Tipy na Vánoce v Jižním Tyrolsku

V Jižním Tyrolsku začal advent v plné kráse. Na mnoha náměstích září vánoční stromky, pomalu se rozjíždějí lanovky, aby se připravily na nadcházející sezonu. Přinášíme vám několik tipů, na co se mohou lyžaři těšit, pokud budou chtít v Jižním Tyrolsku nasát vánoční atmosféru plnými doušky.

Brixen Zdroj: www.suedtirol.info

Brixen Zdroj: www.suedtirol.info

Rámusící Klöckeln v údolí Sarntal

V údolí Sarntal/Val Sarentino už od 16. století k adventnímu času neodmyslitelně patří zvyk Klöckeln (místní výraz pro „klopfen“ – klepání). Tradici jsou vyhrazeny tři čtvrteční noci v průběhu adventu, před zimním slunovratem. Hlučné skupiny zahalených mužů, tzv. Klöcker, obcházejí domy, rámusí, přejí vše dobré a prosí o dary. Přitom zpívají dvě prastaré písně, Klöckel-píseň a děkovnou píseň. Zvláštní roli při „Klöckeln” hrají dva muži převlečení za manželský pár, tzv. „Zussler”. Tato tradice pochází pravděpodobně ještě z předkřesťanského období.

Divoké reje „Klosn“ na svátek Mikuláše

7. prosince, den po svátku svatého Mikuláše, začíná ve 14 hodin ve vesnici Stilfs/Stelvio v údolí Vinschgau/Val Venosta tradice Klosn: obcí prochází průvod v čele se „Santa Klosem“, v němž maskovaní muži divoce chrastí zvonci a řetězy. Mají tak zahnat démony a podpořit plodnost. Divoký rej je výhradně mužskou záležitostí.

Zdroj: www.suedtirol.info

Zdroj: www.suedtirol.info

Vánoční trhy v Bolzanu

Bozen/Bolzano, hlavní město provincie Jižní Tyrolsko, má jedny z nejkrásnějších vánočních trhů na severu Itálie. Konají se na náměstí Waltherplatz/Piazza Walter, kde se 28. listopadu rozzáří vánoční stromek. Světlo svíček, kořeněné vůně a libé tóny, oznamující příchod Vánoc, prostoupí úzké uličky, podloubí a náměstíčka, která dodávají středověkému městu nezapomenutelnou atmosféru. A Jihotyrolané si pochutnávají na nejrůznějších klobáskách, horké polévce, lokálních produktech, ovoci v čokoládě, svařeném víně, punči, horském jablečném džusu. Na trzích se dá také koupit místní specialita Zelten, sladký ovocný chlebíček recept najdete níže).

Trhy skončí 6. ledna 2014. Pondělí až pátek otevřeno od 10 do 19 hodin. V soboty a svátky od 9 do 19 hodin.

www.bolzano-bozen.it

Bolzano Zdroj: www.suedtirol.info

Bolzano Zdroj: www.suedtirol.info

Brixen: trhy ve stínu katedrály

Ve stínu impozantní katedrály s 800 let starým gotickým klášterem začínají 29. listopadu v Brixenu/Bressanone vánoční trhy. Konají se na náměstí Domplatz/Piazza Dumo. Navštívit tu také můžete Diecézní muzeum v Brixenu vlastnící jeden z největších betlémů na světě.

Trhy končí 6. ledna. Otevřeno mají denně od 10 do 19.30 hodin.

Návštěvu Brixenu je možné spojit s lyžování v údolí Eisacktal. Například středisko Plose leží hned nad Brixenem.
www.brixen.org

Lyžařská sezona v Jižním Tyrolsku

Lyžařská sezona ve většině středisek začíná 30. 11. 2013 (Alta Badia, Obereggen, Karersee-Carezza, Kronplatz). Plose v údolí Eisacktal otevírá 1. prosince. 7. prosince se vleky rozjedou v Grödenu/Val Gardeně,
Seiser Almu/Alpe di Siusi, Gitschbergu-Jochtalu a v údolí Tauferer Ahrntal. V Hochpustertalu se lyžuje už od 23. listopadu.

Kompletní seznam středisek a jejich zimní sezonu najdete zde:

http://bit.ly/1e7auU4

Více informací o Jižním Tyrolsku naleznete na stránkách:
www.suedtirol.info a na www.facebook.com/jiznityrolsko

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..