Zprávy

Topi Pigula: Kupčení s nadějí

Na světě je přehršel míst, kde se dějí zázraky. Vlastně mnoho přehršlí, ať už to znamená cokoli. Místo zázraků poznáte snadno. V nízkonákladové variantě tam stojí jen kaplička a cedule s vysvětlující popiskou, v high level formě se přes hledače zázraků a hlídače atmosféry skoro nehnete dál. Píšu skoro, protože kdybyste se skutečně dál nedostali, byla by to obrovská finanční ztráta pro zázračný byznys. Prodavači křížků, svaté vody, fotek, malůvek, hrnečků, propisek, triček a sošek by přišli zkrátka.

Topi Pigula
Topi Pigula

Své o tom vědí například francouzské Lurdy, kde křesťanská církev po dlouholetém bádání uznala chudé dívce Bernardettě zázrak zjevení panny Marie. Výsledek? Aktuálně 5 až 6 milionů turistů ročně (odhady se v různých zdrojích liší), což znamená v případě vyššího odhadu víc než 16 400 denně. Jestli tohle není kšeft snů. Cílová skupina přijede za vámi až na místo, je ochotná si ubytování a stravu zaplatit dráž, než je v kraji zvykem a koupí si takřka cokoli s tématikou zdejší lokality. Třeba obyčejné kanystříky naplněné vodou. Zdejší voda je prý zázračná. Je to jednoduchý kalkul hrající na rychlé mentální spojení. Lurdy – voda – zázrak uzdravení. Voda v plastových figurkách Bernardetty i kanystrech opravdu pochází z Lurd. To platí i pro vodu z vodovodních trubek.

„Já netvrdím, že je zázračná, jen prodávám vodu z Lurd. To co si o ní myslíte či jaké naděje do ní vkládáte je už vaše dedukce a můj kšeft.“ Tak situaci bezesporu vnímá obchod se svátostí nejeden stánkař a budiž mu připočteno k dobru, že v tomto punktu nelže. Jen poněkud vyčuraně hraje na naši myšlenkovou zkratku. Taková je v turistických destinacích norma.

Doma se vám smutně práší na nějaký suvenýr, který zdobí poličku už jen se setrvačnosti? Před rokem jsem kvůli stěhování vyhodil pár kilo šutrů přinesených na památku z cest z několika kontinentů. Plastový kanystr s obyčejnou vodou mezi nimi není, byť jsem v Lurdech byl několikrát. Kupčení s falešnou nadějí nesnáším.

 

Topi Pigula
Novinář a fotograf

Související články

2 komentářů

  1. Knížku Píseň o Bernadetě jsem četla.Autor knihy byl Žid a prchal před nacisty,v Lurdech se mu dostalo pomoci.Považoval to za zázrak a to ho inspirovalo k nápsání zdejšího příběhu o Bernadetě.Lidská vlastnost zpeněžit cokoliv je nechutná….Každopádně každý má dost inteligence ,aby přemýšlel a nekupoval blbosti.Jiná věc je ovšem ta ,pokud je kupujícím nemocný člověk v posledním stadiu rakoviny,který zkusí pro záchranu života cokoliv.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button