Tomáš Petrů: Síla Asie je v rostoucím sebevědomí

PhDr. Tomáš Petrů Ph.D. patří mezi přední české odborníky na jihovýchodní Asii, především její ostrovní část. Je vedoucím katedry asijských studií na Metropolitní univerzitě Praha, kterou pomáhal založit. Jako vystudovaný indonesista dlouhodobě sleduje především vývoj indonéské politiky a společnosti a zabývá se také dalšími zeměmi malajského světa, především Malajsií.

15-01

Autor: Hana Petrů

Kde se podle vás bere síla Asie?

Síla Asie podle mého názoru spočívá v tom, že Asiaté sami si začínají být vědomi svých kvalit a hodnot. Přestávají mít komplex méněcennosti. Což některé asijské národy mají. Nejsem si jist, nakolik je to důsledek koloniálního dědictví, ale postupně se to mění. U Jihokorejců a Japonců je otázka národního sebevědomí jasná. O sílícím mocenském a ekonomickém postavení Číny také nemusíme široce diskutovat. Rovněž Indie se nachází v postavení regionální velmoci, možná časem vyroste i v mocnost globální. Podobné aspirace má i Indonésie, která se může pyšnit šestiprocentním růstem HDP ročně. Jinak těch důvodů je celá řada, od píle přes strategické dlouhodobé plány až po důraz na vzdělání a konkurenceschopnost.

Indonésie byla také partnerem veletrhu ITB Berlín.

Indonésie má hodně co nabídnout, rušná města a tržiště, knížecí a královské paláce, chrámy z 9. století, památky UNESCO, nádherné moře a potápění a především úžasné, přátelské a kreativní lidi. Díky rýžové kultuře a vlídnému tropickému klimatu mají více času pro sebe, což hojně využívají pro řemeslnou a uměleckou tvorbu, jsou malíři, řezbáři, kameníci, sochaři, hrají stínové divadlo. Mají čarokrásnou přírodu, můžete se prodírat džunglí, dobývat sopky nebo bydlet v tradičních domech, sledovat divoká zvířata na Sumatře atd. Žije tam 300 různých etnik a každé má svébytnou kulturu.

Co vás v Indonésii zaskočilo?

Jejich kolektivnost. Mezi proklamované asijské hodnoty patří „zájem celku je nadřazen zájmu jedince“. Jednotlivec nic moc neznamená a je divný. Můj indonéský kamarád, když měl za mnou přijet přes celé město, tak přijel s kamarádem nebo dvěma, aby nemusel jet sám. Evropan, který jede sám do Indonésie s batohem, je divný, ještě divnější je osamělá Evropanka.

Na jednu stranu jsou velmi zdvořilí, ale na druhou stranu neváhají pokládat na naše poměry dosti osobní otázky: kolik nám je let, zdali jsme ženatí či vdané, pokud nejsme, proč nejsme, když už je člověku přes třicet, kolik máme dětí atd. Sled otázek se prakticky nemění, Indonésané si vás potřebují zařadit do společenské hierarchie.

A dále překvapila ta opravdovost života – například blízkost starých, nemocných a postižených lidí, nejsou uklizení jako u nás ve speciálních zařízeních, jsou v ulicích, žijí s rodinami. Jako student žijící si v určitém vakuu jsem si tam tehdy uvědomil i podstatu života, zrození a umírání. Všude spousty těhotných žen, malých dětí a také nebožtíků – prakticky na každé cestě jsem byl pozván na pohřeb. Zemřelého je nutné důkladně vypravit na onen svět, se smrtí život nekončí.

Jak si stojí katedra, resp. obor asijských studií?

Řekl bych, že z politologických a teritoriálních oborů jsou jedny z nejperspektivnějších. Asie je opravdu obrovská a jde nahoru už mnoho let. Například Jižní Korea je čtvrtý největší investor u nás. Jediné přímé spojení s Asií máme kromě Dubaje právě se Soulem. Navíc Korean Air vstupují do ČSA. Asiaté ostatně patří k největším investorům v Africe, Latinské Americe a velký vliv mají i Spojené státy. Je obecně známo, jak je to s americkými dluhy u Číňanů.

Nejsou to ale jen zavedené ekonomické mocnosti jako Čína, Japonsko a Jižní Korea. Devět z jedenácti zemí, které jsou řazeny do kategorie tzv. generátorů světového růstu (Global Growth Generators) leží v Asii. Např. Vietnam a Indonésie jsou země, které jsou nepoměrně chudší než Západ, ovšem díky zahraničním investicím, domácí spotřebě a diverzifikované ekonomice mohou vykazovat neobvyklý růst. Tyto a další země jsou velmi perspektivní jednak jako odbytiště, jednak jako dodavatelé nerostných a energetických surovin a již tradičně jako dodavatelé levných průmyslových výrobků.

Mají absolventi uplatnění v cestovním ruchu?

Určitě a velké. Naši studenti získají dokonalý přehled o reáliích zemí tří asijských regionů. Budou je znát z etnického, jazykového a náboženského hlediska. Rozumějí tradicím, zvykům, budou se umět tam pohybovat, vědí, jak se chovat, jak neurazit. Naši absolventi by také měli přirozeně znát domácí politickou a bezpečnostní situaci, jakož i mezinárodní vztahy v rámci studovaných regionů.

Studenty také posíláme na půlroční až roční výměnné pobyty. Pořádáme studijní cesty, kulaté stoly a semináře o aktuálních tématech i se zahraničními hosty. V současnosti máme 16 univerzit po celé Asii od Indie až po Japonsko, dalších osm v Turecku. Student, který strávil semestr nebo dva v asijském prostředí, je pak pro praxi samozřejmě mnohem lépe vybaven. U nás dálkově studuje několik profesionálních průvodců, někteří z našich absolventů naopak do toho segmentu zamířili. Jedna naše absolventka právě zakládá cestovní kancelář v Indii, další dva pracují na asijských ambasádách v Praze, jiní v médiích. Čili to uplatnění je velmi široké.

Lucie Poštolková

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..