Tony Boyle: Skål se přizpůsobuje technologickým změnám

O posledním lednovém víkendu zasedal v pražském Clarion Congress Hotelu výkonný výbor Skål International, profesní organizace, která sdružuje vedoucí pracovníky všech oborů cestovního ruchu z celého světa. Rozhovor nám při této příležitosti poskytl prezident organizace pan Tony Boyle, majitel prosperující cestovní kanceláře Jetset Travel ve městě Townsville v australském Queenslandu.

Tony Boyle, majitel cestovní kanceláře Jetset Travel ve městě Townsville v australském Queenslandu

Tony Boyle, majitel cestovní kanceláře Jetset Travel ve městě Townsville v australském Queenslandu

Organizace Skål International byla založena už v roce 1934. Co je jejím cílem a jakou cestu za těch 76 let ušla?

První klub vznikl dokonce v roce 1932, v Paříži ho založili manažeři několika evropských cestovních kanceláří po návratu z fam tripu po Skandinávii. V průběhu této cesty se totiž velice spřátelili a chtěli se setkávat a spolupracovat i nadále. Myšlenka mezinárodní spolupráce na bázi přátelství získávala čím dál větší popularitu, vznikaly další kluby a v roce 1934 byla založena Association Internationale des Skål Clubs. Dnes má Skål International na 20 000 členů celkem v 92 zemích celého světa. Cílem organizace je podporovat globální cestovní ruch, založený na přátelství, porozumění a spolupráci.

Vy jste byl zvolen prezidentem loni na podzim. Co vás v průběhu ročního prezidentského období čeká?

Ano, funkce jsem se ujal loni v říjnu, mimochodem ve svých padesáti letech jako nejmladší prezident Skålu v historii. Předtím jsem ovšem již pět let byl členem výkonného výboru.

Samozřejmě se musíme přizpůsobit všem technologickým změnám, takže začínáme využívat např. Facebook, distribuujeme elektronický newsletter, členům rozesíláme personalizované e-maily, měníme tvář našeho časopisu apod.

Skål je asociací jednotlivců, ale rádi bychom umožnili členství i organizacím. To ovšem vyžaduje změnu stanov, kterou může provést pouze valné shromáždění asociace, to se bude konat až v září v Tokiu.

Pokud vím, vaše asociace má i sekci Young Skål. Co je jejím cílem a kdo se může stát členem?

Žádná organizace nepřežije bez toho, aby získávala mladé členy. Young Skål se snaží přivést mladé lidi, kteří pracují v cestovním ruchu nebo se na tuto práci teprve připravují, seznámit je s hodnotami, které naše asociace v byznysu prosazuje, a vychovat z nich příští řádné členy Skål International. Organizace pomáhá mladým lidem v budování jejich kariéry, mnohé kluby dokonce poskytují studijní stipendia. Členem Young Skål se může stát každý, komu je nejméně dvacet, ale nejvíce 29 let a nejméně dva roky studuje obor zaměřený na cestovní ruch nebo stejnou dobu v cestovním ruchu pracuje. Nejpozději v pětatřiceti se ale buď musí stát řádným členem Skålu, nebo organizaci opustit, pokud nesplní kritéria nutná k přijetí za řádného člena, tedy pokud např. opustí zaměstnání v cestovním ruchu nebo si po ukončení školy najdou zaměstnání v jiném oboru.

Co považujete za největší úspěch vaší asociace?

My jsme naprosto apolitická organizace, která sdružuje členy bez ohledu na národnost či náboženské vyznání. Pracujeme v ovzduší přátelství a míru a bez míru turistický ruch nemůže přežít. Naším největším úspěchem je tedy bourání politických a náboženských bariér. Je skvělé vidět, jak spolu např. naši izraelští a palestinští členové v míru, přátelství a dobré náladě večeří.

Jak často se schází výkonný výbor Skål International a čím to, že tentokrát to bylo zrovna v Praze?

Výkonný výbor je sedmičlenný a schází se třikrát do roka. První zasedání v roce se koná vždy v lednu nebo v únoru, a to zpravidla v zemi, odkud pochází prezident. Chtěli jsme ale být poněkud skromní, pokud jde o finance, ono přece jen dopravit všechny do Austrálie není nejlevnější. A tak jsme přijali velkorysou nabídku pražského klubu a uspořádali zasedání tady v Clarion Congress Hotelu. Nikdy předtím se ještě výkonný výbor v Praze nesešel. Mimochodem, i já jsem v Praze poprvé, přestože v Evropě jsem byl už nejméně pětatřicetkrát. Všichni mi říkali, že sem musím jet, že je to nádherné město. Měli pravdu, Praha je úžasná.

Děkuji za rozhovor a doufám, že v Praze nejste naposled.

Naďa Rybárová

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..