Tomáš Petrů: Moderní cestování – proč zrovna Asie?

Proč současné cestovatele vábí nejvíc právě Asie? Autor tohoto sloupku byl osloven, aby se pokusil nad tímto tématem zamyslet, zrovna když pobýval v Malajsii. Zhodnotit obecně cestování do Asie bohužel nedokážu, neprojel jsem ani polovinu tohoto fantastického světadílu, ovšem mohu se pokusit o malé zamyšlení, proč zvolit jako cíl cesty Malajsii či jiné země jihovýchodní Asie.

Tomáš Petrů

Autor: Hana Petrů

Zkušení světoběžníci tvrdí, že právě tento region patří z hlediska poznávání k nejzajímavějším koutům naší planety. Je zde totiž všechno, po čem obyvatelé Západu touží. Nádherná krajina, kde se střídají džungle, čajovníkové plantáže a rýžoviště lemovaná fantastickými skalními útvary; nechybějí impozantní veletoky s romantickými bárkami a průzračná moře plná korálů a barevných ryb.

Hledači duchovna nebo obdivovatelé architektury zde najdou tajemné chrámy, tradiční domy, vznešené mešity, pyšné mrakodrapy i pozůstatky koloniálního dědictví. Je možné zde šnorchlovat, potápět se, surfovat, jezdit na raftech, rikšou a třeba i na slonech, zlézat sopky a prodírat se pralesy, kde si přijdou na své botanici, entomologové i další nadšenci do přírody. Ochuzeni nebudou ani milovníci kulinářského umění, protože thajská, čínsko-malajsijská, vietnamská a indonéská kuchyně jsou světově proslulé.

Když k tomu připočteme fakt, že ve většině těchto zemí se cestuje relativně pohodlně, plynule (i když také ne vždy) a za rozumný peníz, je to ideální kombinace. Na druhou stranu, modernizace a masový turismus, které vidíme například v Thajsku nebo zde v Malajsii, způsobují, že k dříve panenským vodopádům dnes vede asfaltová silnice a kolem stojí nevkusné stánky, které zde před pár lety nebyly, na bělostných plážích již nejsme téměř nikde sami, a tak někdy romantiku, kterou zde někteří hledají, spíše naleznou v brdských lesích ve spacáku na jehličí než na slavném Phuketu. Přesto jsem si jist, že kdo hledá, svůj ráj si zde určitě najde.

Tomáš Petrů

Katedra asijských studií, Metropolitní univerzita Praha

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..