Tomáš Cikán: Jsem konzervativní

Jsem konzervativní, říká generální ředitel a spolumajitel cestovní kanceláře ESO travel Ing. Tomáš Cikán. Přesto jeho cestovní kancelář přichází s produkty, které na první pohled zrovna konzervativně nevypadají. Jako první ve střední Evropě přišlo ESO v roce 2010 s katalogem zájezdů pro gaye a lesbičky, pro příští sezonu vydá i katalog zájezdů pro vyznavače nezávislého sexu – Swingers Travel. Spousta věcí se ale v cestovní kanceláři nemění: např. do horšího než čtyřhvězdičkového hotelu se s ESO travel prostě nepodíváte.

Archiv Tomáše Cikána

Archiv Tomáše Cikána

Vaším původním polem působnosti, pokud pomineme krátkou epizodu práce v Komerční bance, byly reality. Jak jste se ocitl v cestovním ruchu?

V oboru realit jsem pracoval již při vysoké škole, pro jednu velkou italskou realitní kancelář. V roce 1992 jsem po dokončení studia na VŠE ale dostal nabídku nastoupit na vrcholové oddělení Komerční banky a tu jsem přijal. Jenomže jsem tam nevydržel dlouho, zjistil jsem, že práce ve velké společnosti není nic, co by mě naplňovalo. A tak jsem se vrátil k realitám, tentokrát jsem ale podnikal sám za sebe. A pak jsme na konci roku 1993 se ženou poprvé vycestovali do jihovýchodní Asie, kde nás okouzlila země, která se pro nás stala celoživotní srdeční záležitostí: Thajské království.

Už cestou domů jsme spřádali plány na založení cestovní kanceláře, která by Čechům Thajsko přiblížila tak, jak jsme ho poznali my. A tak jsme v roce 1994 založili ESO travel a hned během první zimní sezony 1994–95 jsme v šesti skupinách odvezli do Thajska našich prvních 124 klientů. Do té doby se v podstatě rozlišovaly zájezdy pouze na poznávací a pobytové a my tehdy v Thajsku zavedli novinku: zájezdy pobytově-poznávací. První tři dny jsme s klienty absolvovali poznávací část v Bangkoku, zbývající pobytovou část jsme rozkládali do pobytu ve dvou až třech letoviscích. Zájezdy byly na čtrnáct nocí, nikoliv na sedm, jak bylo tehdy zvykem.

Od té doby jste docela hezky vyrostli…

Ano, začínali jsme ve dvou, dnes máme 45 zaměstnanců. Ale kancelář máme stále na stejném místě, v Korunovační ulici. A tam ji rozšiřujeme, rozšiřujeme a rozšiřujeme… Velký zlom přišel v roce 2002, kdy jsme 50 procent cestovní kanceláře prodali Čedoku. Spolupráce mezi námi začala vlastně už v roce 1999, kdy jsme oslovili Čedok jako akcionáře Travel Servisu, abychom zavedli první mezikontinentální charterový let Praha–Bangkok. Tento projekt se povedl, a tak jsme v letech 2000–2001 začali koordinovat termíny vzdálených exotických okruhů. To vyústilo k posílení spolupráce a v roce 2002 Čedok polovinu ESA odkoupil.

Dohoda to byla oboustranně výhodná, pro nás např. už tím, že jsme získali přístup do velmi široké sítě poboček Čedoku. V roce 2002 jsme měli roční tržby 100 milionů, dnes máme tržby 750 milionů a nabízíme 136 zemí celé planety.

A jaké plány máte s tou druhou polovinou ESA, necháte si ji?

Byly doby, kdy jsem chtěl prodat, ty ale pominuly. A to hned z několika důvodů. Jednak jsem konzervativní člověk – narodil jsem se ve vesnici na Mělnicku, ve které jsem vyrostl a dodnes tam bydlím, manželku znám od svých 15 let a stále jsme spolu, první kancelář jsme otevřeli téměř před dvaceti lety v Praze na Korunovační ulici a stále jsme na stejném místě. Velkým zlomem bylo loni i narození mého třetího dítěte, syna Tomáše. Uvědomil jsem si, že musím být ještě minimálně dvacet let pracovně aktivním člověkem, abych byl všem svým třem dětem příkladem. A v neposlední řadě zafungovalo i to, že spolupráce s Čedokem je velice dobrá, zejména díky přátelství s ředitelem Miroslavem Resem. Máme teď nové nápady, jak na český trh společně přinést nové atraktivní produkty.

Archiv Tomáše Cikána

Archiv Tomáše Cikána

Před několika lety jste zařadili do své nabídky i Evropu. Co vás k tomu vedlo?

Zájezdy do exotiky jsou většinou zimní záležitostí a my nemohli naše klienty v létě posílat ke konkurenci. A tak jsme před čtyřmi lety vydali ve spolupráci s Čedokem první katalog na Středozemí s názvem Exclusive. Do něj jsme zařadili opět pouze top čtyř a pětihvězdičkové hotely a resorty v celé oblasti Středomoří.

Jak pokračuje váš projekt PinkGo s nabídkou zájezdů pro homosexuály?

První tištěný katalog pro gaye a lesbičky jsme vydali, jako první ve střední Evropě, v roce 2010, letos ho budeme vydávat počtvrté. Jedná se ale spíše o podpůrnou tiskovinu, která vypichuje kvalitní světové hotely kategorie gay-friendly a gay only. A opět, katalog není určený pro všechny příjmové skupiny, nabízí pouze čtyř a pětihvězdičkové hotely ve Středozemí a exotických destinacích celého světa. Nabídku zájezdů jsme ale rozšířili i o další produkt, a to je swingers travel. Tuto nabídku, která je především pro manželské páry s uvolněným přístupem k sexu, máme zatím na internetu, na rok 2014 vydáme samostatný katalog i tiskem. Průměrní klienti těchto zájezdů jsou manželské páry ve věku 35 až 55 let z celé republiky, všech stupňů vzdělání a všech možných profesí.

A jak pokračují vaše cesty kolem světa?

Skvěle, příští rok na jaře plánujeme další pětadvacetidenní cestu a už teď je vyprodaná. Když jsme v červenci 2011 oznámili plány na tu první, věděli jsme, že se musíme do konce září rozhodnout, jestli ji uskutečníme. Kapacita zájezdu je 60 lidí a my věděli, že když jich pojede 42, proděláme, když 43, budeme na nule, a když 44, už to bude výdělek. Během 11 dnů byla cesta vyprodaná a dvacet náhradníků netrpělivě čekalo, jestli někdo neodřekne. Chceme ale tento produkt držet jako exkluzivní, a proto takovouto cestu nabízíme pro prodej na trhu pouze jednou ročně. Účastníky si dokonce vybíráme.

Každý klient ke mně musí přijít na přibližně hodinový pohovor, kde mu vysvětlím všechna pozitiva, ale i případná rizika cesty. Jako například, že když letadlo při odletu z Velikonočních ostrovů nasaje do motoru ptáka, není možné s ním dál pokračovat. A že sice do 24 hodin přiletí letadlo nové, to ovšem bude běžná economy varianta. Protože druhé takové, jakým my tyto cesty létáme, prostě není. Z letadla je totiž vymontováno 189 ekonomických sedaček a místo nich se namontuje 60 sedaček business. Takže zbytek cesty, ač si zaplatili business, by klienti pokračovali obyčejným letadlem na sedačce třídy economy. Zájem o tyto cesty je obrovský a musím říci, že na ně s námi létají samí báječní lidé.

Naďa Rybárová

[box style=“rounded“]

Archiv Tomáše Cikána

Ing. Tomáš Cikán, 44

V roce 1992 dokončil studia na národohospodářské fakultě VŠE, od roku 1994 spolumajitel a generální ředitel cestovní kanceláře ESO travel, která se specializuje na vzdálené exotické destinace.

Ženatý, manželka Martina, tři děti (Patricie, 1999, Klaudie, 2004 a Tomáš, 2012). Mezi jeho záliby patří jachting, potápění a horská turistika.[/box]

 

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..