Kam jet?Města & regiony ČRZprávy

Tip na víkend: Zavítejte do genetické laboratoře

Národní muzeum zve své návštěvníky do Nové budovy Národního muzea, kde se v sobotu 20. července 2019 od 11 do 17 hodin uskuteční další akce z oblíbeného cyklu Aspoň na víkend. Tentokrát se bude zábavný workshop pro rodiny s dětmi týkat výstavy Doba genová.

Foto: Národní muzeum

V rámci doprovodného programu k výstavě Doba genová si budou moci malí i velcí návštěvníci vyzkoušet práci molekulárního biologa. Seznámíte se se vzorky, ze kterých se získává DNA, odeberete si vlastní vzorek slin a následně z něj izolujete svou DNA. Naučíte se pipetovat a zjistíte, k čemu slouží centrifuga. Ve výtvarné dílně budete mít možnost vyrobit si model šroubovice DNA, a to buď z papíru, nebo z korálků do podoby náramku. Za bezchybně vyplněný pracovní list k výstavě vás čeká odměna. A nakonec vás výstavou provede kurátorka Národního muzea Mgr. Tatiana Aghová, PhD.

Program:

11.00–17.00 h

Vyzkoušej si práci v laboratoři

I jednoduché činnosti molekulárního biologa vyžadují šikovnost a cvik. Vyzkoušíte si provádění bukálního stěru, skládání laboratorních špiček do krabic nebo práci s pipetou a centrifugou. Jak vám tyto dovednosti půjdou, můžete zkusit sami nebo v závodě s ostatními.

Vyrobte si suvenýr v podobě DNA

Na první pohled složitý tvar dvoušroubovice DNA lze docela jednoduše složit z papíru. Skládačku vymysleli vědci z university v Cambridge a je součástí i pracovního listu ve výstavě. A šikovnější si budou moci vyrobit model DNA z korálků do podoby náramku.

Soutěž o ceny k výstavě

Vydejte se do výstavy s pracovním listem pro rodiny s dětmi a hledejte správné odpovědi. Hádejte vzorky, s nimiž se v laboratoři pracuje, a sbírejte body na dalších stanovištích. Za správná řešení vás čeká drobná odměna.

14.00 h

Komentovaná prohlídka výstavy jedním z autorů

Výstavou vás provede jedna z autorek kurátorka Národního muzea Mgr. Tatiana Aghová, PhD.

Vstupné na akci je zdarma. Více informací k výstavě Doba genová naleznete na stránkách www.nm.cz nebo na www.doba-genova.cz.

Newsroom TTG

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button