vy jste do Palmyry přijel autobusem, my přes poušť tatrovkou.“ Velmi, ale opravdu velmi decentní ťafka ukazující na podstatu věci. My, co jsme zváni „cestovateli“, jen vyrážíme na dovolenou a po maximálně měsíci (většinou ale dříve) se vracíme zpět domů dělat hrdiny, píšeme články a v horším případě i knihy. Kvantita je obrovská, kvalita kolísající.

Jak jsou na tom H+Z i po desítkách let poté, co jejich knihy spatřily světlo knižních výloh? Jejich publikace vznikly bez podpory grantů z EU, wikipedie a opisování z internetu, jsou plné fascinujících detailů a neuvěřitelných souvislostí. A některé se staly tajnými (Zvláštní zpráva č. 4.), nebo alespoň bylo pozdrženo jejich vydání a zkomplikován prodej. To pro postoj autorů k srpnové okupaci mezinárodními vojsky, jejíž taktovkou, jak známo, mávala Moskva. To už nám dnes nehrozí.

Knihu může vydat každý. Pokud máte ambici představit své zážitky veřejnosti formou psaného projevu, porovnejte nejprve své dílo s tím, co o dané zemi napsala tato fenomenální dvojice. Možná si to pak rozmyslíte.

 

Topi Pigula
Novinář a fotograf

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button