GraubündenZprávy

Tipy na výlety: S Rhétskými dráhami na saních i slevy pro páry

Obdivujete vlaky a zvláště pak úzkokolejky? Pojďte se s námi podívat do švýcarského regionu Graubünden, který křižují červené vagóny Rhétských drah.

Bernina Express Foto: Rhaetische Bahn   By-line: swiss-image.ch/Tibert Keller
Bernina Express Foto: Rhaetische Bahn By-line: swiss-image.ch/Tibert Keller

Jízda na saních i vlakem

Nechte se vyvézt Rhétskou dráhou z Churu do Predy, odkud můžete sjet na saních do Bergünu. Sáňkařská dráha měří úctyhodných šest kilometrů a Z Predy dolů brázdíte uzavřenou silnici vedoucí do průsmyku Albula, který je známý díky impozantnímu viaduktu, na kterém jezdí vlaky Rhétských drah. Více podrobností najdete zde. http://cz.graubuenden.ch/novinky/2014/10/14/s-ka-sk-vlak-chur-preda-berguen-1653.html

Při RhB RailHit platí v páru jen jedna osoba

Pokud se ubytujete u partnerů Rhétských drah (RhB) v období 8. prosince 2014 až 10. dubna 2015, získáte možnost využít poukaz RhB RailHit. Jeho prostřednictvím tak v páru cestuje jedna osoba zdarma. Partnery  RhB je hotelleriesuisse Graubünden (HSGR) a různí poskytovatelé ubytování v prázdninových bytech. RailHit je platný pro cesty od pondělí do čtvrtka bez časového omezení. Seznam partnerských ubytovacích zařízení zde.

Ale neplatí na sáňkařské dráze Preda-Bergün a na jízdy Bernina Expressu si musíte připlatit. Více informací najdete zde. 

Albula Foto: Rhaetische Bahn   By-line: swiss-image.ch/Andrea Badrutt
Albula Foto: Rhaetische Bahn By-line: swiss-image.ch/Andrea Badrutt

Železniční muzeum na celé odpoledne

V železničním muzeu Albula v Bergünu se můžete podívat nejen, jak funguje rozložení sil na viaduktu v momentě, kdy přes něj přejíždí několika tunový vlak. Ale můžete si vyzkoušet i simulátor jízdy v kabině strojvůdce jedné z posledních lokomotiv, které se říká krokodýl. Pro menší děti je připraven také speciální zážitkový okruh. Nechybí ani modelová železnice, kde projíždí modely vláčků. Více zde.

Bernina Express

Z Churu, Sv. Mořice nebo Davosu vyjíždí na trasu Bernina Expressu Rhétských drah podél ledovců a impozantních horských štítů přes nejvýše položený železniční průsmyk Bernina (2253 m n. m.). Pokračuje dále přes Valposchiavo až do italského Tirana. Mezi největší atrakce železniční tratě Bernina Expressu patří: Trať na seznamu UNESCO s viaduktem Landwasser a točitými tunely mezi Bergünem a Predou, Ospizio Bernina, Alp Grüm, Piz Palü a ledovec Morteratsch, Lago Bianco, Poschiavo, kruhový viadukt u Brusia, staré město v Tiranu, vinohrady ve Veltlinu, Lago di Como, Lago di Lugano a město Lugano. Než vyrazíte na tento výlet, je nutné si dopředu rezervovat a koupit místenky přes internetové stránky zde.

Roku 2010 oslavila stoleté výročí a v roce 2008 byla společně s Ledovcovým Expressem zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO.

Engadin Sv. Mořic Foto: Pontresina Tourismus   By-line:swiss-image.ch/Christof Sonderegger
Engadin Sv. Mořic Foto: Pontresina Tourismus By-line:swiss-image.ch/Christof Sonderegger

Ledovcový Express

Ledovcovému Expressu se říká nejpomalejší rychlík, strojvedoucí jede volným tempem, aby si mohli cestující fotit výhledy na architektonické unikáty i přírodní krásy skrze panoramatická okna. Jeho trasa začíná ve Sv. Mořici, Davosu nebo Churu, vede přes 300 mostů, okolo vrcholů švýcarských Alp a přes 2 033 metrů vysoký Oberalppass do Zermattu v kantonu Wallis. Než vyrazíte na tento výlet, je nutné si dopředu rezervovat a koupit místenky přes internetové stránky zde.

Firemní akce ve vlaku

Netradiční firemní večírek na kolejích nabízí Rhétské dráhy. Nabízí hned čtyři tématické jízdy: gastronomickou, hudební (jízdu vlakem vám zpříjemní pianista), rustikální či zaměřenou na výtvarné umění, kdy pojedete ve vagónu ve stylu art deco. Více podrobností najdete zde.

Stáhněte si vláčky!

Pokud máte mobil anebo tablet od Apple můžete si stáhnout aplikace Rhétských drah. První vám poradí tipy s GPS souřadnicemi, ve druhé si budete moct prolistovat časopisem RhB. Fanoušci vlaků si mohou stáhnout pozadí pro stolní počítače. Stahovat můžete zde.

Více o cestování s Rhétskými dráhami najdete zde.

Destinací měsíce je Graubünden, více článků najdete zde.

lp

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button