Tisky z grafických ateliérů Joana Miróa v Praze

Tisk Els Gossos katalánského umělce Joana Miróa, spolu s díly dalších pěti umělců, zhotovených v grafických ateliérech tohoto malíře v Palma de Mallorca si budete moct prohlédnout v Institutu Cervantes v Praze. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 27. března za přítomnosti Elviry Cámara, ředitelky Nadace Pilar a Joana Miróových na Mallorce, která je partnerem této výstavy spolu s Institutem baleárských studií (IEB).  Výstava potrvá do 7. května.

Foto: Nadace Pilar a Joana Miróových

Foto: Nadace Pilar a Joana Miróových

V pražském Institutu Cervantes je vystaven celý proces vzniku tisku IX ze série Els gossos (Psi) od Joana Miróa (20. dubna 1893 v Barceloně – 25. 12. 1983 v Palma de Mallorca), skládající ze z makety, lisu a zkušebního tisku. Série vznikla v grafických ateliérech, kde byly zhotoveny také práce dalších pěti vystavovaných umělců, kteří zde pracovali v posledních 20 letech: Wolf Vostell, Wayne Crothers, Democracia, Antonio Miralda a tým tvořený Patricií Gómezovou a Marií Jesús Gonzálezovou.

Aby zajistil budoucnost svých ateliérů a umožnil jejich užívání dalším generacím umělců, odkázal je městu Palma, čímž dal podnět ke vzniku současné Nadace Pilar a Joana Miróových na Mallorce. Od otevření ateliérů veřejnosti v roce 1994 jimi prošla dlouhá řada významných národních i zahraničních umělců, kteří zde pracovali a dali vzniknout dílům, které dnes patří do sbírek Nadace.

Foto: Nadace Pilar a Joana Miróových

Foto: Nadace Pilar a Joana Miróových

Výstava byla poprvé představena na Mezinárodním bienále grafického umění v Lublani v září 2013, kde sklidila obrovský úspěch, což vedlo k myšlence ukázat tento projekt i v dalších evropských městech. Z Lublaně a Institutu Cervantes ve Vídni se výstava dostala do Pàllfyho paláce v Bratislavě. Po Praze se přesune do Národní umělecké galerie v bulharské Sofii a putování zakončí ve Forum Gallery v chorvatském Zábřehu.

Výstavní sál Institutu Cervantes je otevřený vždy ve všední dny od 10 do 18 hodin. V sobotu od 10 do 14 hodin. Vstup je zdarma.

zch

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..